Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Energija-Soncna-Elektrika-Prihodnost




Sončna energija je elektrika prihodnosti

četrtek, 25. julij 2013 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Prav vsi se soočamo z računi za električno energijo, ki so vse višji. In ker tudi stroški vplivajo na ceno nepremičnine, ni nič čudnega, da slednje padajo - zadovoljstvo kupcev in slabo voljo prodajalcev.

In ker smo v vedno manj zavidljivi situaciji - saj smo mnogi pravzaprav že v situaciji, ki je prešla mejo obupa - iščemo alternativne rešitve, kako si olajšati finančna bremena. Energija prihodnost je nedvomno sonce, ki nam ob sicer nekoliko višji začetni investiciji lahko krepko olajša plačevanje električne energije.

Sončna energija postaja ena od pomembnejših virov električne energije. Energija sonca je praktično neizčrpna. Goorimo seveda o fotovoltaiki, ki ne zajema le uporabe toplotne energije sonca, ampak izkoriščanje sončne energije za pridobivanje solarne elektrike.

Sonca je dovolj, fotovoltaika je dobro razvita, tehnologija je cenovno čedalje dostopnejša in niti politične volje ne manjka. V zadnjih letih so se cene fotovoltaičnih modulov močno znižale. Vsakič, ko se je podvojila prodaja modulov, so se njihove cene znižale za več kot 20 odstotkov. Do leta 2020 se pričakuje še približno 50-odstotno znižanje cen modulov. Že zdaj je električna energija iz sončnih elektrarn cenejša, kot mnogi ljudje mislijo, in v prihodnjih letih bo še ugodnejša.

Kmalu bo cena električne energije iz sončnih elektrarn popolnoma konkurenčna ceni električne energije iz konvencionalnih virov zaradi čedalje boljše fotovoltaične tehnologije in ekonomije obsega, poleg tega pa se povišuje tudi cena elektrike iz konvencionalnih virov. Slovenska država bi morala v fotovoltaiki videti konkurenčno prednost, kot jo je na primer Nemčija, kjer bodo zaprli vse jedrske elektrarne.

Sončna celica ima le 0,5V napetosti, zato so sončne celice med seboj povezane v solarne module. Solarni moduli so zaradi trdnosti v aluminijastih okvirih in na prednji strani zaščiteni z posebno vrsto stekla, ki zagotavlja zaščito pred atmosferskimi vplivi. V solarnem panelu je navadno med seboj povezanih 36 ali 72 sončnih celic. Solarni moduli proizvajajo enosmeren tok.

Nominalna napetost solarnih modulov je 12V ali 24V. Solarni moduli se lahko med seboj vežejo. Na ta način lahko povečujemo napetost ali moč solarnih modulov. Za nemoteno pridobivanje solarne elektrike pa potrebujemo poleg solarnih modulov še vrsto drugih elementov, ki skupaj sestavljajo solarne sisteme za elektriko. Solarni sistem je lahko povezan z javnim omrežjem. Takšnim solarnim sistemom pravimo sončne elektrarne. Elektrika iz sonca, ki jo tvorijo celice sončne v solarnih sistemih,se lahko proizvaja tudi le za lastne potrebe. V tem primeru solarni sistem ni vezan na javno omrežje.

Ker pa elektriko iz sonca rabimo tudi takrat ko sončne celice ne proizvajajo elektrike ali pa jo proizvajajo premalo,je solarni sistem zasnovan tako,da elektriko iz sonca shranjujejo v solarnih akumulatorjih. Te solarne sisteme imenujemo otočni ali samostojni solarni sistemi. Solarni sistemi so zasnovani na enosmerni napetosti in napajajo porabnike z enosmerno napetostjo. Z uporabo razsmernika pa je mogoče tudi delovanje porabnikov z izmenično napetostjo,ki jih navadno uporabljamo v gospodinjstvih.

Recimo, da boste postavili elektrarno na obstoječi objekt ali zemljišče v vaši lasti. Postavite jo lahko na streho, v streho namesto kritine, na fasado, kot senčilo, kot streho zimskega vrta ali kot samostojen sistem na zemljišču. V prvem koraku lahko sami okvirno preverite, kje bi bilo elektrarno smiselno postaviti, tako da poiščete južne lege in ugotovite senčenje iz okolja, kot so drevesa, drogovi, sosednje stavbe, dimniki, zračniki, hribi...

Na ravnih strehah je mogoče postaviti ustrezno dvignjeno konstrukcijo. Pri poševnih strehah so najprimernejše tiste s slemenom v smeri vzhod-zahod in z naklonom od 30 do 35 stopinj. Pri drugih legah pa je treba izračunati, kakšen bo odmik od lege za idealno proizvodnjo. Pomagate si lahko tudi tako, da spremljate pot sonca v različnih delih dneva, v pomoč pa so lahko tudi fotografije senc ob različnih urah.

To bo pomemben podatek pri oceni dejansko pridobljene energije na vašem objektu. Na zemljišču so pomembni lega, senčenje in tudi status zemljišča - brez težav boste postavili elektrarno na gradbeni parceli, težave s pridobivanjem dovoljenj pa boste imeli na kmetijskih zemljiščih.

Vir: druzina.enaa.com

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Energija-Soncna-Elektrika-Prihodnost







Domov
Powered By GeekLog