Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Banke-Ogoljufani-Evropski-Kreditojemalci




Ogoljufani evropski kreditojemalci v skupni boj proti bankam

torek, 13. junij 2017 @ 19:59 CEST

Uporabnik: Sonce

V Barceloni so se v drugi polovici maja srečali predstavniki kreditojemalskih združenj iz Španije, Islandije, Poljske, Italije, Hrvaške, BiH, Srbije in Slovenije in napovedali skupni boj proti bankam. Mednarodno konferenco FX krediti je organiziralo špansko združenje Asufin.

Naj spomnimo, da je bilo v Sloveniji 16 000 kreditojemalcev kreditov v švicarskih frankih, ko smo ustanovili naše združenje v januarju 2015. Kredite v švicarskih frankih je pri nas prodajalo približno 15 bank, največ Hypo Alpe Adria in Unicredit banka. Kredite v švicarskih frankih smo najemali zaradi ugodnejših obrestnih mer in ker se po zatrdilih bank tečaj ni mogel spremeniti za več kot odstotek ali dva.

Sedaj je povsem očitno, da tovrstni krediti niso bili trženi v dobri veri. Kreditojemalci bi morali imeti dohodke v enaki valuti kot svoj dohodek, in na bankah so se tega dobro zavedali. Banke so kot strokovne ustanove vedele ali pa so vsaj morale vedeti, da se bo vrednost švicarskega franka prej ali slej znatno dvignila, saj so bile mnogo bolje obveščene kot potrošniki. Banke imajo na voljo računalniške programe, ki upoštevajo zahtevne algoritme, na podlagi katerih takoj jasno vedo, kaj se v določenih razmerah zgodi s kreditom. Kreditojemalci te možnosti niso imeli, banke pa jim teh informacij niso posredovale, čeprav so jih imele, in zato posledic tudi niso mogli predvideti. Sodišča bi morala take pogodbe zaradi nepoštenih pogodbenih pogojev razglasiti za nične.

Trenutno je na slovenskih sodiščih vloženih približno 80 tožb. Deset tožb je bilo do sedaj neuspešnih na prvi stopnji, dve pa na drugi stopnji, torej na Višjem sodišču. Trenutno čakamo prvo sodbo na Vrhovnem sodišču. V primeru zavrnilne sodbe na Vrhovnem sodišču in nato še na Ustavnem sodišču RS bomo naš boj nadaljevali na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu (ESČP). Vztrajamo pa, da je edina pravična rešitev našega problema sprejem ustreznega zakona, za kar si bomo prizadevali tudi naprej.

Imamo javno podporo dveh uglednih pravnikov, in sicer dr. Boštjana M. Zupančiča, nekdanjega ustavnega sodnika, ki je bil poleg tega kar 18 let sodnik ESČP, ter dr. Cirila Ribičiča, prav tako nekdanjega ustavnega sodnika. Skupaj sta za nas napisala strokovno pravno mnenje, iz katerega je jasno razvidno, da je šlo za škodljive kredite, ki so jih banke tržile z namenom pridobitve neupravičenih dobičkov. Nadejamo se, da bo to mnenje vplivalo na nadaljnje sodbe in pošteno sojenje naših sodnikov ter posledično zahtevo za zakonsko ureditev naše problematike.

Konferenca v Barceloni nam je omogočila uvid v stanje po drugih evropskih državah. Tako banke v Srbiji nimajo nobenih dokazov, da so kreditojemalce opozarjale na tveganja pri tovrstnih kreditih, prepoznani pa so bili tudi za nezakonite, saj imajo značaj zapletenih finančnih instrumentov, ki jih banke potrošnikom sploh ne bi smele ponujati.

Na Hrvaškem je bilo v domačo valuto doslej konvertiranih že približno 55 000 kreditov. Ob konverziji so banke zahtevale zelo visoke obresti (7-8 %), kreditojemalci pa so bili še vedno izpostavljeni valutnemu nihanju (pretvorili so jih namreč v evrske kredite). Hrvaško združenje kreditojemalcev Udruga Franak se je zato s Poštno banko Hrvaške dogovorila za posebno ponudbo ponovne konverzije v kredite v kunah s cca 4 %-no obrestno mero. Zaradi velikega upada števila komitentov so nato tudi ostale banke znižale obrestne mere. Večina kreditojemalcev je tako svoje kredite pretvorila v dolg v kunah in se tako rešila bremena neomejenega tveganja. 

V BIH  je zaradi kreditov z valutno klavzulo že vsaj 25 ljudi naredilo samomor. Kolikšna je za banke cena človeškega življenja? BIH je v še posebej težavnem položaju, ker dve entiteti (Federacija BIH in Republika Srbska) nimata enakih zakonov, zato je veliko primerov pravno zelo zapletenih. Žal je tudi tam skupni imenovalec dosledno zavajenje kreditojemalcev, da so tovrstni krediti varni zaradi stabilnosti švicarskega franka.

Na Poljskem skupni dolg skoraj 900 000 kreditojemalcev v švicarskih frankih trenutno znaša 140,12 milijard poljskih zlotov (več kot 33 milijard EUR). Večina kreditojemalcev je te kredite najemala, ker niso bili kreditno sposobni za kredite v poljskih zlotih, banke pa so jim ponujale kredite v švicarskih frankih z ugodnejšo obrestno mero in maksimalnim nihanjem vrednosti valute do cca 10%. Poljska vlada je pred kratkim sprejela zakon, s katerim je lahko posojilo odobreno le v valuti, v kateri ima kreditojemalec prihodke in večino prihrankov. Zakon žal velja le za nove kredite.

Italijanske banke so se v nekaterih primerih pripravljene dogovarjati za rešitev, medtem ko vlada še vedno trdi, da je šlo za povsem običajne pogodbe. Vse tozadevne tožbe na italijanskih sodiščih temeljijo na pomanjkljivem obveščanju kreditojemalcev s strani bank. Italijansko združenje Tuconfin za zdaj ni bilo uspešno v prizadevanjih za zakonsko rešitev, čeprav sodelujejo z ministrom za gospodarstvo in imajo medijsko podporo.

V Španiji so banke množično prodajale kredite v švicarskih frankih zaradi nižje obrestne mere in posledično nižjih obrokov, bančniki pa kreditojemalcem niso predstavili napovedi tečaja za naprej in posledic nihanja tečaja za glavnico in odplačilo kredita. Več kot polovico teh kreditov je prodala banka Bankinter.  Na španskih sodiščihje bilo uspešnih že 179 tožb na prvi stopnji in 59 na drugi stopnji. Tožniki se sklicujejo predvsem na Sodbo sodišča EU C26/13, Árpád Kásler vs Jelzálogbank (Madžarska), Direktivo 2004/39/ES Evropskega parlamenta in Sveta (o trgih finančnih instrumentov) in Sodbo sodišča v zadevi C312/14 Banif Plus Bank Zrt proti zakoncema Lantos. 

V Franciji se glede kreditov v švicarskih frankih dogajajo veliki preobrati, posebej po aferi Helvet Immo, v katero je bila vpletena banka BNP, ki je prodala več kot 4600 teh kreditov. Na višjem sodišču je bila 27.03.2017 izdana pomembna sodba, v kateri je navedeno, da bi morala banka BNP zavarovati in seznaniti posojilojemalce pred tveganjem, ki so ga prevzeli nase s podpisom kreditnih pogodb v tuji valuti. Sodišče je poleg tega odločilo, da je šlo za nepošten ponudbo, saj je celotno tveganje prevzel kreditojemalec, in presodilo, da se mora kredit pretvoriti po tečaju na dan sklepanja pogodbe.

Na Islandiji so se kredit v tuji valuti pojavili že leta 2000. Pred tem so jih banke poskusile tržiti v Avstraliji, nato Novi Zelandiji, Italiji, Nemčiji, Avstriji, zatem pa predvsem v vzhodni Evropi, Rusiji, Ukrajini, računajoč na neizkušenost potrošnikov v novi, kapitalistični ekonomski ureditvi. Islandija se glede teh kreditov razlikuje od drugih držav predvsem zaradi hitrega ukrepanja, večinoma pozitivnega izida za kreditojemalce in politične podpore kreditojemalcem. Islandska predstavnica na konferenci je poudarila, da so poleg Islandije tudi nekatere druge države zaščitile posojilojemalce pred nepošteno poslovno prakso bank, Avstralija npr. že v letu 1980, kjer je obveljalo, da: »...nihče pri zdravi pameti ne bi vzel takega kredita, če bi jim predstavili primerno analizo, kaj se lahko zgodi s takim kreditom.« Tudi Avstrijska nacionalna banka je sprejela ustrezne ukrepe v letih 2008 in 2013 ob ugotovitvi, da »krediti v tuji valuti niso primerni za masovno prodajo fizičnim osebam.«

Konferenca evropskih kreditojemalcev v Barceloni je bila zelo uspešna, saj smo pridobili veliko informacij, predvsem pa smo se dogovorili za sodelovanje v prihodnosti. Ugotavljamo, da ima Slovenija še vedno čas, da problem kreditov v švicarskih frankih razreši v domačem pravnem redu in tako državi prihrani še eno pilotno sodbo ESČP. V primeru pozitivne sodbe ESČP bo breme nepoštenega ravnanja bank namesto na banke preloženo na ramena davkoplačevalcev. Pravična sistemska ureditev problema švicarskih kreditov je zato pri nas nujno potrebna in to čimprej!

Za Združenje Frank
Alja Pestar, predsednica

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Banke-Ogoljufani-Evropski-Kreditojemalci







Domov
Powered By GeekLog