Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Dan-Varne-Rabe-Interneta-2013




Dan varne rabe interneta 2013

torek, 5. februar 2013 @ 05:03 CET

Uporabnik: Pozitivke

Točka osveščanja o varni rabi interneta SAFE.SI
Dan varne rabe interneta letos na temo varne in odgovorne rabe mobilnih naprav

Danes po 100 državah sveta in na 6 celinah praznujemo dan varne rabe interneta. Letos v točki osveščanja o varni rabi interneta SAFE.SI kot osrednjo temo tega dne izpostavljamo varno in odgovorno rabo mobilnih naprav, predvsem pametnih mobilnikov.

Pametni mobilniki, tablice, dlančniki so vse bolj razširjena tehnologija, ki jo uporablja tudi vse več otrok. Z njimi pa prihajajo tudi določene pasti, ki jih pri uporabi navadnih mobilnikov nismo poznali ali pa so bile manj pereče. Čeprav te naprave odpirajo zanimive nove oblike komunikacije, zabave in tudi učenja, pa je pri neprevidni rabi pametnih mobilnikov bolj ranljiva otrokova zasebnost zaradi razkrivanja lokacije prek telefona, še hitrejše objave in širjenja slik, informacij zaradi dostopa do spleta prek mobilne naprave, ki omogoča tudi dostop do otrokom neprimernih vsebin.

Večja je tudi pojavnost pretirane navezanosti na telefon in prekomerne uporabe, težji je starševski nadzor nad otrokovo uporabo, presenetijo pa nas lahko tudi visoki računi kot posledica okužbe mobilnega telefona zaradi nalaganja sumljivih aplikacij, iger ipd.

Ne zatipkaj si življenja – kampanja s komikom Pižamo

S kampanjo Ne zatipkaj si življenja, ki smo jo pripravili s komikom Pižamo v vlogi Hipster Bedanca, ki se prvič sreča s pametnim telefonom, želimo opozoriti mlade na možne pasti neodgovorne rabe mobilne tehnologije. Pripravili smo 5 oglasov, v katerih se Hipster Bedanc znajde v različnih na zabaven način predstavljenih zadregah s pametnim telefonom, ki pa imajo resne posledice: izgubo punce, prijateljev, zasebnosti, denarja, dostojanstva . Kampanja se osredotoča predvsem na mlade, zato smo pripravili tudi plakate, ki bodo viseli v knjižnicah vseh slovenskih srednjih šol ter prostorih lokalov in kinodvoran, v katerih se mladi družijo. Za mlade smo pripravili tudi Facebook aplikacijo v obliki testa, s katero lahko preverijo: Kdo je pametnejši oni ali njihov pametni mobilnik?

Podpis kodeksa mobilnih operaterjev in internetnih ponudnikov za zaščito uporabnikov

Na dan varne rabe interneta je bil podpisan prenovljen kodeks mobilnih operaterjev in ponudnikov internetnih storitev z namenom izboljšanja zaščite uporabnikov javnih elektronskih komunikacijskih storitev, predvsem otrok in mladostnikov do 18. leta in starejših, ki zaradi pomanjkanja znanja slabše poznajo kibernetske nevarnosti.

Raziskava: Kaj so skrbi slovenskih staršev glede uporabe mobilnih telefonov pri otrocih

Raziskava med slovenskimi starši, ki smo jo v januarju izvedli med spletnimi uporabniki, je pokazala:

  1. Da je po mnenju staršev primerna starost, ko otrok dobi svoj mobilni telefon, 11 let
  2. Da je 40 % staršem težko nadzorovati uporabo mobilnega telefona pri otroku. Starejši kot je otrok, težje jo nadzorujejo, saj se s to trditvijo strinja 47% staršev otrok starih od 13 do 17, 34% staršev otrok starih od 9 do 12 let in le 17% staršev otrok starih od 5 do 8 let. Prav tako se s to trditvijo bolj strinjajo starši otrok, katerih otroci lahko prek mobilnega telefona dostopajo do interneta (53%), kot tistih, ki dostopa nimajo (25%).
  3. Več kot tri četrtine (76%) staršev meni, da bi morala biti uporaba mobilnega telefona v šoli prepovedana.
  4. 72 % staršev  meni, da mobilni operaterji ne naredijo dovolj za zaščito mladoletnikov pri uporabi njihovih storitev.
  5. 43% staršev se strinja, da je včasih mobilni telefon vzrok za nesoglasja med njimi in otrokom. S to strditvijo so se bolj strinjali tisti starši, katerih otrok ima pametni mobilni telefon (45%) ter tisti, katerih otroci imajo dostop na interneta prek mobilnega telefona (50%), kot tisti, katerih otroci nimajo pametnih mobilnih telefonov (31%) in interneta (25%).
  6. Približno tretjina jih meni, da mobilnik včasih moti družinsko življenje. To so v večji meri trdili starši, katerih otrok ima pametni mobilnik (38%) in dostop do interneta(35%), kot tisti, katerih otrok ima navaden mobilni telefon (19%) in nima dostopa do interneta (19%).
  7. Večina, kar 87% staršev otroku zaupa, da varno in odgovorno uporabljajo svoj mobilni telefon.

Kaj starše najbolj skrbi?
Starše najbolj skrbi, da bi želela kakšna odrasla oseba prek telefona navezati neprimerne stike z otrokom (61 %), sledi jih skrb, da bi otroku telefon ukradli (55 %), kar boj skrbi očete kot matere, ter nato, da bi virusi in zlonamerne kode okužile mobilno napravo (56 %). Nekaj čez polovico staršev skrbi, da bi kdo otroku sledil prek geolokacijskih storitev (53%) ter dostop do otroku neprimernih vsebin prek telefona, kar skrbi 55% staršev, katerih otroci imajo dostop do interneta prek mobilnega telefona. Manj kot polovico slovenskih staršev skrbi izmenjava golih fotografij prek mobilnega telefona (44 %), najmanj pa starše skrbijo visoki stroški povezani z uporabo mobilnega telefona (24 %) in pretirana navezanost oz. prekomerna raba mobilnika (38%). Slednje bolj skrbi starše, katerih otrok ima pameten telefon (49%), oboje pa bolj skrbi očete kot matere in tiste starše, katerih otrok lahko preko mobilnega telefona dostopa do interneta – 46%.

Kako starši regulirajo rabo telefona pri otrocih?
Največ staršev (kar 93%) kot metode starševske mediacije uporablja pogovor z otrokom o varni in odgovorni rabi mobilnega telefona, kar je zelo spodbudna ugotovitev. Naslednje najbolj pogosto pravilo, ki ga je postavilo 90% staršev, je prepoved uporabe telefona med obroki (kosilo ali večerja), prav tako večina staršev (80 %) kontrolira stroške z vnaprej določenim mesečnim zneskom, ki ga otrok ne sme preseči. 78 % staršev ima tudi samih dostop do otrokovega telefona. Zelo malo staršev pa uporablja programske rešitve za regulacijo uporabe telefona, le 17% je na otrokov telefon namestilo filter za neprimerne vsebine, 28% ga je zaščitilo s protivirusnim programom, 11 % pa uporablja starševski nadzor za otrokov telefon.

Svetovalna linija tudi za težave na spletu Tom telefon odpira spletno klepetalnico

TOM telefon, ki kot svetovalna linija za mlade in starše sodeluje v Centru za varnejši internet, z današnjim dnem razširja svojo ponudbo pomoči s TOM klepetalnico, kjer bodo otroci in mladi lahko nasvete in pomoč dobili prek komunikacijske poti, ki jim je najbližje, prek spletnega klepeta. Klepet bo v poskusnem obdobju deloval 2 uri tedensko na spletni povezavi http://www.e-tom.si/, kjer bosta objavljena tudi dan in ura svetovanja.

Več informacij: http://www.safe.si/db/17/3259/Napovednik/Dan_in_mesec_varne_rabe_interneta_2013/?&p1=670&p2=1204&page=1

KONEC

Dodatne informacije:
Ajda Petek, odnosi z javnostmi
Točka osveščanja o varni rabi interneta SAFE.SI, Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede
Kardeljeva ploščad 5, 1000 Ljubljana, Slovenija
01 5805 387
ajda.petek@fdv.uni-lj.si

O Dnevu varne rabe interneta
Glavni namen tega posebnega dne je promocija varne in odgovorne rabe interneta in mobilnih naprav, predvsem med otroki in mladostniki. Je osrednji letni dogodek evropske mreže točk osveščanja o varni rabi interneta INSAFE (www.saferinternet.org), katerega je del tudi slovenski SAFE.SI. Vsako leto je z namenom dviga ozaveščenosti o spletni varnosti po vsem svetu organiziranih na stotine dogodkov.

Z leti je Dan varne rabe interneta postal vodilni in najpomembnejši dogodek v koledarju spletne varnosti. Iz začetkov v letu 2004 na pobudo EU SafeBorders projekta in z vzpostavitvijo Insafe omrežja v začetku leta 2005 se je Dan varne rabe interneta razširil v mednarodne vode, saj dandanes praznujemo Dan varne rabe interneta v več kot 100 državah sveta na šestih od sedmih celin. Prvič so ga uradno obeležili pred 10 leti, medtem ko ga v Sloveniji letos praznujemo osmič.

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Dan-Varne-Rabe-Interneta-2013







Domov
Powered By GeekLog