Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/Avtomobil-Revolucija-Avto-Avtomobilizem
Ali je avtomobil dosegel kdaj revolucionarno spremembo?
sobota, 8. oktober 2011 @ 05:02 CEST
Uporabnik: kajster
Se kdaj vprašate, zakaj vaš avto, kljub temu da ima varčen (dizelski) motor, vaša noga pa je prijazna do stopalke za plin, ne porabi toliko (beri: malo) goriva, kot bi si morebiti želeli? Odgovor je enostaven: zaradi aerodinamike. To namreč pooseblja koeficient zračnega upora (Cw) in nižji kot je, n…
Da je bilo v avtomobilizmu nekaj revolucijarnega, bi kot strokovnjak in izumitelj, nikakor ne mogel kar tako verjeti, ker se dejansko avtomobil v zadnjih 200 letih ni kaj bistveno spremenil! Je pa resnično, da se je oblika ali obleka avtomobila spreminjala le v smislu mode, da bi se nekaj odstotkov zelo neizkoriščenega motorja avtomobila le delno zvišala pa je še kljub temu izkoriščena komaj dobra četrtina goriva, a vse drugo pa gre v zrak kot neizkoriščena energija!
V tehniki je veliko energetskih porabnikov pa imajo vsi porabniki večji izkoristek kot 50 %, kar pomeni, da bi avto moral imeti vsaj en krat večji izkoristek (100 % več kot sedaj), kot do sedaj, medtem pa berem avtorja Mateja Štakula tega prispevka , da je avto doživljal 125- letne revolucionarne spremembe, ali je mislil na oblikovno modo??
Prvi N. Ottojevi motorji( 1890) avtomobila, so imeli izkoristek 18 – 20 %, no in sedaj po dvesto letih pa je napredek »avtomobilske revolucije« dosegel le dobrih: 25 % izkoristka
= (5 %) - Kakšna revolucija??
Vsa avtomobilska znanost, ni uspela rešiti temeljne probleme neizkoriščenosti avtomobilskih motorjev kot so:
- Izbeg gornje in dolnje mrtve točke zastarelega ekscentričnega prenosa, iz premočrtnega v rotacijsko mehansko energijo;
- Odpravo premočrtnega smerno spreminjajočega gibanja, ki ustvarja veliko izgubo kinetične energije;
- Odpravo mehanizma za nizko termično delovanje, ki s tem ustvarja nepopolno izgorevanje in s tem obenem zastruplja okolico!
Konstruktorji pa so uspeli, sorazmerno enostaven motorni mehanizem, spremeniti v kompliciran mehansko elektronski mehanizem, ki je že tako kompliciran, da ga niti njegov serviser na terenu ne more več popravljati, ker je tak motor popolno odvisen od elektronskih aparatov v njegovi servisni delavnici, za kar pa tudi sam že priznam revolucijo, ki je bolj namenjena le proizvajalcu avtomobila in ne lastniku kupljenega vozila!??
Se ve da se bo našel nekdo zvišani strokovnjak in bo strokovno obrazložil, da ta tehnologija se ne da spreminjati, ker pač je preveč strokovno zahtevna, medtem pa bo pozabil povedati, da obstoji nov slovenski patentirani avtomobilski motor, ki ima rešene vse navedene tehnične probleme in še mnogo enostavnejši ter cenejši bi bil v masovni proizvodnji!
Pa moj lep pozdrav!
Konrad Ajster
Komentarji (0)
www.pozitivke.net