Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Hrana-Ljudi-Odlocitev-Omejitev-Biogoriva




Čas je za odločitev: hrana za ljudi ali za avtomobile?

torek, 12. november 2013 @ 22:30 CET

Uporabnik: Sonce

Spoštovana predsednica vlade,

Spoštovani minister za kmetijstvo in okolje,

V prihodnjem mesecu se bo vaša vlada, tako kot vlade drugih držav članic Evropske unije, odločala, ali omejiti obseg biogoriv pridelanih na kmetijskih zemljiščih za rabo v prometu. Pogajanja o tej temi, ki vpliva na rast cen hrane v EU in po svetu, na krčenje gozdov ter na lastništvo kmetijskih zemljišč, so izredno pomembna. Skoraj celoten delež biogoriv nastaja iz poljščin kot so pšenica, soja, palmovo olje, oljna ogrščica in koruza.

Te poljščine pa so bistven vir hrane za hitro rastoče svetovno prebivalstvo, od katerega je 800 milijonov lačnih. Opustitev trenutnih ciljev za biogoriva (ki se revidirajo) bi pomenila 50 % nižjo ceno za rastlinska olja v Evropi in 15 % nižjo v drugih delih sveta 1.

Svetovna banka, OECD, Svetovna trgovinska organizacija, Mednarodni denarni sklad, FAO in pet drugih agencij ZN so opozorili, da "so cene bistveno višje, kot bi bile, če ne bi proizvajali biogoriv 2." Te iste organizacije so zaradi velikega vpliva na nihanje cen hrane pozvale k svetovni ukinitvi subvencij in ciljev za biogoriva.

Večina biogoriv ne prinaša prihrankov emisij CO2, za katere proizvajalci dobivajo subvencije. Za dosego sedanjih ciljev EU na področju biogoriv, bi potrebovali dodatna zemljišča v velikosti Irske 3 (več kot štiri Slovenije). To pomeni velik pritisk na okolje, divje živali, ekosisteme in lokalno prebivalstvo.

Državljani Slovenije in EU, ki podpirajo naše delo, se zavedajo vpliva politike biogoriv na lakoto, prisvajanje zemljišč in podnebne spremembe, ki vsako leto stane vlade in davkoplačevalce milijarde evrov in viša cene hrane za potrošnike. Kljub temu Svet EU razmišlja o ukrepih, ki ne bodo omejili rabe škodljivih biogoriv in ki ne upoštevajo vseh podnebnih učinkov le-teh.

Zato vas pozivamo, da se zavzamete za opustitev napačne politike biogoriv v EU, s tem da glasno in javno podprete takojšnjo ustavitev širjenja biogoriv, ki tekmujejo s hrano, zahtevate upoštevanje vseh posledic biogoriv na podnebne spremembe in postopno ukinjanje subvencij. Pozivamo vas, da prevzamete vodilno vlogo v pogajanjih in podprete predlog Komisije, da se delež biogoriv v transportu omeji na 5 % ali manj in tako zaustavite nadaljnjo rabo hrane za biogoriva.

mag. Živa Gobbo, predsednica Focusa, društva za sonaraven razvoj
Anamarija Slabe, vodja Inštituta za trajnostni razvoj
mag. Nina Štros, vodja organizacije Greenpeace v Sloveniji
dr. Anita Ramšak, vodja področja človekovih pravic in razvojnega sodelovanja, Ekvilib Inštitut

1 Podatki Skupnega raziskovalnega središča EU (JRC) http://ftp.jrc.es/EURdoc/JRC83936.pdf

2 http://www.oecd.org/tad/agricultural-trade/48152638.pdf

3
http://www.ieep.eu/National_Renewable_Energy_Action_Plans.pdf

Več informacij:
Marjeta Benčina, Focus, društvo za sonaraven razvoj, 059 071 327, marjeta@focus.si

V vednost:
- Štefanija Novak, Stalno predstavništvo RS pri EU
- Poslanci EP
- Jakob Presečnik, Odbor za kmetijstvo, gozdarstvo, prehrano in okolje
- Mediji

3 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Hrana-Ljudi-Odlocitev-Omejitev-Biogoriva







Domov
Powered By GeekLog