Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Blejski_Otok_Ostaja_V_Drzavni_Lasti




Blejski otok ostaja v državni lasti

četrtek, 9. marec 2006 @ 18:30 CET

Uporabnik: Pozitivke

Vrhovno sodišče RS je pred dnevi ugodilo pritožbi ministrstva za kulturo in zavrnilo denacionalizacijski zahtevek rimskokatoliške župnije Bled za vrnitev Blejskega otoka v last in posest Cerkvi, danes pa o odločitvi obvestilo tudi stranki v postopku. Po 14-letnem denacionalizacijskem postopku je tako sedaj odločitev, da Blejski otok ostane v državni lasti, pravnomočna. Ima pa župnija na čelu z župnikom Janezom Ambrožičem, ki pravi, da bodo boj nadaljevali, še možnost sprožitve ustavnega spora.

V Cerkvi so nad odločitvijo sodišča razočarani. Kot je novinarjem pojasnil odvetnik blejske župnije Danijel Starman, je Vrhovno sodišče s to odločitvijo popolnoma spremenilo dosedanjo sodno prakso. "Do sedaj je sodišče uporabljalo materialno pravo, kakršno je bilo na dan odvzema premoženja, sedaj pa je uporabilo takšno pravo kot ob potencialni vrnitvi premoženja," je pojasnil Starman.

Odločitev sodišča sicer temelji na dejstvu, da je Blejski otok znamenita ledeniška tvorba, zavarovana kot naravna znamenitost in kulturni spomenik ter kot taka ni v pravnem prometu. Celotni otok razen Cerkve Marijinega oznanjenja z župniščem tako ostaja naravna dobrina v lasti in posesti države.

Na ministrstvu za kulturo danes komentarja o sodbi Vrhovnega sodišča še ni bilo mogoče dobiti. Kot je pojasnila predstavnica za odnose z javnostmi Nina Orel, morajo namreč pravne službe najprej prejeto odločitev preučiti. Na Bledu do sodbe nimajo posebnega stališča. "Spoštujemo to odločitev," je poudaril blejski župan Jože Antonič, ki se mu ne zdi bistvenega pomena, kdo je lastnik otoka. "Pomembno je to, da je otok lepo vzdrževan in da je postrežba na njem taka, kot si jo želijo domačini ter turisti," je pojasnil Antonič.

Odprto ostaja še vprašanje upravljanja z otokom, ki je bil v začasno upravljanje do zaključka denacionalizacijskega postopka zaupan blejski župniji. Občinska uprava si bo sedaj prizadevala, da bi upravljanje prevzel profesionalni upravljalec.

Kot je dejal direktor blejske občinske uprave Dušan Prezelj, so se z ministrstvom za kulturo že v preteklosti dogovarjali o tem, da bi v primeru državnega lastništva nad otokom upravljanje prenesli na občinski zavod za kulturo, ki ga je blejska občina lani ustanovila z namenom upravljanja z Blejskim gradom.

Kot je znano, se je denacionalizacijski postopek za vrnitev Blejskega otoka Cerkvi kot denacionalizacijskemu upravičencu začel že leta 1992. Ministrstvo za kulturo je leta 2001 zahtevek za vrnitev otoka, ki že od razglasitve leta 1949 predstavlja varovano naravno znamenitost, zavrnilo. Na takšen sklep ministrstva se je blejska župnija pritožila na Upravno sodišče, ki je razsodilo v prid Cerkvi. Ministrstvo pa je nato konec leta 2002 na Vrhovno sodišče vložilo pritožbo zoper odločitev Ustavnega sodišča, ki je v dobrih štirih letih vendarle odločilo v prid ministrstva.
www.dnevnik.si

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Blejski_Otok_Ostaja_V_Drzavni_Lasti







Domov
Powered By GeekLog