Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Hrvaski_Festival_Olivnega_Olja_Dalmacija




Čudežno olivno olje

sobota, 12. julij 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Tako kot pri različnih vrstah vin, ki jih pazljivo izbiramo v kombinacijah z jedmi, se podobno vprašanje postavlja tudi pri vse več vrstah olivnega olja. Na Hrvaškem je potekal prvi hrvaški festival olivnega olja v organizaciji Wine & Gastro Akademije v Zagrebu. Tam so se ljudje lahko seznanili z vrstami oliv, ki jih imajo na Hrvaškem, katero olje pridelujejo in kateri so blagodejni učinki olivnega olja na zdravje.

Okusi in vonji Dalmacije in Istre so navdušili mnoge, ki so prišli degustirati olivno olje vrst lastovka, oblice, istrske bjelice, crnice, buže, leccina in drugih sort. Na tem festivalu tradicionalnih mediteranskih začimb in hrane je bilo predstavljenih 18 vrst olja, ki so ga ljudje brezplačno degustirali in tudi kupovali po nižjih cenah.

Kljub bogati proizvodnji olivnega olja pa so Hrvati po potrošnji le-tega na dnu med mediteranskimi deželami. Glavni namen tega festivala so bili izobraževanje in tečaji kuhanja, tako da se je vsem zainteresiranim omogočilo spoznavanje in uporaba dragocenega olivnega olja.

V zadnjih nekaj letih je olivno olje vse bolj iskano, spreminja pa se tudi način obdelave. Različne vrste oliv se na primer ne prešajo več skupaj, temveč se prideluje olja različnih vrst. Vedno znova se odkrivajo nove avtohtone vrste. Sedaj se je na Hrvaškem pojavila buharica, ki raste samo na določenem delu ozemlja. Letos so iz te vrste oliv pridelali le 99 litrov olja, imenovanega brachia, zato je cena za liter primerno visoka.

To olje je izrazito harmonično in ima plemenit sadni vonj. Olje vrste oblice, ki je ena najbolj široko razraščenih vrst oliv, ima blag okus in je idealno za solate ter ribe, istrska bjelica gre odlično s pečeno belo ribo, mesnimi jedmi in tuninim carpacciom. Olje iz vrste crnice je primerno za modro ribo na žaru, pečeno hobotnico in solato iz tune in graha.

Če vas okus olivnega olja moti ali hrano cvrete, potem je ustrezna zamenjava zanj kokosovo olje. Mnogi zaradi pomanjkanja informacij menijo, da je nespametno uživati kokosovo maščobo, ki je sestavljena predvsem iz nasičenih maščob, vendar je ravno zaradi tega kokosova maščoba bolj varna pri segrevanju, saj se ne bo transformirala v nevarne maščobne kisline.

Največjo vsebnost mononenasičenih maščob ima olivno olje. Olivno olje je naraven sok, ki ohrani okus, aromo, vitamine in ostale sestavine oliv. Je edino rastlinsko olje, ki je lahko samostojno zaužito takšno, kot je – sveže stisnjeno iz olive. Pozitivni učinki olivnega olja izhajajo iz visoke vsebnosti mononenasičenih maščobnih kislin in visokega deleža antioksidantov.

Študije kažejo, da olivno olje preprečuje bolezni srca, saj nadzoruje LDL (slab) holesterol in zvišuje HDL (dober) holesterol. Nobeno drugo naravno pridelano olje nima tolikšne vsebnosti mononenasičenih maščob. Želodec izjemno dobro tolerira olivno olje, ki je zelo uporabno pri preprečevanju ran na želodcu in gastritisa. Bolj naravno kot zdravila pomaga pri aktiviranju izločanja hormonov iz trebušne slinavke in žolča in posledično zmanjšuje nastajanje žolčnih kamnov.

Študije kažejo, da imajo ljudje, ki užijejo 25 mililitrov olivnega olja na dan, že v enem tedenu manj oksidacije LDL holesterola in višje količine antioksidantov (še posebej fenolov) v krvi. Ekstra deviško olje vsebuje največ antioksidantov, še posebej vitamina E in fenolov, saj je tudi najmanj obdelano. Za razliko od večine drugih olj olivno ne posega v kritično ravnotežje med omega-6 in omega-3 maščobami v telesu.

Španski raziskovalci so odkrili, da olivno olje pomaga preprečevati raka na debelem črevesju. Naredili so raziskavo s skupino podgan, ki so jih hranili z olivnim oljem, in tistimi, ki so jih hranili z drugimi olji. Podgane, ki so uživale olivno olje, so imele tako nizek riziko za raka debelega črevesa kot podgane, ki so uživale ribje olje. Ribje olje pa je že dokazano koristno pri preprečevanju rakavega obolenja.

Olivno olje se prav tako koristi v kozmetiki, kjer ga ima za osnovo vse več preparatov in dekorativne kozmetike. Mnoge ženske si vsaj enkrat v življenju iz olivnega olja pripravijo masko za lase, ki jo pomešajo z malo limone in rumenjakom. Stari recepti za nego kože in las prav tako svetujejo olivno olje, ki je odlično v boju proti strijam in staranju kože.

Olivno olje je cenjeno tudi v aromaterapiji. Zaradi gostote in specifičnega vonja se meša z mandljevim oljem. Olivno olje se uporablja za nego kože po sončenju in opeklinah (10 ml olivnega olja zmešajte z nekaj kapljicami sivke. Koža se bo popolnoma regenerirala in brazgotina bo manj vidna).

Poznamo štiri tipe predelave olja. Ekstra deviško je najboljše, ker je najmanj obdelano. Pridobljeno je iz prvega prešanja oliv. Deviško je pridobljeno pri drugem prešanju oliv. Čisto olje je že filtrirano in rafinirano, medtem ko je ekstra lahko komajda še podobno olivnemu olju.

Vsekakor pa je treba vedeti, da olivno olje ni vino in z leti ne pridobiva na kvaliteti, temveč oksidira, zato ga je potrebno porabiti v roku dveh let. Hranite ga v temnih steklenicah stran od sončne svetlobe, a ne na nizkih temperaturah.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Hrvaski_Festival_Olivnega_Olja_Dalmacija







Domov
Powered By GeekLog