Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Glivicne-Okuzbe-Obolenja-Kozna-Vlaga




Glivice

nedelja, 18. september 2011 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Piše: Polona Cimerman v novi Vivi www.viva.si

ZATRITE JIH V KALI!
Glivične okužbe sodijo med zelo pogosta kožna obolenja, ki večinoma prizadenejo stopala, lahko pa se pojavijo tudi na nohtih, rokah, dimljah in lasišču.

Glivično obolenje stopal je trdovratna okužba, ki jo najpogosteje dobimo v vlažnih prostorih oziroma na mokrih tleh, po katerih hodimo bosi. Glivice imajo namreč najraje vlago, ki ustvarja idealne razmere za njihov razrast. Za okužbe so dovzetnejši ljudje, ki so utrpeli predhodno poškodbo kože (npr. otiščanci), tisti s slabšo telesno odpornostjo ali sladkorno boleznijo, ljudje, ki dolgotrajno jemljejo antibiotike, vsi, ki nosijo pretežno sintetična oblačila ali zaprto obutev iz umetnih materialov, ter ljudje, ki jim manjka vitaminov.

Obolenje na stopalih, ki mu pravimo tudi atletsko stopalo, se navadno začne v tretjem ali četrtem medprstnem prostoru, kaže pa se v obliki srbenja, rdečine, skelenja, mehurčkov in luščenja kože. Okužba se lahko razširi na celotno stopalo ter na dlani in med prste rok. Bolnik utegne težje hoditi, razvijeta pa se lahko tudi okužba nohtov in sekundarna bakterijska okužba, ki jo lahko spremljajo gnojni zapleti. Ker je nezdravljeno obolenje nenehen vir okužbe, moramo nujno ukrepati, saj se glivice ne bodo pozdravile same od sebe.

Kako se prenaša okužba?
Okužba stopal se zlahka prenaša, najpogosteje pa jo dobimo, če bosi hodimo v kopališčih in zdraviliščih, skupnih umivalnicah ter v telovadnih in fitnes centrih s savno. Obolenje se lahko prenaša tudi doma, in sicer v vseh prostorih, v katerih družinski člani hodijo bosi, najpogosteje v kopalnici. Možen je tudi prenos okužbe z živali na človeka, predvsem s hišnih ljubljenčkov – z mačk in malih glodavcev.

Protivnetno deluje tudi ingver, pripravek pa si naredite takole: sesekljajte ingverjevo korenino in jo 15 minut kuhajte v kropu, nato pa ohlajen poparek večkrat na dan nanesite na obolele predele.

Kako preprečimo nastanek glivic?

Najpomembnejše vodilo je, da kožo ohranjamo čimbolj suho, pri čemer velja upoštevati naslednja priporočila:

• po umivanju temeljito obrišemo stopala in medprstne prostore,
• brisač ne posojamo drugim – enako velja za čevlje,
• izogibamo se oblačilom iz sintetičnih materialov, saj koži preprečujejo dihanje,
• v skupnih umivalnicah, na bazenih in v športnih centrih ne hodimo bosi,
• med ukvarjanjem s športom nosimo nogavice iz bombaža, ki jih menjamo vsaj dvakrat na dan,
• obutev naj bo udobna in zračna ter izdelana iz naravnih materialov,
• poleti naj bodo noge na zraku, zato nosimo odprte sandale in natikače,
• po nošenju čevlje prezračimo in jih razkužimo z antimikotičnim posipom ali razpršilom,
• umivamo se z mili, katerih pH je nižji od 7, saj glivicam ne ustreza.

Samopomoč

Na voljo je veliko pripravkov v obliki krem, pršil in gelov, ki jih v lekarnah dobite tudi brez recepta. Pri blažjih, površinskih oblikah okužbe lahko poskusite tudi takole:

• prizadete dele namažete z oljem čajevca, ki blaži srbenje; podobno učinkuje tudi kamilično olje,
• na okužena mesta vtremo propolisov pripravek, ki bo pozdravil tudi poškodovano kožo in ranice med prsti,
• poskusite lahko s čebulnim ali česnovim sokom, s katerim namažete prizadete površine,
• protivnetno pa deluje tudi ingver.

Kdaj k zdravniku?
Pri trdovratnih okužbah, ki jim v doglednem času niste kos, se odpravite k zdravniku, saj boste tako preprečili širjenje okužbe na druge dele telesa in preprečili bakterijsko okužbo. Pomembno je, da zdravljenja ne prekinete predčasno, saj v tem primeru tvegate vnovičen izbruh okužbe. Zdravnik vam bo predpisal mazilo, morda pa tudi antibiotike.

Polona Cimerman

PROMOCIJSKO BESEDILO


Hitro in učinkovito proti glivicam
Okužba nožnice nas lahko preseneti, kljub temu, da ima tri četrtine žensk kandidozo nožnice vsaj enkrat v življenju. Okužbo hitro prepoznamo: srbečica ob vhodu v nožnico in zunanjem spolovilu, obilnejši bel izcedek. Glivice ne izginejo same od sebe, zato je nujno čimprejšnje zdravljenje z učinkovitimi zdravili.

Canesten vaginalne tablete in vaginalna krema delujejo proti glivičnim okužbam takoj. Za ublažitev srbečice in pekočega občutka na zunanjih intimnih predelih nanesemo Canesten kremo. Tablete in krema Canesten so enostavne za uporabo in ob visoki učinkovitosti tudi preverjeno varne.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Glivicne-Okuzbe-Obolenja-Kozna-Vlaga







Domov
Powered By GeekLog