Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/BledMecArheologijaZgodovina




V Blejskem jezeru odkrili več kot tri tisočletja star meč

petek, 19. maj 2006 @ 18:55 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Med arheološkimi raziskavami dna Blejskega jezera je delovna skupina za podvodno arheologijo pod nadzorom Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije v začetku tega tedna pri izlivu jezera v Mlinem odkrila pomembno prazgodovinsko najdbo. Gre za popolnoma ohranjen bronasti meč iz 13. ali 12. stoletja pred našim štetjem, ki je bil najverjetneje v jezero odvržen v ritualu.

Kot je pojasnil Milan Sagadin iz kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, so se arheološkega pregleda lotili, da bi preprečili uničenje morebitnih arheoloških najdb ob načrtovani izgradnji kanalizacije po jezerskem dnu na trasi med Grand hotelom toplice in Mlinem. Pri tem so najdbe pričakovali, saj so na istem mestu leta 1979 že našli podoben meč, niso pa se znova nadejali tako velikega odkritja.

Gre za eno najbolj presenetljivih najdb, je bil navdušen vodja izkopavanj Andrej Gaspari z Inštituta za dediščino Sredozemlja Univerze na Primorskem. Pojasnil je, da dvorezni, pol metra dolgi meč spada v skupino Riegsee, v uporabi pa so bili taki meči na prehodu iz srednje v pozno bronasto dobo na širokem območju Srednje Evrope med Transilvanijo in jugozahodno Nemčijo, Alpami in severno Češko. Meč so odkrili na pobočju jezerske kotanje, nedaleč od izliva v Jezernico na Mlinem. Ležal je na površini svetlo sivega peščenega melja, prekrivala pa ga je nekaj centimetrska plast peska. Potapljači so ga odkrili s pomočjo detektorja kovin.

Ker so v neposredni bližini pred skoraj 30 leti našli podoben, prav tako dobro ohranjen bronasti meč tipa Reutlingen in ker niso odkrili keramičnega posodja in kostnih ostankov, arheologi domnevajo, da je bilo to vodno kultno mesto, kjer so bojevniki v ritualu v vodo metali orožje. To domnevo potrjuje tudi najdba železne sekire iz mlajšega halštatskega obdobja, torej 5. ali 4. stoletja pred našim štetjem. Ostale najdbe orožja in keramičnih posod iz tega območja pa sodijo v precej mlajša obdobja, v srednji vek in v čas druge svetovne vojne.

Kje bodo na novo najdeni meč hranili, še ni znano. Prvi kandidat bi bil po mnenju Sagadina Gorenjski muzej, ministrstvo za kulturo pa bo tisto, ki se bo odločilo, ali bo najdbo zaupalo Gorenjskemu muzeju ali Narodnemu muzeju Slovenije, ki skrbi tudi za pred 30 leti najden meč. Podvodni arheologi bodo v naslednjem tednu nadaljevali s pregledom jezerskega dna na območju Mlinega. Izdelali bodo natančen batigrafski posnetek jezerskega dna na širšem območju najdišča, v načrtu pa je tudi odvzem vzorcev sedimentov za paleobotanične in radiokarbonske analize. Raziskave se bodo predvidoma zaključile sredi prihodnjega tedna s pregledom jezerskega dna pri hotelu Park.

Ker se bojijo, da bi po končanih raziskavah privabili druge, nepoklicane potapljače in "lovce na zaklade", bo Zavod za varstvo kulturne dediščine poskušal čimprej pripraviti odlok o varstvu Blejskega jezera, v katerega bo vključen tudi nadzor nad potapljanjem v jezeru. Razveseljivi rezultati trenutnih vodnih raziskav vlivajo tudi upanje v čimprejšnjo ureditev formalno-organizacijskega statusa oz. specializirane službe za podvodno kulturno dediščino, je še poudaril Gaspari.
www.dnevnik.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/BledMecArheologijaZgodovina







Domov
Powered By GeekLog