|
20. junija 2025 bodo v EU začela veljati nova pravila, ki naj bi podaljšala življenjsko dobo pametnih telefonov in tablic, predvsem pa izboljšala možnost njihovega popravila. Potrošniki bodo pred nakupom lahko na energijski nalepki med drugim preverili in primerjali tudi razred vzdržljivosti in popravljivosti ter število predvidenih ciklov polnjenja baterije.
Leta 2020 je EU v okviru zelenega dogovora sprejela nov akcijski načrt krožnega gospodarstva z namenom omejitve porabe naravnih virov in izboljšanja krožnosti izdelkov. Ta načrt vključuje tudi nova pravila za oblikovanje mobilnih telefonov in tablic, ki bodo bolj učinkoviti z vidika rabe virov, in nova pravila za podaljšanje njihove življenjske dobe z bolj vzdržljivimi baterijami in popravljivimi zasnovami.
Telefon bo lažje obdržati dlje časa
Krovna evropska potrošniška organizacija BEUC in njene članice, tudi Zveza potrošnikov Slovenije, so se dolgo zavzemale za uvedbo teh pravil, saj so opozarjale na ponavljajoče se težave, s katerimi se potrošniki soočajo pri poskusih popravila svojih pametnih telefonov:
Poleg pričakovanih okoljskih koristi, ki jih bodo prinesla nova pravila (denimo manj elektronskih odpadkov), torej konkretno odgovarjajo tudi na izzive, s katerimi se soočajo potrošniki.
Kaj se spreminja za potrošnike?
Pametni telefoni, zasnovani za daljšo življenjsko dobo
Medtem ko energijska nalepka pomaga potrošnikom pri izbiri najbolje delujočih izdelkov, bodo nova obvezna pravila oblikovanja zagotovila, da bodo vsi pametni telefoni in tablice, ki bodo dostopni na trgu EU, privzeto trajnejši, bolj popravljivi in nadgradljivi.
Ob tem, da bodo pametni telefoni in tablice imeli daljšo življenjsko dobo baterije in jih bo mogoče lažje razstaviti za popravilo, bodo potrošnikom najmanj sedem let po nakupu dostopna navodila za popravilo in rezervni deli. Prav tako bo moral vsak proizvajalec zagotoviti nadgradnje programske opreme in operacijskega sistema za vsaj pet let. Posodobljena naprava je namreč varnejša in zdrži dlje!
Kaj pa drugi izdelki?
Pravila ekološke zasnove izdelkov in označevanja že obstajajo za večino gospodinjskih aparatov (hladilnike, pralne stroje, pomivalne stroje itd.). Zaradi teh pravil lahko potrošniki že zdaj prihranijo več sto evrov pri računih za energijo, saj so naprave postale energijsko učinkovitejše.
Nova pravila popravljivosti in vzdržljivosti bodo že v bližnji prihodnosti morali izpolnjevati tudi nekateri drugi elektronski izdelki, kot so računalniki, tiskalniki in televizorji, kar bo potrošnikom omogočilo, da jih bodo uporabljali mnogo dlje.
Boštjan Okorn z Zveze potrošnikov Slovenije pravi, da bo z novo sprejeto Uredbo o okoljsko primerni zasnovi za bolj trajnostne izdelke (ESPR) Evropska komisija razvila tudi pravila za izboljšanje trajnosti oblačil, pohištva, vzmetnic in pnevmatik. Potrošniki bodo končno lahko kupovali in uporabljali izdelke, ki so že v zasnovi bolj trajni, preprosto popravljivi in večkrat uporabni. K temu so veliko pripomogle tudi aktivnosti organizacije ANEC, ki zastopa interese potrošnikov pri standardizaciji. Zveza potrošnikov Slovenije je denimo sodelovala pri razvoju standardov, ki med drugim postavljajo temelje za oceno popravljivosti in vzdržljivosti izdelkov oziroma njihove zasnove za krožno gospodarstvo. Prav ta pravila so bila osnova za določitev razredov na novi energijski nalepki.
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20250513110105976
Domov |
|
Powered By GeekLog |