Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Bruselj_Recept_Energija_Neodvisnost_Eu




Bruselj predstavil recept za energetsko neodvisnost EU

torek, 16. januar 2007 @ 09:09 CET

Uporabnik: Anonymous

Evropska komisija je v Bruslju predstavila velikopotezni načrt za vzdržno, zanesljivo in konkurenčno energetsko politiko Evropske unije, ki naj bi temeljila na dveh stebrih: na boju proti segrevanju ozračja ter zmanjševanju odvisnosti od uvoza nafte in plina. Največ prahu je med državami članicami dvignila napoved okrepljenega boja proti energetskim kartelom oziroma predlog za popolno ločevanje dejavnosti proizvodnje energije od njene distribucije.

Energija predstavlja 93 odstotkov izpustov ogljikovega dioksida, zato bodo ukrepi za zmanjševanje izpustov najprej zadeli prav energetski sektor, so poudarili strokovnjaki pred predstavitvijo energetskega svežnja 12 dokumentov. Novi sveženj je napoved "nove industrijske revolucije", s katero naj bi EU do leta 2050 postala energetsko učinkovito gospodarstvo s kar se da šibkim deležem izpustov ogljikovega dioksida.

Komisija predlaga, naj se unija enostransko zaveže, da bo zmanjšala izpuste toplogrednih plinov najmanj za 20 odstotkov do leta 2020 v primerjavi z letom 1990. To je prvič, da je kdor koli na svetu razgrnil takšen enostranski predlog, so ob predstavitvi svežnja poudarili predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, evropski komisar za energijo Andris Piebalgs in komisar za okolje Stavros Dimas.

EU naj z ukrepi za zmanjšanje toplogrednih izpustov predvsem zagotovi, da se povprečne temperature na svetu do leta 2020 ne bodo zvišale za več kot dve stopinji v primerjavi s predindustrijsko ravnijo, poziva komisija. Razvite države s sedemindvajseterico na čelu naj se zavežejo, da bodo v sklopu novega mednarodnega sporazuma, ki bo začel veljati po izteku kjotskega protokola leta 2012, izpuste toplogrednih plinov do leta 2020 zmanjšale za 30 odstotkov.

V vmesnem obdobju pa naj se unija enostransko zaveže, da bo izpuste v tem obdobju omejila "najmanj za 20 odstotkov". Kjotski protokol sicer predvideva, da bodo razvite države do leta 2012 v primerjavi z referenčnim letom 1990 izpuste zmanjšale za pet odstotkov, nekatere drzave EU pa tudi za osem odstotkov.

Društvo za sonaraven razvoj Fokus je v sporočilu za javnost zapisalo, da je Evropska komisija v svojih predlogih o evropski energetski politiki premalo pozornosti posvetila energetski učinkovitosti in obnovljivim virom energije, tako da bodo v Evropski uniji še naprej prevladovala fosilna goriva in jedrska energija. Da so cilji Evropske komisije na teh področjih premalo ambiciozni, se strinjajo tudi druge okoljevarstvene organizacije iz EU.

Posebej so v Fokusu razočarani nad predlogom komisije, da bi EU do leta 2020 20 odstotkov svoje primarne energije pridobivala iz obnovljivih virov, pri čemer v društvu še posebej izpostavljajo dejstvo, da Bruselj posameznim segmentom porabe - proizvodnji elektrike ter hlajenju in ogrevanju - ni določil individualnih ciljev.

Kot ob tem poudarjajo v eni izmed največjih okoljevarstvenih organizacij Friends of the Earth (FoE), je celo sama komisija nedavno ugotovila, da odsotnost konkretnih ciljev za posamezne segmente porabe podjetjem otežuje načrtovanje investicij in s tem ovira tehnološki napredek na področju obnovljivih virov energije.

Da bi morala komisija delež obnovljivih virov energije v celotni porabi postaviti na 25 odstotkov, pa so menila nemška združenja podjetij, ki se ukvarjajo s tehnološkimi resitvami za pridobivanje vetrne in sončne energije, poroča nemska tiskovna agencija dpa.

FoE se poudarja, da bi bilo mogoče energetsko odvisnost EU reševati predvsem s prizadevanji za večjo energetsko učinkovitost transporta ter ogrevanja in hlajenja, ki so energetsko zelo potratni.

Tudi 20-odstotno znižanje emisij CO2 do leta 2020 se zdi FoE in Fokusu premalo ambiciozno. Obe organizaciji se zavzemata za 30-odstotno zmanjšanje, saj bo le tako mogoče preprečiti segrevanje ozračja s katastrofalnimi posledicami.

Fokus in FoE izražata zaskrbljenost zaradi pomena, ki ga Evropska komisija pripisuje jedrski energiji, in sicer tudi na področju zmanjševanja emisij CO2. V Fokusu so ob tem zapisali, da je jedrska energija "umazana, neučinkovita, nevarna in draga."

Vir: www.umanotera.org

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Bruselj_Recept_Energija_Neodvisnost_Eu







Domov
Powered By GeekLog