Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Clovek-Bog-Tradicija-Zahteva-Glava




Človek in Bog 4.del

sreda, 8. julij 2015 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Ali Bog kaj pričakuje?
Naslednje bistveno vprašanje, ki sodi v samo izhodišče tradicije, se glasi: Kaj hoče Bog in zakaj?
Do odgovora zopet ne moremo priti, dokler se oklepamo lastne tradicije in utrjenih verskih predstav. Tisočletno pranje možganov je opravilo svoje in zato nam je še težko razmišljati neobremenjeno, s svojo glavo.

V luči zgornjih ugotovitev je odgovor nedvoumen: predstava, da Bog nekaj hoče in zahteva, je nesmiselna. Bog noče nič, ker ima in je vse, kar bi hotel imeti in biti. Edino, kar je, ne potrebuje ničesar; kako bi sploh lahko - saj prav vse že ima!

Edino, kar je, torej ne sodi nikomur in ne preračunava, kateri izmed njegovih delov se sme znova združiti s celoto, ker nobeden izmed delov ni bil nikoli ločen od celote in nikoli ne bo.

Ena od posledic novega učenja je tale: nihče se ne bo bal Boga, Alaha, Jehove… ali kakorkoli se bodo ljudje odločili poimenovati vse v vsem. Boga bodo kratko malo brezpogojno ljubili kot neverjetno zmes vsega, kar je Bog. Prav tako ne bodo več omogočali sobivanja ljubezni in strahu (tudi do Boga), saj se medsebojno izključujeta.

Naše vere so le čudovito različne poti do istega cilja – cilja, ki si ga duši ni potrebno prizadevati doseči, ker je že tam: nenehen Božji objem. Opustitev prepričanja, da Bog nekaj hoče od nas, je najbolj osvobajajoča stvar na svetu, saj nas osvobodi brezštevilnih bremen, ki so nam jih naprtile napačne predstave o Bogu, ki se vlečejo skozi celotno versko tradicijo družbe, ki ji pripadamo.

Ljudje so bili vedno svobodni. Le vedeli niso tega. Vse duše na svetu se lahko osvobodijo. Človeštvo se mora znebiti svojih lastnih prepričanj o ločenem, jeznem, nasilnem in strašnem Bogu.

Ne vi, ne kdo od vaših prednikov, ne predniki prednikov niso nikoli izneverili Boga. Saj vam nikoli ni nič ukazal. Komu naj bi Bog ukazoval? Samemu sebi? Bi Bog s svojo desnico udaril svojo levico?

Če takšna tolmačenja označite za novo duhovnost, ta nima namena nadomestiti svetovnih ver, temveč jih želi razširiti, želi jih osvežiti in jim povrniti njihovo moč in jih poživiti z večjimi resnicami in večjim pomenom za novo tisočletje.

Vedno enake stare misli o Bogu in življenju so tiste, ki nas ubijajo. Misli, besede in dejanja. Nova duhovnost pa je povsem enostavna: Bog je vse.

Kako silen uvid! Kako življenje spreminjajoče zavedanje! Iz tega zavedanja izhaja popoln sklep: Bog noče ničesar.

To vam odpre oči. Bili ste slepi, zdaj pa vidite.

Ljudje ne potrebujemo rešitve pred »hudičevimi spletkami«. So le naša izmišljotina.

To novo razumevanje lahko botruje tisočletnemu miru, o katerem se je že pisalo.

Ko boste pričeli živeti s tem novim spoznanjem, boste užili mir, radost in ljubezen. S svojim drugačnim načinom življenja boste odstopali od vsega, kar je za druge normalno. In zavidali vam bodo.

Zgoraj predstavljena ideja o Bogu je osvobajajoča in optimistična ter neobremenjena s strahom pred najvišjo možno avtoriteto. Vsak naj jo preveri z notranjim izkustvom in se odloči, ali je vredna zaupanja ali ne. Optimistična, srečna predstava o ljubečem Bogu omogoča ustvarjanje optimističnih in ljubečih odnosov in gradi srečno osebnost. Izbira je vaša.

V knjigi »Kaj hoče Bog?« /3/ se je o zgornjem razpisal Neale Donald Walsch, avtor trilogije »Pogovori z Bogom«. Gre za dragoceno branje za vse tiste, ki se želijo dokopati do resnice o svetu, življenju, smislu in sebi.

SE NADALJUJE

Zoran Železnikar
www.prisluhni.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Clovek-Bog-Tradicija-Zahteva-Glava







Domov
Powered By GeekLog