Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Fosilna-Goriva-Dajatve-Zelena-Investicij




CO2 dajatve so nujne, a denar je potrebno usmeriti v zelene investicije

torek, 16. december 2014 @ 22:30 CET

Uporabnik: Sonce

Za nevarne podnebne spremembe so najbolj odgovorni tisi, ki najbolj onesnažujejo okolje – proizvajalci energije iz fosilnih virov in energetsko potratna industrija.

Po tem, ko je vlada napovedala, da bodo onesnaževalci z CO2 morali plačati večjo dajatev za CO2, so podjetja, ki v ozračje izpustijo največje količine tega škodljivega toplogrednega plina, s skupno peticijo pritisnila na vlado, naj opusti svoje namere. Vlada ne sme popustiti pod pritiski, kajti CO2 je glavni povzročitelj nevarnih podnebnih sprememb, zato je prav, da je primerno obdavčen.

Eno od podjetij, ki ruši načrte za krepitev CO2 dajatve, je HSE, lastnik TEŠ 6. HSE trdi, da bo z novo dajatvijo postal TEŠ 6 še bolj neekonomičen. TEŠ je največji posamezni onesnaževalec z CO2 v državi, kar potrjuje tudi Evropska agencija za okolje, ki je v nedavnem poročili izračunala, da je TEŠ v petih letih povzročil stroške za zdravje in okolje v višini od 763 milijonov do 1,89 milijarde evrov [1]. Greenpeaceova analiza je po isti metodi izračunala, da bo TEŠ 6 v času pričakovane življenjske dobe v 40 letih obratovanja povzročil od 1320 do 1920 smrtnih žrtev in od 6,7 do 9,7 milijard evrov škode [2].

Dejan Savić iz Greenpeace v Sloveniji
pojasnjuje:

»Podnebne spremembe že danes Sloveniji povzročajo velikansko škodo. Za škodo so najbolj odgovorni tisi, ki najbolj onesnažujejo okolje, to so proizvajalci energije iz fosilnih virov in energetsko potratna industrije. Prav je, da onesnaževalci prevzamejo odgovornost tako, da financirajo stroške zmanjševanja izpustov in ukrepe, ki pozitivno vplivajo na okolje.«


Greenpeace ob tem opozarja, da CO2 dajatev ne sme pomeniti zgolj proračunskega prihodka, temveč morajo biti sredstva usmerjena v nove, okolju prijazne investicije, kot so sončne in vetrne elektrarne.

Savić še pojasnjuje, da bomo le tako dosegli opuščanje rabe fosilnih goriv in hkrati omogočili zagon novih, okolju prijaznih industrij:

»Brez financiranja investicij v obnovljive vire, ki bodo zmanjševale izpuste CO2, je CO2 dajatev zgolj izgovor za polnjenje proračunske luknje, okolju pa bolj malo koristi. Zato potrebujemo oboje, dajatev na CO2 in sveža sredstva za financiranje obnovljivih virov. Tako bomo gospodarstvu poslali jasen signal, da je potrebno opustiti fosilna goriva in razvijati obnovljive vire.«

Greenpeace si prizadeva za opustitev fosilnih goriv in jedrske energije ter prehod na obnovljive vire energije do leta 2050. Samo tako lahko namreč obrzdamo podnebne spremembe in ohranimo visok življenjski standard.

Opombe:

[1]
Delo, Največji industrijski onesnaževalec je Teš, 25. 11. 2014,
[2] Greenpeace, Družbeni strošek energije iz Šoštanja: Posledice kurjenja lignita za zdravje ljudi in narodno gospodarstvo, 2012

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Fosilna-Goriva-Dajatve-Zelena-Investicij







Domov
Powered By GeekLog