Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20240123104521379




Zveza potrošnikov Slovenije: naj izbira potrošnik, ne pa operater!

torek, 23. januar 2024 @ 10:45 CET

Uporabnik: Sonce

Ob dogajanju v začetku leta, ko je operater T-2 iz programske sheme IP-televizije za nekaj dni odstranil programe Planet TV (še Planet TV 2 in Planet Eva), Zveza potrošnikov Slovenije ponovno izpostavlja zanimiv paradoks: že v osnovnih shemah je slovenskim potrošnikom na voljo več kot sto različnih programov, obenem pa so omejeni na izbiro, ki jim jo določi operater - in v njej vedno manjka kakšen program.

ZPS operaterje ob tem opozarja, da mora biti ob morebitnih spremembah programskih shem vedno zadoščeno črki zakona (predvsem Zakona o elektronskih komunikacijah - ZEKom-2).

V Sloveniji nikoli ni resno zaživela digitalna prizemna televizija DVB-T (ki jo lahko spremljamo prek antene), zato so z redkimi izjemami tudi vsi lokalni programi na voljo zgolj v omrežjih telekomunikacijskih operaterjev. Takoj, ko pride do neskladij med operaterjem in ponudnikom programov, potrošnikom grozi, da bodo ostali brez določenih programov.

To, kar se je letos zgodilo med T-2 in Planet TV, zato ni nič novega. Najbolj znano je dogajanje glede športnih programov, zaradi katerega Telemachovi naročniki ne morejo spremljati programov Arena Sport, naročniki vseh drugih operaterjev pa so brez programov Šport Klub.

Povrhu se ob tovrstnih zapletih pogosto zgodi, da operater do zadnjega trenutka čaka na uskladitev pogodbe, zato v primeru neuspeha potrošniki brez programov ostanejo tako rekoč čez noč. To pa pomeni, da je operater kršil določila 192. člena ZEKom-2, ki zahteva, da morajo biti potrošniki o spremembi obveščeni najmanj 30 dni pred uveljavitvijo.

Na Zvezi potrošnikov Slovenije poudarjajo, da jim je jasno, da so tudi možnosti operaterjev lahko omejene s pravili ali pravicami iz pogodb z izdajateljem ali distributerjem programov, a dejstvo je, da sedanja ponudba cele kopice programov, ki jih je preveč, da bi jih uporabniki v resnici spremljali, ni učinkovita in stroškovno racionalna. Zato verjamejo, da bo moralo priti do spremembe pri ponudbi, in si želijo, da bi imeli potrošniki več možnosti pri izbiri programov.

Zveza potrošnikov Slovenije zato poziva operaterje, naj:

  1. • poskrbijo za dovolj zgodnje podaljšanje pogodbe z izdajateljem ali distributerjem programov;

  2. • v primeru, da jim podaljšanja zaradi tega ali onega razloga ne bo uspelo zagotoviti, potrošnike najpozneje v zakonsko določenem roku (najmanj 30 dni pred spremembo) obvestijo, da programa ne bo več na voljo;

  3. • ponudijo osnovno programsko shemo z brezplačno dosegljivimi programi, ki naj bo potrošnikom na voljo zgolj za (dejanski) strošek distribucije;

  4. • potrošnikom zagotovijo večjo prilagodljivost pri izbiranju televizijskih programov, predvsem na način, da lahko h kateri koli programski shemi dodajo želene programe (oziroma programske sklope);

  5. • razmislijo o možnosti, da začnejo programske sheme, posamezne programe oziroma programske sklope ponujati neodvisno od naročniškega razmerja vsem potrošnikom.

ZPS svetuje
Ponudba televizijskih programov pri operaterjih je sicer bogata, a tudi vsebina programskih shem je lahko konkurenčna prednost (ali pomanjkljivost) posameznega operaterja.

Zavedati se je treba, da so skoraj vsi programi, razen redkih izjem, plačljivi, kar pomeni, da bodo v prihodnosti vse dražji - ali pa jih bo vse manj. Na ZPS so zato pripravili nekaj nasvetov, kako se izogniti večjim težavam, ki lahko nastanejo ob spreminjanju programskih shem.

Vir: www.zps.si/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20240123104521379







Domov
Powered By GeekLog