Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Energetska-Obnova-Zelena-Delovna-Mesta




Dobre prakse, vredne posnemanja in spodbujanja

četrtek, 6. november 2014 @ 22:30 CET

Uporabnik: Sonce

Na zaključnem dogodku projekta Spodbujamo zelena delovna mesta izpostavili Zavezništvo znanja za celovito energetsko obnovo javnih stavb, Nizkoogljičnost kot razvojno priložnost regije in Hišo zelišč – Ministrstvo obljubilo, da bo zaključke konference skušalo udejanjiti v svojih politikah

Zavezništvo znanja za celovito energetsko obnovo javnih stavb je prejelo nagrado za najboljšo dobro prakso partnerstev na področju zelenih delovnih mest. Nagrado - zeleni teambuilding na ekološki kmetiji Lešnik iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu s profesionalnim moderatorjem - so prijavitelji prejeli danes v hotelu Lev v Ljubljani na 2. nacionalni konferenci Spodbujamo zelena delovna mesta, zaključnem dogodku istoimenskega projekta, ki ga je od septembra lani izvajala Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj.

Zavezništvo znanja za celovito energetsko obnovo javnih stavb je interdisciplinarno partnerstvo med visokošolskimi organizacijami tehničnih in ekonomske smeri ter podjetji, ki se ukvarjajo z izdelavo gradbenih elementov, materialov, načrtovanjem sistemov in izvajanjem storitev na področju energetske obnove stavb. Prijavitelji so Metronik d.o.o., Inovacijsko-razvojni inštitut UL, Velux, Fakulteta za elektrotehniko UL, M Sora, Fakulteta za arhitekturo UL, Hidria, Fakulteta za strojništvo UL, Decibel, Eltec Petrol, Ekonomska fakulteta UL. »Gre za izjemno pomemben in aktualen projekt na področju povečanja energetske učinkovitosti, ki povezuje univerzitetno okolje z gospodarstvom.

Praktična usmerjenost raziskovalne dejavnosti ter vključevanje študentov v interdisciplinarne time ustvarjata zelena delovna mesta, hkrati pa se gradijo kompetence mladim strokovnjakom, ki jih bodo v prihodnosti zasedli. Prispevek k varovanju okolja bo z optimizacijo porabe energije velik in trajen, širjenje dobre prakse po Sloveniji pa še kako pomembno. Povezovanje znanja, proizvajalcev in izvajalcev je ključna točka uspeha,« je v utemeljitvi zapisala komisija, sestavljena iz članov strokovne skupine in predstavnic Urada Vlade RS za komuniciranje ter Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.

Na natečaj je prispelo 18 prijav, posebna priznanja pa sta prejeli še Nizkoogljičnost kot razvojna priložnost regije (prijavitelji Občina Tolmin, Posoški razvojni center, Občina Bovec, Občina Kobarid, Občina Idrija, Občina Cerkno) ter Hiša zelišč (prijavitelji MASTER d.o.o. Sp. Idrija, Idrijsko-cerkljanska razvojna agencija, Turistična (ekološka) kmetija iz Brega v Goriških Brdih, Geopark Idrija).

Osrednji govorec konference je bil Luigi Bistagnino, eden največjih strokovnjakov na področju sistemskega oblikovanja za nov ekonomski model, predstojnik magistrskega študija sistemskega oblikovanja s Politehniške univerze v italijanskem Torinu. Ta je v svojem govoru poudaril, kako preseči trenutni gospodarski model ob sočasni usmeritvi družbe v trajnostni razvoj. "Vsi smo soustvarili to gospodarstvo, zato ga lahko le skupaj spremenimo, ne en proti drugemu," je izpostavil Bistagnino.

Konferenca je bila sicer zaključni dogodek projekta Spodbujamo zelena delovna mesta, ki je ena izmed akcij partnerstva na področju komuniciranja evropskih vsebin med Evropsko komisijo, Vlado Republike Slovenije in Evropskim parlamentom, izvaja pa ga Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj. V okviru projekta je Umanotera organizirala 1. nacionalno konferenco, objavila Analizo o stanju, potencialih in dobrih praksah na področju zelenih delovnih mest v Sloveniji ter v vseh slovenskih regijah organizirala 24 seminarjev za svetovalce zaposlitve, loklane skupnosti in podjetja na temo zelenih delovnih mest.

»V tem letu smo si prizadevali prispevati k izboljšanju razumevanja zelenih delovnih mest in predvsem razvojnih priložnosti, ki jih prinašajo v okviru zelenega gospodarstva. Obenem pa smo spodbujali povezovanje različnih akterjev, saj brez sodelovanja razvoj zelenega gospodarstva ni možen. Današnja konferenca je priložnost, da razmišljamo izven ustaljenih okvirov in si skupaj zastavimo konkretne korake, s katerimi bomo svet, ki si ga želimo, tudi zares ustvarili,« je ob tem povedala Gaja Brecelj, vodja projekta.

Do konca novembra bo Umanotera v okviru projekta izdelala še priporočila, ki bodo namenjena vsem ključnim deležnikom, ki ustvarjajo pogoje za razvoj zelenega gospodarstva, spletni katalog dobrih praks ter e-seminarje. »Pričakujemo, da bodo deležniki rezultate obravnavali z vso skrbnostjo in jih implementirali v politike, načrte, programe, poslovne modele, proračun. Od sedanje vlade pričakujemo dolgoročno vizijo, ki bo vodila prehod v zeleno gospodarstvo in trajnostno družbo ter izkoristila prepoznan potencial več deset tisoč novih zelenih delovnih mest.

Za to potrebujemo namenski in integriran politični okvir, pametno pravno ureditev, podporo raziskavam in inovacijam ter zeleno proračunsko reformo,« je še povedala Gaja Brecelj. Da bo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti skušalo implementirati zaključke konference v svoje politike, pa je v svojem govoru na konferenci poudarila Ana Vodičar, strokovna sekretarka na ministrstvu za področje socialnega podjetništva.

Gradivo z dogodka je na voljo:

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Energetska-Obnova-Zelena-Delovna-Mesta







Domov
Powered By GeekLog