Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Huda_Oblika_Aken_Podkozni_Mozolj




Ko vas mučijo podkožni mozolji

četrtek, 9. oktober 2008 @ 23:44 CEST

Uporabnik: Sonce

Praktično vsakdo ga je že imel. Večina se nas ga je lotila z veliko vnemo, praskanjem in stiskanjem. Govorimo seveda o tako imenovanih podkožnih mozoljih, ki pa kljub splošnemu prepričanju to sploh niso. Podkožni mozolji so pravzaprav nodulocistične akne oziroma nodusi. Gre za hudo obliko aken, ki nas večino na srečo prizadene zgolj tu in tam s kakšno podkožno izboklino, ki prej ali slej izgine.

Manj srečni se s temi aknami spopadajo vsak dan in v večjem obsegu. Nodulocistične akne so nekakšne majhne ciste, ki sicer niso ciste v pravem pomenu besede, saj niso neobičajne kožne tvorbe, vendar gre za podkožna vnetja.

Kljub temu, da gre za nekoliko drugačno obliko aken, pa tudi nodulocistične akne nastanejo zaradi nabiranja maščobe v porah, kljub splošnemu prepričanju pa na njihov nastanek ne vpliva higiena. Nodulocistične akne se pojavljajo na obrazu, prsih, hrbtu, ramenih in občasno tudi na rokah. Kot mozolji, so ciste polne gnoja, pogosto pa so tudi velike in zelo boleče.

Zakaj nastajajo?
Kaj sploh povzroča nastanek nodulocističnih aken? Prvi so seveda vzroki, na katere nimamo vpliva, kot sta genetična nagnjenost k aknam in hormoni, ki se pojavljajo med odraščanjem. Poleg tega za nastanek tovrstnih aken krivimo tudi:

Kako se jih znebiti?
Ko opazimo podkožni mozolj, nas mika, da bi ga stisnili, a to je zadnja stvar, ki bi jo morali storiti. Stiskanje lahko namreč vnetje še poslabša, ga naredi bolj bolečega in dolgotrajnejšega, končate pa lahko tudi z neprijetnimi brazgotinami.

Za zdravljenje nodulocističnih aken se pogosto predpisuje zdravilo Roaccutane, ki pa ima dokazano veliko hudih stranskih učinkov. To zdravilo zato uporabimo zgolj v zares kritičnih primerih, izogibati pa se mu morajo tudi nosečnice. Roaccutane dokazano vpliva na psihološko počutje pacientov, ki ob daljši uporabi postanejo depresivni in nagnjeni k samomorom.

Vsekakor najboljši, a obenem tudi najzahtevnejši nasvet, ki vam ga lahko damo za preprečevanje t.i. podkožnih mozoljev, je, da spremenite svoj življenjski slog:

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Huda_Oblika_Aken_Podkozni_Mozolj







Domov
Powered By GeekLog