Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Ekologija_Pridelava_Hrana_Pogacnik




Ekološka pridelava hrane

četrtek, 29. junij 2006 @ 17:08 CEST

Uporabnik: Anonymous

Piše: Marko Pogačnik

Ni dovolj, če si človek prizadeva pridelovati hrano tako, da posnema naravo. Ker narava ne uporablja kemičnih sredstev za "osebno" zaščito, naj bi jih človek tudi ne uporabljal. Ker narava ne vzreja monokultur, naj bi jih človek tudi ne.

Seveda je prav in potrebno, da se učimo od narave. Prav je, da iščemo njeno bližino. Ni pa dovolj. Narava je človeka vzgojila, da bi ustvarjalno posegel v njeno tkivo in da bi ji pomagal razvijati njeno raznolikost. Že v neolitiku nas je naučila vzgajati kulturne vrste žit in sadnega drevja in udomačiti živa

Res je, da je sodobna civilizacija začela na veliko izkoriščati svobodo, ki nam jo je podarila narava. Mislim na svobodo našega poseganja v intimo narave, v njeno spolno življenje.
Namesto, da bi ustvarjalno svobodo razvijali v obojestransko dobro, smo jo začeli neusmiljeno izkoriščati. Ropamo naravno obilje, da bi se posamezniki in določeni narodi okoristili z njim. Začenjamo z genskim inženiringom, ki vodi v dokončno zasužnjenje narave.

Če osebno ali kot Evropska zveza razmišljamo o prekinitvi nasilne verige izkoriščanja narave, se moramo zavedati, da smo šli že predaleč in nazaj ne moremo več. Lahko pa gremo naprej. Lahko se kot posamezniki zavestno odrekamo nasilnim posegom v naravo in na ta način naravi pošiljamo sporočila, ki jo opogumljajo. Dajejo ji moč, da zdrži v svoji še vedno precej tolerantni drži v odnosu do človeštva, kakršno je danes, zasvojeno od moči razuma in odtujeno svojemu bistvu.

Princip ekološke pridelave hrane predvideva, da človek naravi daje toliko, kolikor od nje dobiva. Od narave dobimo vse, kar potrebujemo za življenje. Kaj pa lahko mi naravi damo?

1. Lahko pridelujemo hrano tako, da zavestno skrbimo za ravnotežje med elementi, za uglašenost s ciklusi planetov, za poboljšanje zdravja tal, za stik z elementarnimi silami...

2. Naravi največ pomeni zavestna komunikacija. Kar nam daje, ji lahko vračamo s svojo pozornostjo, čudenjem nad njenimi iznajdbami in z ljubeznijo do narave kot matere življenja.

3. Naravi lahko pomagamo raz-blokirati in ponovno oživeti področja, ki jih je civilizacija že razvrednotila. S takimi dejanji in projekti ji lahko vrnemo izgubljeni del njene celovitosti.

Vir: www.gibanje.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ekologija_Pridelava_Hrana_Pogacnik







Domov
Powered By GeekLog