Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Energetski-Koncept-Slovenija-Mura-Pomurc




Pomurci zahtevajo sestanek s premierjem Cerarjem glede hidroelektrarn na Muri

torek, 20. februar 2018 @ 13:30 CET

Uporabnik: Sonce

Vlada nadaljuje s postopki ne glede na to, da so Pomurci že večkrat zahtevali izbris hidroelektrarn na Muri iz vseh dokumentov, tudi Energetskega koncepta Slovenije

Zveza društev Moja Mura, ki deluje v javnem interesu na področju ohranjanja narave in Muzej norosti, Trate, ki deluje v javnem interesu na področju kulture, sta 9. februarja predsedniku Vlade RS že drugič poslala prošnjo za sestanek z lokalnimi iniciativami združenimi v kampanjo Rešimo Muro!.

Trenutno poteka zaključek javne razgrnitve Energetskega koncepta Slovenije (EKS), v katerega so še vedno vključene hidroelektrarne na Muri. Eden zadnjih posvetov bo organiziran 22.2. v Mariboru, potem ko je Ministrstvo za infrastrukturo 19. januarja po zaključku javne obravnave na predlog EKS objavilo seznam vseh prejetih pripomb zainteresirane javnosti, končni osnutek pa bo sprejet 2.3.2018.

EKS pomembno vpliva na prihodnost energetike v Sloveniji in politike prihodnosti, z velikimi posledicami za prebivalstvo, gospodarstvo, naravo in ekologijo ter razvoj sodobne energetske družbe. Zato se ne sme omejevati na trenutne in v mnogočem zastarele rešitve in tehnologije, temveč mora biti usmerjen v prihodnost in vključevati moderne energetske rešitve, ki bodo pripomogle k razogljičenju Slovenije in izpolnjevanju ciljev trajnostnega razvoja (Sustainable Development Goals – SDGs), kar trenutno ni slučaj.

Zakaj Pomurci želimo sestanek s predsednikom Vlade RS?
»Na predsednika Vlade RS smo se obrnili, ker smo kot lokalno prebivalstvo zmedeni zaradi nejasnosti glede načrtovane izgradnje hidroelektrarn na Muri, prizadeti zaradi odnosa državnih predstavnikov in zelo zaskrbljeni zaradi negotove usode naše regije. Zaradi nepreglednosti postopkov, nekonsistentnosti odgovorov s strani ministrstev in samega predsednika Vlade RS ter arogance državnih predstavnikov želimo srečanje s prvim ministrom, na katerem pričakujemo, da bo nastalo situacijo razjasnil in Pomurcem povedal, kakšna so stališča naše Vlade glede prihodnosti te regije in posebej reke Mure, ki jo vidimo kot pomemben razvojni potencial,« je povedal Samo Tuš, predsednik Zveze društev Moja Mura.

»Na g. Cerarja smo se prvič obrnili že 19. 1. 2018. Naša druga prošnja je odziv na predsednikovo nepričakovano odločitev, da je našo prošnjo odstopil Ministrstvu za infrastrukturo in Ministrstvu za okolje in prostor. Nanj se obračamo predvsem iz razloga, ker pristojna ministrstva, ki vodijo postopke za izgradnjo hidroelektrarn na Muri, vzpostavljajo zmedo in s postopki nadaljuje ne glede na to, da je stroka pokazala na škodljivost morebitne izgradnje in da smo lokalno prebivalstvo že večkrat jasno zahtevali izbris reke Mure iz vseh dokumentov, ki so povezani z umeščanjem hidroelektrarn na reko Muro,« je dejala dr. Sonja Bezjak, vodja Muzeja norosti, Trate.

Podporniki kampanje: http://www.amazon-of-europe.com/si/podporniki-mura/

O kampanji Rešimo Muro!
Kampanja Rešimo Muro! je nastala na pobudo lokalnih pomurskih nevladnih organizacij, ki se že desetletja borijo, da bi Muro ohranili kot prosto tekočo reko brez hidroenergetskih jezov. Kampanja se je začela 9. aprila 2016 in jo podpira več kot 70 lokalnih, nacionalnih in tujih nevladnih organizacij, številni slovenski in tuji strokovnjaki ter priznane osebnosti. Za več informacij o kampanji Rešimo Muro! obiščite: www.resimo-muro.com ali www.amazon-of-europe.com/si/.

O Moji Muri
Zveza društev Moja Mura se zavzema za obvarovanje reke in sonaravni razvoj krajev vzdolž nje. Ima status društva, ki deluje v javnem interesu ohranjanja narave, saj je v vseh letih delovanja številnim ciljnim skupinam v Pomurju vztrajno in strokovno posredovala  dejstva o neverjetnem bogastvu  območja na Muri in ob njej. V državnih strateških in upravnih postopkih v povezavi s potencialno energetsko izrabo reke zveza sodeluje s pravnim statusom stranskega udeleženca, ki budno bedi nad tem, da reke ne bi zlorabili ter da bodo postopki izpeljani strokovno in zakonito. Za več informacij obiščite: https://www.facebook.com/Moja-Mura

O Muzeju norosti Trate
Muzej norosti je nastal leta 2013 kot lokalna slovensko-avstrijska iniciativa, ki si prizadeva za evidentiranje, ohranjanje in promocijo naravne in kulturne dediščine v regiji okoli gradu Cmurek. V njej akterji vidijo priložnost za razvoj okolju prijaznih delovnih mest, zlasti v turizmu. Že od samega pozornost namenjajo odnosom s sosedi iz Avstrije, saj reka Mura predstavlja temeljno skupno naravno vrednoto, na kateri gradimo skupne razvojne priložnosti. Grožnja z gradnjo hidroelektrarn na Muri zavira razvojne aktivnosti in povzroča dodatno škodo že tako podhranjeni regiji. Za več informacij: https://www.facebook.com/norostnameji/

O DPRS
Osnovni namen delovanja Društva za preučevanje rib Slovenije (DPRS) je varovanje sladkovodnih rib in njihovih habitatov z raziskavami, naravovarstvenimi aktivnostmi, popularizacija poznavanja sladkovodnih rib, izdajateljska in izobraževalna dejavnost ter sodelovanje z drugimi sorodnimi nevladnimi in vladnimi organizacijami. Za več informacij o DPRS obiščite: http://www.dprs.si/sl

O WWF
Poslanstvo Svetovne organizacije za varstvo narave (WWF) je ustaviti uničevanje Zemljinega naravnega okolja in graditi prihodnost, v kateri ljudje živijo v sožitju z naravo, ohranjajo svetovno biotsko raznovrstnost, zagotavljajo trajnostno uporabo obnovljivih naravnih virov ter spodbujajo zmanjševanje onesnaževanja in potratne porabe naravnih virov. Za več informacij o delu WWF v regiji obiščite: http://adria.panda.org/sl/.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Energetski-Koncept-Slovenija-Mura-Pomurc







Domov
Powered By GeekLog