Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2_Clen_Ustave_Slovenija_Socialna_Drzava




Slovenija pravna in socialna država

torek, 12. februar 2008 @ 22:01 CET

Uporabnik: Sonce

Spoštovani,

v 2. členu Ustave Republike Slovenije je zapisano, da je Slovenija pravna in socialna država. V obdobju najvišje gospodarske rasti v zgodovini samostojne Slovenije ter najnižje stopnje brezposelnosti, ko se skupni izdatki za brezposelne znižujejo, se pojavljajo očitne tendence, da se zniža obseg socialnih pravic.

Seveda, določilo, da je Slovenija socialna država, je podano ohlapno, saj socialna država ni nikjer definirana, kar posledično za politike apologetsko pomeni, da zniževanje socialnih pravic ne pomeni kršenja Ustave.

Prepričan sem, da je za doseganje socialne države potrebno, da so državljani enakopravni, predvsem v smislu vsaj približno enakih začetnih možnosti sodelovanja v procesih izobraževanja, zaposlovanja, družbeno-političnih aktivnosti, itd., torej, da se odpravi vsakršna diskriminacija oziroma izključevanje posameznih segmentov družbe.

Z vzpostavitvijo programa Neodvisno življenje hendikepiranih v okviru društva YHD je bil narejen ogromen korak naprej v smeri vključevanja pomembnega dela slovenske družbe, to je hendikepiranih, v aktivno življenje. Omogočeno nam je, da o svojem življenju v večji meri odločamo sami in seveda, da smo za svoje življenje bolj odgovorni.

Omogočeno nam je, da s pomočjo osebnih asistentov odpravljamo hendikepe, ki so telesne narave in se na ta način približujemo večji enakopravnosti, zmanjšanju predsodkov do hendikepiranih v družbi ter na ta način večji družbeni koheziji.

Paradoksalno je, da se nekatere hendikepirane osebe, ki so bili v preteklosti ekskluzivni predstavniki hendikepiranih, bojijo novih programov in vedno večje emancipacije hendikepiranih, čeprav je jasno, da za svoje delovanje, ki je neposredno uperjeno proti neodvisnemu življenju, uporabljajo storitve osebne asistence. 

V prispodobi lahko napišem, da se bojijo, da bi ovce ušle iz ograde in bi do svojih pravic prišle brez "dobronamernih" posrednikov (pastirjev). Bojijo se, da država ne bo več vlagala denarja v ograde, ampak več denarja namenila opolnomočenju "ovc", ki to več niso.

Srčno upam, da je slovenska družba že dosegla točko, ko je postalo neodvisno življenje hendikepiranih toliko samoumevno, da je proces nadaljnjega razvoja programa NŽH nepovraten proces. Upam, da tudi mogočni invalidski lobiji ne premorejo dovolj vpliva, da bi v bedo pahnili približno 200 ljudi. 

Lep pozdrav, Gorazd Jakše

Elena Pečarič

YHD - Društvo za teorijo in kulturo hendikepa
Neubergerjeva 7
SI-1000 Ljubljana
t: +386 (0)1 521 22 77; f: +386 (0)1 521 22 88
www.yhd-drustvo.si
www.handyworld-si.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2_Clen_Ustave_Slovenija_Socialna_Drzava







Domov
Powered By GeekLog