Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2023061309530278




Čisto morsko dno je pogoj za trajnostno prihodnost Jadranskega morja

torek, 13. junij 2023 @ 09:53 CEST

Uporabnik: Sonce

Obalno in morsko okolje že trpita zaradi onesnaženosti s plastiko in intenzivnega turizma, a pod površjem obstaja še ena grožnja
Plastika, onesnaženje z nafto in množični turizem niso edina grožnja za ohranitev morja, čeprav se o njih največ govori. Ob svetovnem dnevu oceanov WWF opozarja na veliko grožnjo morskemu življenju - ostanke ribiškega orodja v morju. Izgubljene ali zavržene ribiške mreže, trnki in drugo orodje še naprej poškodujejo in ubijajo morske organizme.

»Končno posvečamo pozornost posledicam plastike. V WWF, svetovni organizaciji za varstvo narave, smo se osredotočili na del teh odpadkov, katerih vpliv je manj viden in razumljen.

Odvrženo ali izgubljeno ribiško orodje je najsmrtonosnejša oblika morske plastike, saj še naprej neselektivno lovi ribe, zapleta morske sesalce, ptice, želve in morske pse. S tem so izpostavljeni počasnemu in bolečemu umiranju zaradi izčrpanosti in zadušitve,« pravi Fabijan Peronja iz WWF Adria.

WWF Adria se zaveda nujnosti in pomembnosti spopadanja s tem problemom in se z njegovim reševanjem intenzivno ukvarja preko projekta „Ghost Gear“. Izvedeno kartiranje Jadrana kaže, da ne gre le za globalni, ampak tudi za nacionalni izziv, saj je morsko dno v veliki meri prekrito z izgubljenimi orodji, kar pomembno prispeva k degradaciji morskega habitata in izgubi biotske raznovrstnosti.

Marsikdo ob misli na globoko morje pomisli na strah pred morskimi psi, a prava grožnja in tihi ubijalec je omenjeno zastarelo ribiško orodje. Smrtonosno je za kar 66 % morskih sesalcev in 50 % morskih ptic, 90 % rib, ki se zapletejo vanj in poginejo pa ima tudi komercialno vrednost, kar je neposredna škoda tudi za človeka.

Strokovnjaki WWF in profesionalni potapljači izvajajo redne potope, da odstranijo ribiško orodje z izbranih območij, da zmanjšajo njihov vpliv na morske ekosisteme, pri čemer sodelujejo z lokalnimi ribiči, oblastmi in organizacijami.

»Ozaveščamo o pomenu pravilnega odlaganja ribiške opreme in spodbujamo naše ribiče k trajnostnim praksam. Izobraževanje in ozaveščanje ribičev, pa tudi širše javnosti, sta ključni za preprečevanje pojava novih ribiških orodij na morskem dnu. Želimo zagotoviti pravilno uporabo, vzdrževanje in odlaganje ribiškega orodja, da bi zmanjšali izgube opreme, zato se ribičem zahvaljujemo za sodelovanje pri projektu,« je dodal Fabijan Peronja.

Več o preostalem ribiškem orodju na dnu morja pa v našem videu: https://www.youtube.com/watch?v=CVh_cjvbf_I&t=2s

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2023061309530278







Domov
Powered By GeekLog