Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Evropska-Unija-Drzavljani-Glasba-Dostop




Preprost dostop do glasbe za vse Evropejce

ponedeljek, 25. marec 2013 @ 05:02 CET

Uporabnik: Sonce

Kako lahko Evropska unija svojim državljanom zagotovi boljši dostop do spletnih glasbenih in video vsebin? Se zavedate, kako dinamičen, predvsem pa pomemben je glasbeni sektor v Evropi?

Povprečen Evropejec posluša glasbo dve uri na dan, kar pomeni, da v povprečju posluša od 30 do 40 skladb na dan. Približno 500 milijonov ljudi si zato želi imeti čim širši in lažji dostop do glasbe, ki jo na spletu lahko najdejo kjerkoli in kadarkoli. Za marsikoga nepojmljivo, a dejstvo je, da ima posneta glasba tudi velike gospodarske razsežnosti. Evropski glasbeni trg ustvarja veliko delovnih mest in je vreden kar šest milijard evrov.

Ogromen potencial pa ima predvsem spletni glasbeni sektor, saj se že 30 odstotkov svetovne prodaje glasbenih založb zgodi prek spleta,  prihodki pa so samo v letu 2011 narasli za osem odstotkov. Poznate Spotify, Deezer, Last.FM in 7digital? Vse to so spletne glasbene storitve, narejene v Evropi.

Vir raznolikosti in enotnosti hkrati
Evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier je na konferenci »Glasba za vse«, ki je v francoskem mestu Cannes potekala v okviru svetovnega glasbenega sejma MIDEM 2013, posebej poudaril:

»Glasba je pomemben vir raznolikosti in povezanosti naše celine. V Uniji 27 držav članic je glasba pomemben povezovalni dejavnik in jezik, odkrivanja enotnosti, medkulturnega dialoga in raznolikosti. Po drugi strani pa nas predstavlja tudi svetu in za Evropo je pomembno, da se predstavimo kot ustvarjalna in atraktivna celina. Pomislite le na Mozarta, Beatlese, Daft Punk in Adele!«

Po mnenju komisarja Barnierja je zato nedoumljivo, da se evropski potrošniki, vlagatelji in podjetniki na spletu še vedno srečujejo z ovirami, ki jih Unija že več kot 50 let odpravljala v fizičnem svetu.

»Nobenega dvoma ni, da se je spletna ponudba glasbe v zadnjih nekaj letih močno izboljšala, vendar je v Evropi še vedno preveč primerov, ko se potrošniki soočajo z omejeno izbiro,« pravi komisar Barnier.

Evropska komisija za odpravo teh ovir predlaga dva povezana pristopa. Predvsem si bo prizadevala za okrepitev dialoga in dogovora med glasbeno industrijo in glavnimi zainteresiranimi stranmi, ki že imajo v rokah možnosti za rešitev številnih težav; če pogajanja ne prinesejo želenih rezultatov, pa bo pripravljena oblikovati tudi zakonodajne predloge, zlasti na področju avtorskih pravic.

»Glasba je pomemben vir raznolikosti in povezanosti naše celine. V Uniji 27 držav članic je glasba pomemben povezovalni dejavnik in jezik odkrivanja enotnosti, medkulturnega dialoga in raznolikosti.«

Avtorske pravice in spletni dostop v vseh državah EU
Evropska komisija je že predlagala zakonodajo o kolektivnem upravljanju avtorskih in sorodnih pravic, ki bo zagotovila boljše upravljanje in večjo preglednost, ter spodbudila in olajšala izdajanje večozemeljskih licenc. Taka dovoljenja potrebujejo ne le spletni ponudniki glasbe, temveč tudi televizijske in radijske hiše ter ponudniki video storitev, ki uporabljajo glasbo.

Drugi pomemben vidik pa je, da ne smemo privoliti v iluzijo, da je vse, kar je na spletu, brezplačno in neomejeno na voljo za reprodukcijo in deljenje. Sočasno z lažjim dostopom je treba zaščititi tudi intelektualno lastnino avtorjev in založnikov, za kar pa potrebujemo učinkovite in legitimne oblike spoštovanja avtorskih pravic. Komisar Barnier je zato pozval predstavnike glasbene industrije k izmenjavi dobrih praks na tem področju, saj na področju pobiranja avtorskih pravic v Evropi deluje prek 30 družb, kar pomeni, da je v veljavi 30 različnih sistemov pravil. Ureditev tega področja bo brez dvoma pripomogla k pestrejši in bogatejši ponudbe evropske glasbe na spletu.

Vir: www.ec.europa.eu/slovenija/

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Evropska-Unija-Drzavljani-Glasba-Dostop







Domov
Powered By GeekLog