Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Fotografija-Teorija-Lucka-Luci-Ulice
Svetujemo: Kako fotografirati decembrske lučke na ulicah in trgih
ponedeljek, 10. december 2012 @ 22:29 CET
Uporabnik: Sonce
Mestne ulice in trgi že sijejo v decembrski podobi, mi pa smo pripravili nekaj nasvetov, kako romantično vzdušje čim bolje zajeti s fotografskim aparatom. Zadostna količina svetlobe je osnovni pogoj, da lahko napravimo kakovostno fotografijo. Toda ulice in trgi zaživijo v svoji praznični podobi šele zvečer, pa tudi večina zabav in druženj se odvija v ne ravno idealnih svetlobnih razmerah. Kaj torej storiti?
Najprej malce teorije: Pri fotografiranju imamo opravka s tremi soodvisnimi parametri – ISO občutljivostjo, časom osvetlitve in odprtostjo zaslonke. Višja ISO občutljivost pomeni, da lahko za isti motiv uporabimo krajši čas osvetlitve in/ali bolj zaprto zaslonko. Bolj odprta zaslonka pa pomeni, da lahko uporabimo nižjo ISO občutljivost in/ali krajši čas.
Na kratko razložimo še, kaj pomeni vsak od omenjenih parametrov oziroma kakšen vpliv ima na posneto fotografijo. Zaslonka uravnava količino svetlobe, ki pade na slikovno tipalo, vpliva pa tudi na globinsko (ne)ostrino. Bolj odprta zaslonka (nižja številka) pomeni krajše polje, v katerem bodo objekti ostri, nasprotno pa bolj zaprta zaslonka pomeni daljše polje, v katerem bodo vsi objekti, ki se nahajajo v njem, ostri. Čas osvetlitve je natanko to, kar pove že sam izraz - čas osvetljevanja slikovnega tipala. Od njega je odvisno, ali bo gibanje objektov na fotografiji "zamrznjeno", ali ne.
Pomemben pa je čas osvetlitve tudi, če fotografiramo "iz roke". Daljši kot je čas, večja je verjetnost, da bo fotografija motna, ali kot radi rečemo, "stresena". ISO občutljivost vpliva na oba že omenjena parametra. Višja kot je občutljivost, krajši je lahko čas osvetlitve in bolj je lahko zaprta zaslonka. A tudi tukaj obstaja kavelj. Brez škode za kakovost fotografije lahko ISO vrednost dvigujemo le do določene meje. Višja kot je ISO občutljivost, večji je pojav zrnatosti. Pri kompaktnih aparatih je tako priporočljivo iti do ISO 400, izjemoma ISO 800, medtem ko pri DSLR-jih tudi ISO 1600 ali ISO 3200 zaradi večjega tipala daje še povsem uporabne rezultate.
Osnovnejši modeli kompaktnih fotografskih aparatov ne omogočajo ročnih nastavitev vseh omenjenih parametrov fotografiranja. Večinoma lahko pri njih spreminjamo ISO občutljivost ter t.i. kompenzacijo osvetlitve (EV), običajno v 1/3 korakih od -3 do +3. V tem primeru je najbolje, da nastavitvimo le najvišjo ISO vrednost, za katero še vemo, da ne ustvarja pretiranega šuma, vse ostalo pa prepustimo avtomatiki. Če je potrebno (če je fotografija presvetla ali pretemna) uporabimo že omenjeno kompenzacijo osvetlitve.
Pri skorajda vseh fotoaparatih obstaja še ena pogosto zanemarjena nastavitev – ravnovesje beline. To nastavitev skoraj vedno prepustimo avtomatiki, a v nekaterih primerih, kot je na primer fotografiranje ognjemeta ali novoletnega okrasja, se splača poskusiti tudi z ročnimi nastavitvami. Poskusimo lahko vsaj s prednastavljenimi vrednostmi - npr. tungsten, fluorescent, night – in vidimo, če nam te nastavitve na posneti fotografiji prinesejo všečnejše ali bolj realne barve.
Čedalje več kompaktnih aparatov ponuja tudi t.i. scenske načine fotografiranja, kjer uporabnik določi, kaj bo fotografiral, aparat pa nato samodejno izbere optimalne nastavitve za želen motiv. Za fotografiranje decembrskega okrasja priporočamo izbiro načina za nočno fotografiranje ali fotografiranje ognjemeta. V kolikor vaš aparat ne ponuja scenskih načinov ali pa se želite preizkusiti v ročnih nastavitvah, velja opozoriti še na bliskavico.
Ta je pri večini kompaktov privzeto nastavljena na avtomatiko, kar pomeni, da se samodejno sproži, če fotoaparat zazna premajhno količino svetlobe. No, pri fotografiranju mestnega okrasja bliskavica ne bo v prav nobeno pomoč. Še več, povzročila bo več škode kot koristi. Zato jo pred fotografiranjem nočnih motivov na prostem obvezno izklopite.
Za preprečevanje "stresenih" fotografij seveda ne pozabite še na stativ (če ga imate), sicer pa si lahko pomagate tudi s tistim, kar je v trenutni situaciji na voljo - fotoaprat lahko položite na ograjo, ulično klop, stopnice, smetnjak ali drug stabilen predmet ali pa ga stabilizirate tako, da se s težo telesa prislonite ob steno, ulično svetilko in podobno.
In seveda, ne pozabite se toplo obleči ter se pri fotografiranju praznično obarvanih ulic in trgov čim bolj zabavati.
Vir: dne.enaa.com/
Komentarji (0)
www.pozitivke.net