Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Direktna-Obremenitev-Visji-Stroski-Banka




Novosti pri direktnih obremenitvah prinašajo določene probleme in ponekod tudi višje stroške

ponedeljek, 14. januar 2013 @ 22:31 CET

Uporabnik: Sonce

Z novim letom je bil izpeljan prehod na nov sistem direktnih obremenitev. Odslej morajo potrošniki direktne bremenitve sklepati posebej z vsakim izbranim ponudnikom in ne več na svoji banki. Prve izkušnje nekaterih potrošnikov kažejo, da so postopki lahko zamudni, stroški pa višji – prihaja tudi do dvojnega zaračunavanja. 

Uvedba novih direktnih obremenitev je sestavni del projekta SEPA, znotraj katerega banke v EU oblikujejo nove, skupne standarde za plačila v evrih. Drugi deli tega projekta, ki so jih potrošniki že opazili, so na primer uvedba univerzalnega plačilnega naloga UPN za plačilo položnic ali pa prehod na varnejšo čipno tehnologijo pri plačilnih karticah.

Za razliko od prejšnjih sprememb plačilnih sredstev pa se nove direktne obremenitve bistveno razlikujejo od starih. Odslej jih bodo morali potrošniki sklepati z vsakim prejemnikom plačil posebej, ne pa več na svoji banki. Prejemniki plačil bodo tudi hranili in upravljali s soglasji o direktnih obremenitvah. Takšno odločitev je enostransko sprejel Evropski plačilni svet, ki so ga z namenom izvedbe SEPA oblikovale evropske banke.

Pravice je pomembno izkoristiti
Opisane spremembe, skupaj s čezmejno uporabnostjo direktne obremenitve, za potrošnike prinašajo nekatera tveganja. Boštjan Krisper, vodja oddelka financ pri ZPS, zato svetuje:

»Za varno poslovanje je pomembno, da potrošniki izkoristijo pravice, ki so jim po novem zagotovljene pri direktnih obremenitvah, in sicer lahko:

Potrošnikom pri ZPS svetujejo, naj bodo pozorni na obvestilo prejemnika plačila, ki mora potrošnika 14 dni (razen če je bil sklenjen drugačen dogovor) pred izvedbo plačila obvestiti o dnevu in znesku plačila z direktno obremenitvijo. Potrošnik ima pravico in možnost, da do enega dne pred izvršitvijo transakcije ugovarja plačilu in ga tako prepreči. »Zelo pomembno pa je tudi, da potrošnik spremlja že opravljene transakcije na svojem bančnem računu. Če se ne strinja s katero od že izvršenih direktnih obremenitev, ima pravico do povračila celotnega zneska. Do 8 tednov po izvedbi plačila lahko povračilo zneska zahteva brezpogojno, do 13 mesecev pa v primeru, če za izvedbo plačila ni dal soglasja ali pa je bila transakcija izvršena nepravilno«, poudarja Boštjan Krisper iz ZPS.

Sklepanje ponekod zamudnejše
Soglasja za obstoječe direktne obremenitve so bile že avtomatsko prenesena od bank k prejemnikom plačil. Potrošnikom torej glede njih ni treba storiti nič. Manj dobrodošla lastnost novega sistema pa je sklepanje novih direktnih obremenitev z vsakim ponudnikom posebej. Medtem ko nekatera podjetja že ponujajo možnost sklenitve po pošti ali preko spleta, bo drugje potreben zamuden obisk ponudnika. Nekaj podjetij pa bo, v škodo potrošnikov, v celoti prenehalo ponujati ta način plačevanja obveznosti.

Kaj pa stroški?
Pri ZPS so že prejeli pritožbe potrošnikov, ki jim je ponudnik, na primer stanovanjski upravnik, začel posebej obračunavati plačevanje stroškov z direktno obremenitvijo, odločitev pa pojasnil z višjimi stroški izvajanja sistema. »Pri ZPS menimo, da je takšna praksa nekorektna, potrošnikom pa priporočamo, naj se v takšnem primeru odločijo za drug, cenejši način poravnave plačil ali pa  razmislijo o izbiri drugega ponudnika,« je izpostavil Boštjan Krisper in dodal:

»Zaskrbljujoče pa so tudi prakse nekaterih bank. Čeprav potrošnikom že sedaj za vsako plačilo z direktno obremenitvijo  zaračunajo znesek, ki se trenutno giblje med 12 in 30 centi, so si nekatere od njih omislile nove provizije. Posebej bodeta v oči provizija za zaračunavanje zahteve za povračilo zneska ali pa ažuriranje seznama avtoriziranih prejemnikov plačila. Takšne prakse potrošnike ovirajo pri uveljavljanju njihovih pravic in varnem poslovanju, zato banke pozivamo naj jih odpravijo«. 

Za učinkovit in varen način plačevanja
Direktna obremenitev je pomembno plačilno sredstvo za potrošnike. Uvajanje skupnega evropskega standarda ne sme biti razlog za nižji nivo storitve in višje cene. Očitno je za to potrebna boljša komunikacija med bankami in prejemniki plačil, obenem pa večji posluh za potrebe potrošnikov. Pri zagotavljanju visokega nivoja varnosti pri poslovanju z direktno obremenitvijo pa pri ZPS pričakujejo tudi dodatne ukrepe Evropske komisije – neomejeno pravico do preklica plačila direktne obremenitve je potrebno zagotoviti v zakonodaji, ne pa le v medbančnem dogovoru, ki ga je vedno možno spremeniti.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Direktna-Obremenitev-Visji-Stroski-Banka







Domov
Powered By GeekLog