|
Davčna politika v Evropski uniji je v pristojnosti vsake države članice, vse odločitve o davčnih zadevah na Evropski ravni morajo biti tako sprejete s soglasjem vseh držav članic. Kljub temu pa Evropska komisija, ki bedi nad delovanjem enotnega trga, lahko posreduje v omejenih primerih, kadar imajo nacionalni davčni sistemi čezmejne učinke, ki vplivajo na prost pretok blaga, oseb, storitev in kapitala ter s tem na konkurenčnost na enotnem trgu.
Evropska komisija si zato v okviru omejenih pristojnosti primarno prizadeva z različnimi pobudami in ukrepi odstranjevati davčne ovire, ki izhajajo iz različnih davčnih sistemov posameznih članic, ter olajšati delovanje podjetij na enotnem trgu. Prvenstveno si prizadeva za odpravo davčnih ovir pri vseh oblikah čezmejnih gospodarskih dejavnosti, kot so denimo dvojno obdavčevanje, težave pri uveljavljanju vračila davka in težave pri pridobivanju informacij o davčnih predpisih v drugih članicah. Prav tako Komisija bedi nad škodljivo davčno konkurenco, saj so davčne olajšave ugodnost, s katero lahko neka država nepošteno zvabi k sebi podjetja iz konkurenčnih držav.
Za DDV in trošarine deloma veljajo pravila EU
Temeljnega pomena za pravilno delovanje enotnega trga in pošteno konkurenco v EU je tudi davek na dodano vrednost (DDV), zato se za zadnjega drugače kot pri večini neposrednih davkov (davek od dohodka pravnih oseb, davek na osebni dohodek in podobno), ki so v pristojnosti članic, zanj deloma vendarle uporabljajo pravila EU. Za DDV na evropski ravni tako veljajo skupna pravila, določena pa je tudi najnižja stopnja DDV. Kljub temu pravila še vseeno dopuščajo nacionalne razlike v stopnjah DDV: tako na evropski ravni niso predpisane zgornje omejitve za DDV, države lahko same določijo znižano stopnjo za različno blago in storitve, za nekatere države pa veljajo celo začasna odstopanja od pravil.
Za trošarine na izdelke, kot so bencin, alkohol, cigarete, prav tako veljajo nekatera skupna evropska pravila, ki prav tako dopuščajo prilagajanje:
- kulturnim razlikam: prav zato se cene piva in vina razlikujejo po državah,
- ekonomskim razlikam: državam z zdravimi javnimi financami teh izdelkov ni treba visoko obdavčiti, kar pojasni nizke trošarine v Luksemburgu v primerjavi s sosednjimi državami.
Delovanje Evropske komisije na davčnem področju ima otipljive koristi tudi za posameznike, saj je z ukrepi odpravila težave pri prenosu in obdavčenju pokojninskih pravic oziroma pokojnine, ki so državljane EU pogosto odvračale od iskanja zaposlitve v drugi državi EU.
Komisija spodbuja tudi sodelovanje med davčnimi upravami pri zagotavljanju nadzora in boja proti davčni utajam in goljufijam, saj zadnje pogosto vključujejo dve ali več držav, kar negativno učinkuje na Evropo kot celoto.
Vir: www.ec.europa.eu/slovenija/
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Evropska-Unija-Davcna-Politika-Ovire
Domov |
|
Powered By GeekLog |