Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20210504111405975




Primerjalno ocenjevanje dodatkov za otroške kopeli

torek, 4. maj 2021 @ 11:14 CEST

Uporabnik: Sonce

So res potrebni? Vsebujejo številne kemikalije in potencialno alergene snovi!
Za večino otrok je kopanje veselje in zabava. Proizvajalci so to izkoristili in na trgu so številni dodatki za otroške kopeli, ki vodo spremenijo v pisano, počasi raztezajočo se sluz, v vulkan, ki bruha »lavo«, v vijoličasto kopel z bleščicami … Ko malčki nehajo razigrano čofotati v bogato obarvani vodi, morajo starši zdrgniti še zaradi barvne kopeli obarvane ploščice, kad in tla.

Na Mednarodnem institutu za potrošniške raziskave (MIPOR), kjer so v aktualno primerjalno ocenjevanje vključili 11 izdelkov, pa opozarjajo, da glavna skrb staršev ne bi smela biti le temeljito loščenje kopalnice, ampak tudi snovi, ki so v nekaterih izdelkih. Dodatki otroškim kopelim so nepotrebni, tako z vidika zdravja kot varovanja okolja, saj so na seznamih sestavin so našli potencialno alergene dišave, azobarvila in druge (vsaj za otroke) ne najbolj priporočljive sestavine. Vsem izdelkom je bilo skupno opozorilo, da niso primerni za otroke, mlajše od treh let. Starši, ste ga že opazili?

Z ugotovitvami ne želijo vzbujati strahu, ampak opozoriti, da se tovrstni izdelki razlikujejo in da morda ni odveč, če si pred nakupom vzamete nekaj časa za premislek in izberete tiste, ki ne vsebujejo problematičnih sestavin, če menite, da igrače v vodi in skupna igra ne morejo nadomestiti učinkov vodne kopeli.

Primerjalno ocenjevanje dodatkov za otroške kopeli je bilo izvedeno v sklopu primerjalnih ocenjevanj, ki jih MIPOR izvaja v okviru koncesije RS za opravljanje javne službe izvajanja primerjalnih ocenjevanj blaga in storitev. Vse informacije in ugotovitve primerjalnih ocenjevanj so brezplačno dostopne na spletnem mestu www.potrošnikovZOOM.si . Medije naprošamo, da ob komuniciranju rezultatov primerjalnega ocenjevanja navedejo sofinancerja, tj. ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo.

V okviru primerjalnega ocenjevanja so podrobno pregledali informacije na embalaži in na podlagi seznama INCI ocenili, kako prijazna je sestava do otroške kože in okolja. Preverili so, ali so na izdelku na voljo vse informacije, ki jih določajo predpisi, pozorni so bili predvsem na snovi, katerih uporaba v kozmetičnih izdelkih je omejena z evropsko uredbo št. 1223/2009 o kozmetičnih izdelkih. Preverili so tudi, ali izdelki vsebujejo alergene, azobarvila, poliakrilate ali PEG in amonijeve spojine.

Azobarvila, alergene dišave, PEG in druge nepotrebne kemikalije
Kar osem izdelkov vsebuje azobarvila, ki jih v industriji uporabljajo za barvanje različnih materialov, kot so usnje, tekstil, slama, les ali papir. Res je, da so nekatera azobarvila dovoljena za uporabo v živilih, zato ob dodajanju tovrstnih barvil v kozmetične izdelke proizvajalci na embalažo radi zapišejo, da izdelek vsebuje »živilske barve«. To naj bi dokazovalo, da je neškodljiv. Res pa je tudi, da lahko nekatera azobarvila povzročijo alergije. Znano je, da nekatere od teh spojin lahko povzročajo raka pri živalih, obstaja tudi sum, da bi lahko bile škodljive za ljudi.

Uporaba azobarvil v dodatkih za otroške kopeli je skrb vzbujajoča, ker jih otroci lahko zaužijejo z vodo, v kateri se kopajo. Poleg tega je kopeli izpostavljena velika površina kože, skozi katero se lahko nekatera azobarvila absorbirajo in nalagajo v jetrih.

»V skladu s previdnostnim načelom se je azobarvilom bolje izogniti. V kopelih za otroke so nepotrebna sestavina, zato odsvetujemo nakup izdelkov, ki jih vsebujejo,« svetujejo na MIPOR-ju. Na seznamu sestavin so pri štirih izdelkih odkrili tudi dišave linalool, limonene, citronellol, hexyl cinnamal in benzyl alcohol, ki so uvrščene na seznam 26 najbolj pogostih alergenov v kozmetiki. Med sestavini izdelkov so našli še PEG (polyethylene glycol, to je brezbarvno olje, sintetični polimer, ki ga v kozmetični industriji pogosto uporabljajo kot emulgator ali mehčalo), denatonium benzoate, umetno barvilo CI73015 in sintetični polimer PVP. Več o ugotovitvah najdete na www.potrošnikovZOOM.si (brezplačno dostopno).

Naš nasvet

Rezultati so v celoti dostopni na www.potrošnikovZOOM.si. Javno službo izvajanja primerjalnega ocenjevanja blaga in storitev sofinancira Ministrstvo RS za gospodarski razvoj in tehnologijo (https://www.gov.si/drzavni-organi/ministrstva/ministrstvo-za-gospodarski-razvoj-in-tehnologijo/).

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20210504111405975







Domov
Powered By GeekLog