Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/Alergija_Sonce_Koza_Soncenje_Imunski_Sis




Ko vaša koža ne mara sonca

četrtek, 17. julij 2008 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Sonce

Alergija na sonce se kaže kot rdeč, srbeč izpuščaj, predvsem na dekolteju, rokah, nogah in ramenih. Sproži jih histamin, ki se pod vplivom sončnih žarkov sprošča v telesu. Znaki alergije se najpogosteje pojavijo okoli vratu, na hrbtnem delu dlani, zunanjem delu rok in na spodnjem delu nog.

Zakaj prihaja do alergij na sonce, ni povsem znano, vendar pa vemo, da imunski sistem določene komponente kože, ki jih je spremenilo sonce, zazna kot tujke in se zato želi obvarovati pred njimi. Da bi omilili simptome alergije na sonce, morate kožo obvarovati pred žarki, ki jo dražijo.

Poskusite s sledečimi tehnikami:

Nad alergije nekoliko drugače
Vzrok za vse večji pojav alergij leži tudi v nepravilni prehrani. Predelana, konzervirana živila, ki so biološko mrtva, naša telesa zastrupljajo in motijo njihovo naravno delovanje. Da bi omilili alergije, moramo najprej okrepiti imunski sistem. To storimo tako, da iz prehrane izločimo sladkorje in čim več predvsem predelanih žitaric.

Izogibamo se tudi mlečnim izdelkom, ki so eden najpogostejših alergenov in lahko povzročijo nadaljnji razvoj alergij. Izjemno pomembne so tudi omega-3 maščobne kisline. Njihov najboljši vir je ribje olje, ki vsebuje veliko vitamina A, ki izboljša našo imunost in pomiri razdražene membrane sluznic. Tekoče ribje olje je praviloma kakovostnejše od tistega v kapsulah.

Kaj pa, če ni alergija?
Morda mislite, da ste alergični na sonce, ker ob izpostavljenosti le temu vaša koža pordi in dobite izpuščaje. A v večini primerov ne gre za pravo alergijo, ko imunski sistem reagira na alergen, kot to stori ob prisotnosti cvetnega prahu. Namesto tega gre za preobčutljivost na sonce, znano tudi pod imenom polimorfna svetlobna dermatroza.

To je najpomembnejša oblika "alergij na sonce", za katero se zdi, da v zadnjem času pesti vse več ljudi. Običajne kemijske snovi, ki so sestavni del našega organizma, postanejo alergeni. Nanje potem delujejo UV-žarki, ki privedejo do fotoalergije. Alergeni so imunogene snovi, ki v organizmu vzbudijo preobčutljivost.

Na koži opažamo manjše srbeče pordele bunčice (papule), mehurčke (vezikule), papulovezikule ali ekcematoidne plošče (plake), ki se razvijejo dve do pet ur po sončenju, najpogosteje po štiriindvajsetih urah. Srbeča žarišča se običajno pojavijo na mestih, ki so bila izpostavljena soncu. Kljub temu, da ne gre za običajno alergijo, lahko preobčutljivost zdravimo z antihistamini.

Da se vaša koža negativno odzove na UV žarke, so lahko krive tudi zaužite ali lokalno nanesene kemične snovi, na katere delujejo UV-žarki. Številna zdravila, med njimi kontracepcijska sredstva, phenotiazini, sulfonamidi, tetraciklini in tiazidi (pogosto uporabljena sredstva za odvajanje vode), lahko absorbirajo tako UVA- kot UVB-žarke. Podobne reakcije lahko povzroči tudi lokalna uporaba kozmetičnih sredstev in dišav ob sočasnem sončenju.

Za fototoksičnost je značilno, da nastopi izključno na predelih, ki so bili izpostavljeni UV-žarkom, na koži pa je opaziti enake znake kot pri običajnih sončnih opeklinah. Če ugotovimo, da gre za težave te vrste, je treba čimprej opustiti jemanje zdravila, ki je povzročilo kožno reakcijo.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/Alergija_Sonce_Koza_Soncenje_Imunski_Sis







Domov
Powered By GeekLog