Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20200804115317713




Šolska torba naj poskrbi tudi za vidnost otroka

torek, 4. avgust 2020 @ 11:53 CEST

Uporabnik: Sonce

Za nami je dobra polovica počitnic in začetek šolskega leta, ko bo ponovno potrebno po nakup šolskih potrebščin, vedno bližje. Predvsem v nižjih razredih je potrebno poskrbeti tudi za barvice, flomastre in ustrezno šolsko torbo. Slednjo pogosto izberejo otroci. Prav je, da je otroku všeč, a pri izbiri moramo biti pozorni tudi na udobje, primerno velikost, funkcionalnost in varnostni vidik.

Pred nakupom zato preverite težo same torbe, velikost, material (zračnost hrbtišča, naramnic), lastnosti hrbtišča torbe (oblika, čvrstost, oblazinjenje), lastnosti naramnic(nastavljivost, dolžina, oblazinjenje) ter opremljenost z odsevniki (varnost). Če otrok vztraja pri torbi s svojim najljubšim risanim junakom ali športnikom, torba pa ne ustreza drugim kriterijem, je morda rešitev, da ima tak motiv na peresnici, zvezkih, vrečki za športno opremo.

Preverite tudi ZPStest šolskih copat in flomastrov iz lanskega leta.

- Nakupu šolskih copat se marsikdo ne bo mogel izogniti. Če jih otrok v preteklem šolskem letu ni strgal, jih je verjetno prerasel. Na ZPS so v 2019  preizkusili 10 parov šolskih copat v cenovnem razredu od 6,99 do 19,99 €. Copate so bolj ali manj kakovostne, a če se otroku noge močneje potijo, je pomembno izbrati material, ki diha oz. izbira copat, ki jih lahko tudi operete. To omogočajo predvsem copate, ki so narejene iz tekstila. Če so otroci v prostorih s hladnimi talnimi površinami, izberite tiste z debelejšim podplatom. Rezultate in priporočila preverite na https://bit.ly/2BKMI7s.

- Brez flomastrov skoraj ni začetka novega šolskega leta. Na lanskem testu flomastrov so na ZPS poleg kakovosti preverjali tudi vsebnost morebitnih škodljivih snovi v držalu in črnilu flomastrov. Trije izmed 14 izdelkov so za ta del testa prejeli oceno nezadovoljivo. A dobra novica je, da kakovostne flomastre lahko kupite za manj kot dva evra. Preverite rezultate na https://bit.ly/315WKsl.

Izbira šolske torbe ni preprosta. Na trgu je zadnje desetletje ob klasičnih šolskih torbah poplava nahrbtnikov, ki so bolj ali manj primerni tudi kot šolska torba. Njena osnovna funkcija je resda prenašanje šolskih potrebščin, a zaradi skupne teže so pomembni tudi njena velikost, teža, širina naramnic, dodatni pasovi, ki omogočajo pravilni način nošenja, ki otroku ne bo povzročal bolečin in mu omejil gibanja. Z izbiro ustrezne torbe oziroma šolskega nahrbtnika bomo šolarju omogočili pravilno držo in preprečili pogosto nepotrebne bolečine v hrbtu, ramenih in vratu.

Razlike so precejšne že v teži same šolske torbe
Pred nakupom preverite tudi podatek o teži same šolske torbe, sploh če otrok v šolo hodi peš. Če pa razmišljate o šolski torbi na koleščkih, razmislite, koliko ovir ima otrok na poti od doma do razreda, ko bo moral polno torbo dvigniti.

Teža šolske torbe naj ne bi presegala priporočene »zdrave« teže, in sicer 10 odstotkov šolarjeve telesne mase (največ 15). Na ZPS svetujejo, da tekom šolskega leta občasno preverite, kako težka je torba vašega šolarja. Če preseže omenjeno mejo, preverite, ali so v njej res le nujne potrebščine.

Ne premajhna ne prevelika
Izberite torbo, ki ustreza šolarjevi telesni zgradbi (tako kot obutev, tudi šolska torba ne sme biti prevelika) in potrebam. Velikost torbe naj bo sorazmerna z njegovo velikostjo, dolžino in širino hrbtišča. Hrbtišče naj bo anatomsko oblikovano, naramnice podložene, široke in iz nedrsečih materialov. Dobre torbe imajo naramnici povezani s pasovi, z enim v višini prsi in drugim v višini trebuha, ki poskrbita za dobro prileganje telesu. Na ta način se enakomerneje porazdeli teža, kar razbremeni hrbtenico, pasovi pa tudi preprečijo »udarjanje« torbe ob hrbet.

Vidnost je pomemben vidik
Torba za najmlajše mora biti opremljena z odsevnimi trakovi, t. i. mačjimi očesi, da je otrok bolj viden v mraku in slabem vremenu. Trakovi na torbi naj bodo speljani tako, da bo otrok viden z vseh strani. Tudi torba naj ima pasove živih barv, fluorescentno rumene ali oranžne, ki prispevajo k boljši vidnosti podnevi.

Prav vidnost je lahko problematična, kar potrjuje nedavni test nemške potrošniške organizacije. Med 12 torbami, za nekatere so odšteli več kot 200 evrov, je le četrtina uspešno opravila ta del testa. Čeprav nemški varnostni standard poleg rumene in oranžne signalne barve dovoljuje tudi roza, se ta na testu ni dobro odrezala. Rumena in oranžna sta svetlejši in ju človeško oko zazna hitreje.

Ta pravila naj bodo tudi vaše vodilo pri nakupu. Hiter pogled na nahrbtnike, ki jih uporabljajo slovenskih šolarji, pokaže, da na številnih odsevnikov ni, saj ti nahrbtniki prvenstveno niso bili namenjeni za šolsko torbo.

Več informacij najdete na https://bit.ly/33n0Mzs

Vir: www.zps.si/

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20200804115317713







Domov
Powered By GeekLog