|
Tudi naše kraje in ljudi je zajel val zanimanja za ogled filma »The Secret« (Skrivnost) in za branje istoimenska knjiga. Nekateri menijo, da gre zgolj za še eno uspešnico površne vsebine, spet drugi prisegajo na učinkovitost in resničnost sporočila filma in knjige.
Namen tega članka ni nizanje argumentov za ali proti vsebini imenovanega filma in knjige. Ogled filma ali branje knjige Skrivnost sta odlični priložnosti za globlji razmislek o naših željah ter ciljih, ki nas motivirajo na potovanju skozi življenje.
Je tudi priložnost, da prevetrimo miselne vzorce in se (ponovno) zavemo, kakšen je vpliv naših notranjih čustveno miselnih procesov na naše življenje. Prav vprašanje, ali res s svojimi mislimi kreiramo dogodke v življenju, se pogosto izpostavi v pogovorih na naših izobraževalnih programih. In kakšen je odgovor? Poglejmo!
Samo pozitivna misel ni dovolj
Mnogi so že uporabili moč pozitivnih razmišljanj in afirmacij ali to poskušali. Včasih uspešno, drugič je uspeh kratkoročen ali pa se kljub pozitivnim mislim življenje ne spreminja kaj dosti na bolje. Je mar vso to govorjenje, da z mislimi soustvarjamo svojo realnost prazno besedičenje? Ni čisto tako.
Misli so pomembne, a vedeti je treba, da zgolj pozitivna misel ni dovolj. Človeška duševnost je splet misli in čustev in četudi si v mislih ponavljamo še tako pozitivno ali spodbudno afirmacijo, bo težko »meso postala« če je ne bo podprl tudi primeren občutek ali čustvo.
Poglejmo to na konkretnem primeru. Recimo, da smo si zadali cilj, da bomo bolj samozavestni in se bomo bolj spoštovali. Torej, namesto misli, ki se glasijo približno takole; »nisi dovolj dober za to nalogo« ali »ne bo ti uspelo« oblikujemo spodbudne in konstruktivne stavke.
Začnemo razmišljati, da smo sposobni za neko določeno nalogo, se podpremo z mislijo, da nam bo uspelo in smo pozorni, da staro, neustrezno misel preprečimo že v kali in negujemo misli, ki imajo pozitiven vpliv na samopodobo. Tovrstna pozitivna samopodpora je vsekakor koristno. Morda bo za nekoga to dovolj in bo opazil dobre spremembe.
Za mnoge pa nikakor ne. Razlog je v čustvih. Če so naša čustva in občutki v velikem razkoraku od misli, ki prevladuje v glavi, potem je to slaba podpora za misel, četudi je zelo ustrezna in podporna. Tisto, kar bi daje resnično moč misli, so občutki in čustva. Če je čustvo v skladu z mislijo potem je proces lahko bolj uspešen.
Če ste naveličani čakanja, kdaj se bo zgodilo tisto, kar si zelo želite, potem je čas, da soustvarite okoliščine in dogodke, ki čakajo na vas.
Renata Bokan
Šola čustvene inteligence
Prihodnjič: Pomen čustvene pismenosti
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Film_Resnicnot_Zivljenje_Pozitivna_Misel
Domov |
|
Powered By GeekLog |