Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Ciscenje-Higiena-Cistila-Naprave-Stanova




8 naprav, ki jih nikoli ne čistimo, pa bi jih morali

četrtek, 21. september 2023 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Po navadi smo zelo občutljivi, ko gre za čistočo našega doma kajne? Vsi imamo radi čisto stanovanje, brez prahu in umazanije, kar pa pomeni precej dela, kajti dobro vemo, kako hitro se nabira nadelžni prah. Kaj pa naše naprave? Ali tudi za njih poskrbimo enako? Za vas smo pripravili kratek pregled najbolj osnovnih in široko uporabljenih naprav, katerim pa ne posvečamo ravno veliko časa pri čiščenju. 

Sesalec
Ena najbolj osnovnih gospodinjskih stvari, ki potrebuje redno "oskrbo" vsaj enkrat na mesec, da ohrani kvaliteto delovanja. Za začetek ni slabo, če pogledamo ali so recimo zamašene cevi, potem preverimo čistočo ščetk in kolesc ter odstranimo razno umazanijo, pogosto najdemo lase.

Na koncu odstranimo gobi podoben filter (preglejte navodila, kajti vsak sesalec ima specifično lokacijo filtra), ga operemo s toplo vodo in kapljico detergenta za posodo. Dobro očistimo filter in pustimo, da se posuši do konca, preden ga ponovno vstavimo v sesalec. 

Robotski sesalec
Tudi robotski sesalci potrebujejo posebno nego. Tako kot navadni sesalci tudi tukaj odstranimo umazanijo, ki jo fizično vidimo in se po navadi nabere na ščetkah, kolescih in glavni ščetki. Pobrišemo kolesca s krpo namočeno v toplo vodo in poskrbimo, da kolesca niso lepljiva. Če so stranske krtačke izven svoje lege, poskrbimo tudi to, da jih poravnamo nazaj.

Friteza za cvrtje hrane
Umazana friteza pusti na hrani ne ravno prijeten okus. Očistiti jo moramo od znotraj in na zunaj s časopisom, ki vpije masno umazanijo. Potem napolnimo fritezo z vročo vodo in dodamo par kapljic detergenta za čiščenje posode. Pustimo približno 30 minut in nato zdrgnemo notranjost z gobico. Umazano vodo iztočimo in napolnimo fritezo s svežo toplo vodo in na koncu ponovno fritezo spraznimo. Tudi to je pomembno, da se v celoti posuši, preden jo ponovno uporabimo.

Aparat za kavo
Podobno kot friteza tudi aparat za kavo zna pustiti priokus v kavi, če je aparat seveda umazan. Aparat očistimo tako, da ne samo pobrišemo notranjost aparata, temveč temeljito očistimo vse madeže in ostanke kave ter tako hkrati tudi podaljšamo življenjsko dobo aparata.

Pri določenih kavnih aparatih je vse kar moramo narediti to, da prečistimo napravo z vsebino rezervoarja, ki je napolnjen z vodo, k temu pa dodamo še malce destiliranega kisa. Aparat speremo s filtrirano vodo in že smo nared za nove šalice kavic.

Pomivalni stroj
Morda si mislite, da se pomivalni stroj čisti kar sam od sebe, ko čisti posodo kajne? Na žalost temu ni tako in ko stroj čisti posodo, se na filtrih, ceveh in praktično vseh ključnih komponentah nabira vodni kamen in umazanija. Že res, da lahko veliko naredite s tem, da kupite kvalitetne tablete in vse kar uporabljate v stroju, vendar pa na vsake toliko časa morate nekoliko blj podrobno očistiti vaš stroj. 

Sušilec za lase
Sam se imel nadvse neprijetno izkušnjo, ko je v mojih rokah zagorel sušilec za lase in verjemite, od takrat še kako pazim na čistočo sušilca. V resnici je postopek zelo enostaven. Vse kar moramo narediti je, da očistimo zadnjo stran naprave - mrežasto stran, kjer se po navadi nabirajo lasje in umazanija. Morda je dobro, če uporabite vato, kajti ta za razliko papirnatih brisač ne pušča sledi.

Toaster
Večina nas verjetno čisti toaster tako, da ga primemo in pošteno stresemo, da iz njega zletijo drobtine kruha in to je za nas dovolj kajne? V resnici tudi toaster potrebuje nekaj več pozornosti kot samo stresanje drobtin. Najprej moramo seveda toaste izklopiti iz elektrike, potem dejansko stresti iz toasterja vse drobtine in nato se šele pravo čiščenje začne. Površino, kjer pečemo kruh in ostalo hrano očistimo s toplo vodo in detergentom za umivanje posode. Naslednji korak so notranje komponente, ki jih najlažje dosežemo s staro zobno ščetko ali palico ovito v krpo namočeno v beli kis. Na koncu vse skupaj še dokončamo s čisto krpo.

Klimatske naprave
Za to, da bi od naše klimatske naprave imel karseda največ, je potrebno zagotoviti neprekinjen dotok zraka. Prah in umazanija, ki se nabirajo v kanalih, kjer potuje zrak, lahko kvaliteto močno znižajo, mi pa se bomo verjetno znesli na proizvajalcem, zakaj nam je prodal tak izdelek. Poleg tega so umazane klimatske naprave nevarne tudi za alergije. Najlažji način, kako očistiti naprave, je z uporabo mikrovlakenskih krp. Krpe bodo umazanijo prisesale nase, kar pomeni, da ne bomo zgolj premestili prahu na druge konce naprave.

Ne smemo pa pozabiti tudi na filter klimatske naprave, ki ga vsake toliko časa moramo menjati. Eno najbolj splošni pravil, kdaj je potrebna menjava centralnega zračnega filtra na klimi je, ko skozi ne vidimo več svetlobe. No, mogoče je takrat že malce prepozno. 

Vir: www.racunalniske-novice.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Ciscenje-Higiena-Cistila-Naprave-Stanova







Domov
Powered By GeekLog