|
Hitrost uničevanja največjih svetovnih gozdov se je v prejšnjem desetletju v primerjavi z obdobjem med letoma 1990 in 2000 zmanjšala za četrtino, a v nekaterih državah ostaja zaskrbljujoče visoka, je v poročilu »The State of the Forests in the Amazon Basin« ugotovila Organizacija združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO).
Amazonski gozd je največji na svetu, sledi mu tropski gozd v Kongu, na tretjem mestu po velikosti je gozd na območju reke Mekong v Indoneziji. Ti gozdovi predstavljajo ponor za milijarde ton ogljikovega dioksida. Študija ugotavlja, da je na teh treh območjih, ki predstavljajo 80 odstotkov svetovnega tropskega gozda, med letoma 2000 in 2010 izginilo 5,4 milijonov hektarov gozda.
Desetletje pred tem je bilo uničenih 7,1 milijona hektarov. Statistika kaže, da je uničevanje gozda v Kongu vseskozi na enaki, a nizki ravni, najbolj pa se je izsekavanje zmanjšalo v jugovzhodni Aziji. Brazilija in Indonezija, ki sta se soočali z največjo izgubo gozda, sta imeli nekaj uspeha pri zajezitvi uničevanja. To sta dosegli z ozaveščanjem prebivalcev in vladno politiko, toda avtorica raziskave Mette Wilkie je prepričana, da bi lahko naredili več.
Sklad Združenih narodov REDD+ (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation in Developing Countries) s katerim naj bi bogate države pomagale revnim pri zaščiti gozdov, naj bi bil ključnega pomena. »Skladu REDD+ je bilo obljubljenih 4 milijone ameriških dolarjev.
To je prvič, da bo gozdovom namenjenega tako veliko denarja. Moramo ga dobro porabiti,« je povedala Wilkiejeva in dodala, da bo potrebno kar nekaj časa, da bomo našli pravo ravnovesje med zahtevami za ohranjanje gozdov in potrebo prebivalcev revnejših držav po pridelavi hrane.
Vir: umanotera.org/etc
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Hitrost-Uniceavnja-Tropskih-Gozdov
Domov |
|
Powered By GeekLog |