Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2022010910172919




Dvojnost

sreda, 12. januar 2022 @ 05:02 CET

Uporabnik: Tatjana Malec

Vsak dan se srečujemo z dvojnostmi, ki nas spremljajo skozi življenje: sonce in noč, mraz in vročina (zima – poletje), modrost in neumnost, dobra volja in žalost, sožitje in nestrpnost, ljubezen in sovraštvo, egoizem in altruizem, dobro in zlo.

Ti je zgolj del mojega sveta. Vse se odvija na ravni Ti in Jaz. Človek se čuti odgovornega tudi za drugega, ne le zase. Vse je odvisno od etike, od samopostavitve. Filozof Imanuel Kant (1724-1804), ki velja za enega osrednjih predstavnikov sodobne filozofije; njegovo delo ima še danes vpliv na področja, kot so metafizika, epistemologija, etika, politična filozofija in estetika, je postavil individualizem v Kritiki političnega uma kot slo po nesmrtnosti. Ta ne izvira iz strahu pred smrtjo, temveč iz sle po nesmrtnosti.

Življenje ni funkcija časa, temveč vsota vseh dvojnosti, t. j. dejanj, ki iz njega izhajajo, dobra so vzvišena nad njim, a vsa pustijo sledi tudi preko telesne smrti. Za človeka bi življenje izgubilo ves svoj pomen, če bi se s smrtjo končalo in njegova celota bi postala nesmiselna. Vsakemu ustvarjalcu je ne nek način omogočeno, da se realizira tudi prek fizične smrti. Vsakdo je bitje dvojnosti. Dvojnost je naša stvarnost.

In kaj je smoter življenja?

Ker moralni zakon izvira iz človekove osebnosti in etičnega individualizma, je stopnja samozavedanja odločilna. Vsak človek si zgradi svoje etično jedro in svojo osebnost.

Dejstvo je, da evropski etični individualizem in vzhodnjaški zen-budizem stojita na istem bregu, ne verjameta v vzpostavljanje etičnih kodeksov in pravil moral, temveč v višjo stopnja samozavedanja. Na tej točki stoji etični element vrednot. Dolžnost, da skrbimo za samega sebe ne ovira, da ne bi skrbeli za svoje dolžnosti do drugih. To lahko človek čuti ali pa ne čuti do samega sebe in do sveta.

Če samega sebe ne vidiš, ne moreš videti drugega. JAZ je osnovni pogoj za vsako družbeno moralo. Le preko skupine etičnih posameznikov lahko država skrbi za splošen uravnotežen in trajnostni družbeni razvoj, za varovanje okolja in zagotavlja skrb za bodoče generacije in ustrezno stopnjo pravičnosti.

www.tatjana-malec.si
(iz cikla II. Eseji in vizure)

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2022010910172919







Domov
Powered By GeekLog