Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Fitofarmacevtska_Sredstva_Odbor_Kmetijst




Za manjšo uporabo fitofarmacevtskih sredstev

petek, 13. junij 2008 @ 23:45 CEST

Uporabnik: Sonce

Parlamentarna odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter za okolje in prostor pozivata vlado, da v skladu z direktivo o trajnostni uporabi pesticidov pripravi akcijski načrt zmanjšanja uporabe fitofarmacevtskih sredstev ter povečanja deleža integrirane in ekološke pridelave hrane v Sloveniji.

Omenjena direktiva se pripravlja, je na skupni seji obeh odborov, ki je bila zaradi zadnjih pomorov čebel sklicana na zahtevo poslanske skupine Zares, povedala državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Branka Tome.

Ministrstvo bo skupaj z ustreznimi institucijami naredilo vse, da se okrepi nadzor nad uporabo fitofarmacevtskih sredstev, je dejala in povzela ugotovitve prvih analiz v primeru množičnega pomora čebel na domžalskem območju, ki so pokazale, da so se v mrtvih čebelah pojavile tri aktivne substance - terbutrin, fluvalinat in klotianidin. Prav interakcija fluvalianta in klotianinida je lahko privedla do pomora čebel, je poudarila.

V stranki Zares menijo, da področje fitofarmacevtskih sredstev ni ustrezno urejeno in nadzorovano, okrepiti pa je treba tudi inšpekcijski nadzor. Uporabniki fitofarmacevtskih sredstev bi morali ta sredstva dobivati na recept, in sicer na način, da bi kmetijski svetovalec predpisal recept glede na ustrezno količino posevka. Opozorili so tudi, da so v nekaterih prodajalnah, kjer prodajajo fitofarmacevtska sredstva, ta sredstva prodajali ljudje brez ustrezne izobrazbe in tečajev.

Anton Jagodic iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije je zavrnil obtožbe, da so za pomore čebel krivi uporabniki fitofarmacevtskih sredstev in pozval, da naj se povezava teh sredstev ob pojavu umiranja čebel dokaže. Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč pa je zavrnil očitke, da naj bi bili za pomore čebel krivi čebelarji, ki so za zatiranje varoje uporabili sredstvo fluvalinat.

Ob tem je poudaril, da je treba ločiti med zimsko izgubo čebel - ta je globalni problem in je med drugim tudi posledica varoje - in med pomori čebel. Tudi Noč poziva, da se najde krivca za pomore in ga tudi primerno kaznuje, tudi če se izkaže, da je to čebelar. Noč je tudi opozoril, da se varojo zdravi po paši, Nacionalni veterinarski inštitut pa je pozval, da naj v roku enega meseca zagotovi ustrezna zdravila za zatiranje varoje.

Generalna direktorica Veterinarske uprave RS Vida Čadonič-Špelič je povedala, da so v Sloveniji trenutno registrirana tri zdravila za zdravljenje varoje, da pa so na agencijo za zdravila vložili vlogo za uvoz še dveh zdravil. V razpravi so se tako koalicijski kot opozicijski poslanci strinjali, da je treba uporabo fitofarmacevtskih sredstev zmanjšati in okrepiti nadzor na njihovo uporabo.

Poročilo Agencije RS za okolje kaže, da so glede kakovosti voda, ki jih spremljajo v okviru državnega monitoringa, največji problem obremenjenost s fitofarmacevtskimi sredstvi v podzemnih vodah. Poleg nitratov je najbolj problematično onesnaženje podzemne vode s pesticidi, je dejala Mojca Dobnikar Tehovnih z agencije.

Odbora sta podprla vse zakonodajne spremembe, ki se pripravljajo na ravni EU in pomenijo zmanjšanje uporabe fitofarmacevtskih sredstev. Odbora sta se seznanila tudi s poročilom Agencije RS za okolje o obremenjenosti voda v Sloveniji s fitofarmacevtskimi sredstvi, poročilom ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano o stanju na področju prodaje in uporabe fitofarmacevtskih sredstev v državi in poročilom o rezultatih laboratorijskih analiz pomorov čebel.

V poslanski skupini Zares so predlagali, da bi kmetijsko ministrstvo do konca junija pripravilo podroben načrt obveščanja in osveščanja uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev o njihovih nevarnostih in negativnih posledicah, ki jih prinaša nepravilna in prekomerna uporaba teh sredstev v skladu s priporočili Čebelarske zveze Slovenije oz. dobro kmetijsko prakso.

Ta predvideva fitofarmacevtske tečaje, testirane škropilnice, uporabo za čebele manj nevarnih pripravkov in uporab v najnižjih možnih količinah. Predlagali so tudi, da bi ministrstvo pripravilo nabor ukrepov za nemoten razvoj slovenskega čebelarstva, predvsem zaščito in preživetje avtohtone čebele - kranjske sivke. Odbor za kmetijstvo je oba predloga zavrnil.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Fitofarmacevtska_Sredstva_Odbor_Kmetijst







Domov
Powered By GeekLog