Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Caj-Limonska-Trava-Tanja-Zupancic




Ko sem odkrila čaj limonske trave

ponedeljek, 5. september 2022 @ 05:02 CEST

Uporabnik: monika.kubelj

Ni bilo naključje, da je Tanja Zupančič odkrila eno najkvalitetnejši nasadov limonske trave tam daleč v Manipurju. Ljubezen do eksotičnih potovanj, neokrnjene narave, umetnosti in zdravega načina življenja so družino Zupančič pripeljali do izjemno pomembne pogodbe s proizvajalcem čaja limonske trave gospodom Rageshom, ki v kratkem prihaja tudi na slovenski trg.

CC Tea bo novost brez primere, saj tako visoke kakovosti čaja te vrste zlepa ne boste našli. Portal Luksuz.net predstavlja osebno zgodbo Zupančičevih iz Horjula, ki te dni čaka na dragoceno pošiljko direkt iz SV Indije. Čaj, ki ga z veseljem predstavljamo na našem portalu.

Za tiste, ki še nikoli niste slišali za limonsko travo, nekaj uvodnih besed. Že dejstvo, da v Indiji prisegajo na čaj limonske trave in da je nepogrešljiv del ajurvedskega zdravljenja ter da je Tanja to 'zel' spoznala na osteopatski kliniki v JZ zvezni državi Goa, pove, da gre za zanimivo rastlino, katerih učinke uporabljajo že stoletja. CC Tea čaj je naravno brez kofeinski aromatičen čaj limonske trave Cymbopogon Citratus, v Aziji poznane kot medicinska rastlina.

V svetu herbalizma se drugače za limonsko travo uporablja izraz zelišče in posledično zeliščni napitek. Ima nežen okus po citrusih in je telesno poživljajoč in psihično pomirjujoč. Uživate lahko v popolni skodelici čaja, takšnega kot mora biti, z blagodejno aromo in okusom, ki traja. Limonska trava Cymbopogon Citratus vsebuje vitamin A, kalcij in železo. Dolgi listi rastline so razrezani na manjše dele in kot tak je na voljo tako v ekološko razgradljivih filter čajnih vrečah kot v samem razrezu v pakiranju po 100g ali 200g.

Srečanje z Indijo, Manipurjem, čajem…
»Prvič sem odpotovala v Indijo skupaj s prijateljico. Želeli sva si potovanja v eno od eksotičnih dežel, kjer še nisva bili. Najprej sva imeli v mislih Srednjo Ameriko, potem pa nama je čisto po naključju v roke prišel letak, ki je oglaševal Indijo in se odločili za dva tedna dopustovanja na plažah Goe, za katero še nikoli prej nisva slišali. V času, ki sva ga tam preživeli, sva se zelo zbližali z lokalnim prebivalstvom in se še istega leta za novo leto vrnili nazaj. Nato pa sem se sama vračala zaradi ljubezni in vsakokrat ostala dlje.

V Manipur pa sem odšla skupaj s fantom, saj je doma iz Manipurja, to je na SV Indije, od Goe oddaljen skoraj 4000 km.« se spominja Tanja. Že od otroštva ima Tanja skoliozo hrbtenice, zaradi česar nekajkrat na leto obišče ustrezne strokovnjake. V Goi je recimo našla osteopatsko kliniko in začela z dolgotrajnimi tretmaji. Tam je bil takrat zaposlen tudi njen sedanji partner. Ostalo je naredila ljubezen. Na tej kliniki je bil vedno na voljo čaj iz limonske trave. In vedno bolj je postajalo zelišče del njenega življenja in življenja družine.

Tanja je namreč tudi umetnica in limonska trava ter pokrajina in ljudje, ki jo pobirajo, so se pogosto znašli na njenih stvaritvah. »Po izobrazbi sem sicer diplomirana univerzitetna politologinja. Edino izobraževanje v umetniški smeri do sedaj je bilo pri japonski umetnici Meeri Hashimoto. Veliko srečo in priložnost sem imela se od nje učiti likovne terapije in kreativnega izražanja na meditativen način, kar je popolnoma spremenilo moj način izražanja.

Inspirira me vse, kar me obdaja, narava, ljudje, predmeti in druge kulture, včasih tudi ena sama beseda vzbudi mojo bujno domišljijo,« pojasni Tanja. Zato boste pri njej našli zvezke s lastnimi poslikavami in ročno narejenim papirjem iz Indije, ročno poslikane torbe in blazine iz naravnega bombaža, razglednice. Je tiste vrste umetnica, katerih ročna dela in poslikave v smislu promocije imajo posebno vrednost. Ker so unikatne.

Ko čaj pride v roke mami Fani
»Vse se je zgodilo povsem spontano. Tanjino idejo, da je škoda, da tudi Evropa ne bi spoznala čudovitega čaja iz limonske trave CC Tea, sem sprejela povsem intuitivno z največjim možnim navdušenjem. Pravzaprav mi je to predstavljalo izziv, ki ga v trgovini z oblačili nisem več čutila in nekakšen preizkus mojih sposobnosti.

Mislim, da mi je CC Tea prišel na pot prav namenoma, da končno združim svojo strast do zdravilnih zelišč s poslom,« začne Fani Zupančič, ki je do nedavnega imela v Horjulu znano trgovino z oblačili. Ta del zgodbe se zaključuje, saj nestrpno pričakujejo pošiljko limonske trave, na katero čakajo slovenski potrošniki, v naslednjem letu pa tudi druge evropske države. Fani je sicer velika oboževalka čajev. Nikoli ne bo pozabila občutka, ko si ga je pripravila prvič.

»Povsem me je začaral. Imel je nekaj več kot samo dober okus. Ugotovila sem, da sem si od tedaj vsako jutro spontano pripravila CC Tea namesto prej običajnega zelenega čaja. Tudi počutila sem se odlično, umiril me je in mi hkrati dal energijo, kar se sliši nenavadno, a je res.« Na njeno dušo zdravilne rožice delujejo zelo blagodejno že od kar pomni. Zato nabira materino dušico, rman, plahtico, v vrtu ima kamilice, šetraj, origano, timijan, žajbelj, meliso, meto… Zelo ljub ji je tudi vonj sivke in rožmarina. Z limonsko travo pa se je rodila prava ljubezen.

Papirji, certifikati, pogovori
Pravzaprav je bilo skoraj nenavadno, da je ženski uspel dogovor o tako pomembnem poslu. »Težko bi rekla, zakaj se je gospod odločil za sodelovanje z nami. Odkrito mi je povedal, da ima še ostale ponudbe iz Evrope, vendar sem bila jaz prva v osebnem stiku z njim. Mogoče ga je prepričala odločnost in energija, s katero smo se lotili tega. Ta čaj smo res začutili in mislim, da je to prepoznal in mu je hkrati laskalo.

Namreč povedal je, da želi sodelovati samo z nekom, ki bo čutil strast do tega čaja prav tako kot on. G. Ragesh Keisham je sicer s pomočjo sponzerjev ustvaril podjetje Sui Generis Pv. Ltd.. Podjetje je pionir na področju zelene industrijske revolucije v Manipurju, za kar so prejeli tudi številna priznanja. Sprva je bil začuden nad njihovim kontaktom, vendar navdušen, da smo se kot družina odločili za delo skupaj.

A sledile so tiste bolj zoprne priprave in urejanje papirjev v Sloveniji. »Ko smo z dobaviteljem končali pogajanja in podpisali pogodbo o uvozu in distribuciji CC Tea v Evropi, s pričetkom v Sloveniji, smo najprej morali oblikovati embalažo za evropski trg. Namreč v Indiji so na embalaži dovoljene prehranske in zdravstvene trditve. V Evropi pa je potrebno spoštovati Pravilnik o splošnem označevanju predpakiranih živil, ki predpisuje zahtevane označbe. Embalažo je oblikovala Tanja,« je na vprašanje o urejanju vsega potrebnega pri nas razložila gospa Fani. Poleg tega ima CC Tea v Indiji ekološki certifikat SGS. V Sloveniji le ta ne velja samoumevno, tako, da so v postopku pridobivanja le tega za evropski trg.

Zakaj je ta konkretna vrsta, ki jo uvažajo Zupančičevi preko svojega podjetja Rožle, drugačna od drugih, ki so na voljo v Sloveniji? Kaj so glavne prednosti?

»CC Tea vsebuje le čisto limonsko travo Cymbopogon Citratus, ki je domorodna V Indiji, brez kakršnegakoli dodatkov. Plantaže se raztezajo na pobočjih nad Imphalom v Manipurju v SV Indiji, kjer so idealni geografski in podnebni pogoji za rast. Tako rastlina uspeva v njej domačem in naravnem okolju in le tako lahko vsebuje pravo ravnovesje aktivnih spojin. To zagotavlja čaju največjo možno kakovost v aromi in okusu ter svežino.

Sodelujemo neposredno z edinim tamkajšnjim lokalnim pridelovalcem, ki velja tudi za najboljšega ekološkega pridelovalca takšne vrste čaja v Indiji. Njegovo celotno delovanje stremi k okoljski in socialni trajnosti. Lokalne ženske, zaposlene na plantažah, so dobro izurjene za ročno žetev. Čaj je zelo bogat s citralom, ki mu daje nežno naravno aromo citrusov. Velika prednost je tudi, da ga lahko pijemo tako toplega kot hladnega in okus ostane enak,« navdušeno pripovedujejo uvoznice.

A vsega tega bi ne bilo, če ne bi bili tako zelo povezani. »Mi smo kot družina zelo povezani, zelo čutimo drug drugega, čeprav fizično živimo narazen. Mislim, da je to prednost pri novem družinskem projektu, kjer bo vsaka od nas prispevala tisto, kar najbolj zna. Projektu se je namreč pridružila tudi hči Maša, ki je pomagala oblikovati spletno stran in ki je odgovorna za trženje CC Tea. Poleg njiju pa imam še vso podporo moža.«

Na kaj morate biti pozorni, ko kupujete čaj limonske trave?

-da so posušeni koščki zelene barve in ne rjave (morda ni bil pravilno sušen)
-da močno diši po citrusih, ne le blago ali celo po suhi slami
-da ima izdelek čim manj posrednikov (še najbolje neposredno od lastnika nasada)
-da je čas namakanja 2 do 4 minute (če piše dlje, pomeni, da je morda slabše kvalitete)

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Caj-Limonska-Trava-Tanja-Zupancic







Domov
Powered By GeekLog