Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20210308154252279




Kako lahko prenehate lagati? (1/2)

četrtek, 11. marec 2021 @ 05:02 CET

Uporabnik: SENAD

Laži, samo laži in nič drugega kot laži.

Laganje je na eni strani izkrivljanje resnice, na drugi pa izmišljevanje stvari, ki ne obstajajo. Laganje je eno izmed škodljivih vedenj delnih osebnosti, ki temelji na strahu pred resničnostjo. Delne osebnosti so osebnostno zaostale, primitivne in izredno sebične. Del življenja in osebnostnega razvoja je mirno sprejemanje dejstev, in to ne glede na to, da to niso naši izbori, ampak gola dejstva, na katera ne moremo vplivati.

Laganje je tako tudi zanikanje resnice, saj lažnivec preprosto ne more in noče sprejeti dejanske resničnosti in si namesto nje izmisli novo, ki je za njega bolj sprejemljiva. Raje živi v udobju laži kot v neudobju resnice. Lažnivec laže zato, ker se boji resnice in se želi okoristiti z lažjo. Boji se, da bi z resnico izgubil nekaj, kar že ima, ali da ne bi dobil, kar si želi. Min, eden od obiskovalcev z drugih planetov, me je spomnil, da gresta resnica in poštenost z roko v roki po eni strani ceste tako kot gredo laž, goljufanje, varanje in izkoriščanje skupaj po drugi strani ceste.

Laganje je tudi kraja resnice. Kdor krade, ta laže, kdor laže, ta muhe je. To pomeni, da vsakič, ko se zlažete, pojeste vsaj eno muho. Dobro pa vemo, kdo muhe je.

Ko lažnivec laže drugim, laže najprej sebi. Najprej mora pri sebi zatajiti, potlačiti in ubiti resnico ter jo nadomestiti z lažjo. Ta ga najeda in razjeda, saj želi ven. Laž tlači resnico in je ne pusti na dan. Lažnivec to napetost med domačinko in vsiljivko čuti kot neprijetnost, s katero se mora še dodatno ukvarjati, jo zanikati, potiskati in zakrivati z novo lažjo.

Z laganjem so povezane še številne druge škodljivosti. Lažnivca je lahko sram, ko se zlaže. To še posebej velja za začetnike, medtem ko so profesionalni lažnivci, kot so narcisi, manipulatorji in politiki, še ponosni na to, da so uspeli nalagati druge in da jih pri tem niso dobili. Lažnivec je lahko razočaran sam nad sabo, ko spozna, s kakšno lahkoto se zlaže. S tem spozna, da ni pošten in da ni tako idealen, kot si je predstavljal. Lahko se tudi izgovarja in s tem znova laže; se obtožuje, se dela neumnega in ignorira dejstvo, da se je zlagal. Z laganjem je ogromno nepotrebnih komplikacij, s katerimi si lažnivec samo še otežuje življenje. Na drugi strani je resnica tako preprosta, naravna in prijetna. Laž je tako težka, medtem ko je resnica tako lahkotna. To ni čudno, saj je laž izkrivljena in sprevržena spaka, resnica pa je tako naravna, čista in lepa.

Laganje je tudi podcenjevanje, zaničevanje, poniževanje in norčevanje iz drugih, saj jim lažnivec namesto kvalitete resnice vrže odpadek laži. Ko se jim zlaže, jim s tem sporoči, da za njega niso vredni resnice in da je za manjvredne dovolj umazana laž.

Lažnivci živijo v dveh svetovih, v lažnem in v resničnem. Ta dva svetova sta med seboj v konfliktu, saj lažni svet na silo prekriva, zakriva in potiska resničnega. Med njima je stalna napetost in strah, da lažnivca ne bi ujeli in sesuli njegov lažni svet, ki ga ščiti za ceno resnice. Odličen primer boja za laž in proti resnici so politiki, ki pravijo, da lažejo zato, da državljane zaščitijo pred nevarnostmi resnice.

Lažni profili in lažne novice (fake news)

Tudi lažno predstavljanje je laganje v preobleki. V sedanjem času je zelo popularno ustvarjanje lažnih profilov na družbenih omrežjih, ki jih lažnivci uporabljajo za laganje, zaničevanje in nasilje nad drugimi. Pred kratkim smo lahko videli, da tako lažejo tudi politiki, ki uporabljajo lažne profile, da s »koprivami« mahajo po internetu. Politiki celo plačujejo komunikacijske strokovnjake, da jim z ustvarjanjem na stotine, tisoče in milijone lažnih profilov navideznih sledilcev ustvarjajo lažni politični imidž. Te profile uporabljajo tudi za zaničevanje in zmerjanje drugih. To je primer totalne izpraznjenosti, obupanosti in narcističnih blodenj o lastni veličinskosti. Nižje ne gre, to je poden od podna. Da bi prikrili svoje umazane posle, jih prikažejo tako, kot da so delo navadnih ljudi in ne profesionalcev. Ta metoda se po angleško imenuje »astroturfing« ali po domače »lažno obtoževanje drugih za lastne laži«.

Naj v košaro laži dodam še lažne novice oziroma »fake news«, ki so zadnja leta pravi internetni hit, in seveda teorije zarote, ki se vse bolj razraščajo na dobro pognojenem polju Korona pandemije. Zanimivo je, da državne politike in mediji vse, kar jim ne paše v njihov program, takoj označijo za teorijo zarote, in to brez kakršnekoli resne in profesionalne raziskave. Specialist za takšno označevanje je seveda Donald Trump, ki je kot psihopatski narcis izredno občutljiv na kritike in ne prenaša ničesar, kar mu kvari sliko o njegovi idealni podobi.

Umetniška imena niso prava, vendar tudi niso lažna. Umetniško ime ima na primer ulični umetnik Banksy, ki v anonimnosti dela koristne stvari in svojega psevdonima ne uporablja za blatenje drugih ljudi. Lahko razumemo tudi ljudi, še posebej aktiviste, ki v (vojaških) diktaturah delujejo anonimno, saj jim za izrečeno resnico grozi zaporna in tudi smrtna kazen. Nekaj čisto drugega so lažni profili v Evropi in Ameriki, kjer se lahko vsi svobodno izražajo. Na teh dveh kontinentih lažne profile uporabljajo navadni strahopetci, da se zahrbtno izživljajo nad drugimi.

Če lažnivca s kratkimi nogami dobijo na laži, ga oblije rdečica sramu. Nekateri se še naprej sprenevedajo in izgovarjajo, da ni res, a s tem le še dodatno lažejo, čeprav vedo, da so že ujeti. Drugi po religiozno in grešno sprejmejo krivdo in ponižno čakajo na milost drugih, ki bodo odločili, ali jih bodo kaznovali s pokoro ali oprostili. Nekateri si bodo v obeh primerih vzeli eno »laž v dobro« in jo lažnivcu slej ko prej vrgli nazaj v obraz: »Saj tudi ti lažeš!«

Laganje so nam zahrbtno vsilili karmičarji, da bi govorili njihov in Satanov jezik. S tem so nam želeli pokvariti našo prvotno in naravno Resnico in resničnost, Čistost in Dobroto ter nas skorumpirati in skompromitirati v dvolične polovičarje po njihovi formuli 50-50, Dobro in Zlo, z roko v roki. Satan govori dva nasilna jezika. Laganje je njegova teorija, nasilje pa je njegova praksa. Ko lažete ali/in izvajate nasilje, se na stežaj odprete Satanu in mu omogočite, da skozi vas spušča negativno energijo Zla.

Karmičarji učijo ljudi, da je lagati dobro.

Kot lahko beremo na internetu, obstajajo dovoljene, bele in celo dobre laži.

V članku Resnica, prevara in laž na strani:

https://www.septabene.net/si/clanek/resnica-prevara-in-laz/

lahko preberemo nekaj osnovnih pojasnil glede laži in laganja.

»Ali je vsaka laž res laž?

Različni avtorji govorijo o treh vrstah laži. Prva je komaj opazna laž, druga je pretiravanje, tretja pa čista laž. Pri odkrivanju laži oz. prikrivanju resničnosti pa je treba razumeti koncept in vrste laži. Splošno uporabljene vrste laži so:

šala,

bela laž,

obrambna laž,

ofenzivna laž.

Šala in laž

Prvo in glavno spoznanje je, da je glavni namen šale zabavati, zato v njej ni nobenega stresa ali prevare. Tudi detektor laži šale ne prepozna kot prevaro. Kadar se šalimo, torej naš glas ostaja enak in v grlu je še vedno naša moč. V šali ni nobenega stresa ali prevare.”

“Ali si se zlagal? Ne, samo šalil sem se.” Če ste povedali šalo, morate povedati, da ste se šalili, še preden se razidete, drugače se šala spremeni v laž, saj boste druge pustili v prepričanju, da je šlo za resnico.

»Bela laž

Bela laž je neresnica, ki jo nekomu zavestno izrečemo, da ga ne bi razburili ali prizadeli. Kljub temu pa je neke vrste prevara. Analiza glasu pokaže, da ima govorec kognitivni problem, zato se njegov glas deloma spremeni. Moč glasu peša, saj glas ni čisto tak kot običajno. In dober poslušalec to opazi.”

Laž je laž pa tudi če je oblečena v lepa oblačila. Namesto da drugemu onemogočite, da bi izvedel resnico, jo sprejel in se tako osebnostno razvijal, ga z lažjo še naprej držite v nevednosti in v lažni realnosti. Povejte mu resnico, to je vaš del igre, kaj bo on naredil z njo, pa je njegova stvar. V nobenem primeru resnice ne uporabljajte kot orožja za nasilje nad drugimi. Če ste znali na prijazen način lagati, boste znali tudi prijazno povedati resnico. Čim prej, tem bolje, najbolje takoj.

»Obrambna laž

Obrambna laž je najpogostejša oblika laži. Ker bi se radi zaščitili, da ne bi bili prizadeti, rečemo nekaj, kar ni res. Občutljive naprave zato tako laž zaznajo. V našem glasu se izrazito kažejo vznemirjenje, stres in zmedenost. Izkušen poslušalec hitro prepozna, da nekaj ni v skladu z drugimi neverbalnimi indikatorji.

Obrambna laž je najpogostejša oblika laži.”

Obrambna laž je le beg pred resnico, strahopetnost in nesposobnost sprejeti dejstva. Takšna “obramba” je nepripravljenost na osebnostni razvoj in življenje v resnici. Lažnivec s tako lažjo ne zaščiti samega sebe, temveč si povzroči še večjo škodo, saj bo z lažjo, ki ga bo kot negativna energija razžirala še dolgo, živel naprej.

»Ofenzivna ali napadalna laž

Namen ofenzivne laži je prevara. Ta vrsta laži je manj pomembna od obrambne, saj je redkejša. Pogosto pa je uporabljena v poslovnem svetu in v situacijah, ko govorec verjame, da bo z njo nekaj pomembnega pridobil. Seveda se dobro zaveda, kaj ga lahko doleti, če bo prevara odkrita, zato je stres izrazit. Zavedati se je treba, da je visoka raven predvidevanja in razburjenja odkrita vedno, kadar je izrečena ofenzivna laž.”

Takšna laž je čisto navadno nasilje nad drugimi. Kot pri vseh drugih oblikah nasilja, mora tudi tu nasilnež najprej narediti nasilje nad samim sabo, da ga lahko potem naredi nad drugimi. Najprej mora nalagati sebe, da bi potem lahko nalagal še druge. V sebi mora potisniti ali še raje ubiti resničneža, da bi lahko lažnivec spregovoril.

»Kako lahko prepoznamo laž?

Z detektorjem skušamo meriti raven strahu, stresa in vznemirjenja. Ko človek govori, gre zrak iz pljuč v grlo, kjer glasilke nekaj časa vibrirajo z določeno frekvenco. Ustnice, jezik in zobje ustvarjajo govorno valovanje. Vokalne vibracije generirajo vodilno frekvenco, ki se razlikuje glede na spol in je zelo občutljiva za stres. V generiranju človekovega govornega valovanja veliko vlogo igrajo človeški možgani. Vse, s čimer se ukvarjajo možgani, se avtomatično odrazi v glasu. Tako na glas vplivajo različna čustva, zmedenost, bolečina, žalost. V glasu se odražajo tudi naša samozavest, strah in depresija. Čustva, ki jih odkrijemo z analizo glasu, tako razkrivajo nekatere psihološke modele, ki kažejo na številne situacije v človekovem mišljenju, npr. Na stres, zmedenost, obotavljanje, pomišljanje, samozavest ali pretiravanje.

Ujemi lažnivca!

V vsakodnevnem življenju seveda ne moremo vsakega, kogar sumimo, da laže, postaviti na stol in zasliševati. Z izkušnjami pa hitro prepoznamo, kdaj je povedana vsebina dvomljiva. Najprej se moramo seveda vprašati, ali je glede na situacijo prevara verjetna. V prijateljskih krogih je tega manj, ko pa sprašujemo po moralnih vsebinah, o katerih ljudje težko govorijo, je laž verjetnejša. Prav tako je človek, ki pride na pogovor za novo delovno mesto, motiviran, da pove o sebi kaj lepšega, kar morda ni resnično. Kadar je glede na situacijo več možnosti za prevaro, moramo biti pozorni na to, kaj nam sporoča glas. Kar dve tretjini informacije sta skriti v barvi glasu. Kadar so trditve močne in je glas podoben običajnemu, oseba navadno ne laže.

Kadar je glas šibkejši, variira in niha, je verjetnost za laž večja. Moč glasu peša. Če je to povezano s spremenjeno barvo glasu, s premori v odgovarjanju ali redkobesednostjo, je verjetnost za laž še večja. Glas ni več običajen in izkušen poslušalec to prepozna. Seveda pa je treba ločiti laž od jeze ali agresije. Tudi zaradi jeze se glas spremeni, vendar je precej lahko ločiti jezo od prestrašenosti, ki se pojavlja, kadar oseba laže in se boji, da jo bomo odkrili.” Avtor: prof. dr. Matej Tušak, športni psiholog

To je dobra poslovna priložnost za iznajdljive podjetnike za razvoj mobilnih detektorjev laži oziroma kar aplikacije za pametni telefon. »Povej mi in ti povem, če si mi povedal resnico.«

Se nadaljuje.

Vse najboljše za vse.

Seno

Preberite več o škodljivosti laganja in koristnosti resničnosti v moji seriji knjig Pisma Palkijem Sporočila mojim prijateljem na drugem planetu.

Vse tri dele si lahko izposodite ali kupite na:

https://www.biblos.si/rezultati-iskanja?q=senad

Na istem naslovu dobite tudi brezplačno knjigo Vi niste vaš um Vi ste Čudovito Bitje Čistega Zavedanja.

Vabim vas, da se naročite na e-novice za prebujanje, osebni, partnerski in družinski razvoj ter spoznavanje vaše Čudovitosti.

Dobili boste brezplačno knjigo »Kje sta Don Juan in Carlos Castaneda?«, v kateri opisujem primerjavo med starodavnim sistemom za osebnostni razvoj in mojim modelom za prebujanje.

Kliknite tu in se naročite tam.

https://www.pismapalkijem.si/brezplacna-knjiga/

Dobrodošli in vse najboljše.

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20210308154252279







Domov
Powered By GeekLog