Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20191006200020730




Prana - ‘dih’ življenja

torek, 8. oktober 2019 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Kaj je Prana?
To je življenjska sila ali vitalna energija ali božanska iskra... veliko sopomenk ima. A brez prane ni življenja. Beseda izvira iz sanskrta in je deljena na dva zloga: 'pra'- konstantno; 'na'- gibanje. To je konstantno gibanje energije, ki prežema tako makro kot mikrokozmos, univerzalno zavest povezuje z individualno zavestjo.

Prana se veliko omenja v starih vedskih spisih povezano s tradicijami Yoge in Ayurvede, zelo podobno pa stara kitajska tradicija in medicina poimenuje to energijo z besedo 'Chi'.

Prano ali življenjsko energijo naše telo pridobiva preko hrane, pijače, čutil in na prvem mestu, z dihanjem.
V tem pisanju se osredotočam predvsem na prano, ki je povezana z našim dihanjem.

Obstaja čudovita indijska zgodba iz Upanišad, ki poudarja, kako je dih povezan z zavestjo ...
Takole gre:
»Izbruhnil je spor med čutili, umom in dihom, kdo od njih je pomembnejši. Šli so do mojstra, ki jim je sporočil, da je najpomembnejši del tisti, brez katerega celota ne more preživeti. Strinjali so se, da bodo za kratek čas zapustili telo, da bi videli, kaj se bo zgodilo.
Vsako čutilo je zapustilo telo, vendar je življenje potekalo brez njih ...
Um je izginil in čeprav so bile stvari dolgočasne, se je življenje vseeno nadaljevalo...
Ko pa je dih začel odhajati, so tudi čutila in um samodejno začela odhajati iz telesa.
Tako so vsi prepoznali in se prepričali, kdo je najpomembnejši!«

Čeprav govorimo o subtilni energiji ali čeprav se sliši kot nek mistični koncept, je prana nujna za dobro počutje telesa in uma. Če je šibka ali neusklajena, se bo to pokazalo v sposobnosti našega dihanja in njegovem ritmu.

Dihanje imamo za samoumevno, v glavnem mu ne posvečamo pozornosti, pa vendar brez tega ne bi bili živi!
Lahko pa je odličen pokazatelj našega zdravja... kratki vdihi/izdihi kažejo na tesnobo, bolezen v telesu ali pomanjkanje telesne zmogljivosti. A tako kot večino stvari v življenju, to opazimo šele, ko postane težava. Nasprotno od tega je dolg in enakomeren vdih/izdih - stanje, ki kaže na umirjen um, sposobno telo in cilj vsakogar, ki želi ohraniti svojo vitalno energijo!

O prani sem se začela spraševati, ko sem začela redno meditirat. Namreč, moje prvo spoznanje je bilo povezano z dihanjem. Čeprav meditiram zjutraj, takoj ko vstanem, je moje dihanje neenakomerno, težko ga umirim (no zdaj mi gre čedalje bolje), kot da imam dihalno aritmijo. In prav zamislila sem se. Kako je to mogoče, po recimo dobrem in mirnem spancu, ko naj bi se telo odpočilo in je zjutraj še vedno na alfa valovih, pa vendar. Očitno je um, najbrž podzavestni, tako dejaven, da.. ajajaj... (to sem povzela po šamanu Uchu-ju, ki vedno reče 'ajajaj', ko opazi ali se sooči s kakšnim nespametnim ali nevednim početjem).

In to moje spoznanje mi je res dalo misliti. Prvič sem se zares začela zavedati, kako kratko in plitko diham, velikokrat tudi prehitro. In kaj mi to govori? Da sem zelo v neskladju in zelo pod stresom. In ko sem šla dalje razčlenjevati kaj vse bi mi lahko povzročalo stres, čeprav sem že navajena tako in s tem živeti in mi je že vse normalno. Pa ni!

In kot pravimo, 'kamor usmerjamo pozornost ter s tem svojo energijo, tisto raste' oz. z drugimi besedami, 'kjer se um giblje, se tudi prana'. Torej, če um povežemo z dihom, vplivamo na prano in nivo naše energije.

In to je, vsaj zame, pomembno izkustveno spoznanje. Bolj moram biti zavestno osredotočena na svoj dih, se večkrat ustaviti in narediti vsaj par globokih vdihov in izdihov, da se sprostijo sprotne tenzije, poleg seveda redne vadbe yoge in meditacije.

Živimo samo do zadnjega izdiha. Koliko je to v številu let? Ni pravila. Hitrejše kot je naše dihanje (zaradi vsega stresa in tempa življenja), hitreje se iztroši prana.

Yoga, ki je odlična disciplina za ohranjanje ravnotežja telesa, uma in duha seveda daje dihanju velik poudarek. Pravilni vdihi in izdihi so pomembni že pri samem izvajanju telesnih položajev t.i. Asan – tretje od osmih stopenj Yoge. Četrta stopnja yoge pa je Pranayama. Beseda je sestavljena iz 'prana – življenjska sila' ter 'ayama – podaljšati' in že sama po sebi odgovori, da je tehnika v dolgih in enakomernih dihih, ki vračajo življenjsko silo oz. obnavljajo našo tako pomembno telesno energijo, ki se pretaka preko 72.000 nadijev v našem telesu.

Študent velikega indijskega pesnika Kabirja, je nekoč vprašal svojega učitelja:
"Kabir, kje je Bog?" Njegov odgovor je bil preprost: "On je dih znotraj diha."
Da bi razumeli globino Kabirjevega odgovora, moramo pogledati onkraj fizikalnih komponent diha - kisika, ogljikovega dioksida in drugih molekul, ki 'tečejo notri in ven' z vsakim vdihom in izdihom.
Mimo tega diha - še znotraj njega - je prana, univerzalna življenjska energija, ki je dobesedno srž življenja.

Želim in privoščim vam osredotočeno ter dolgo in umirjeno dihanje!

Prisrčen pozdrav,
Mely

Vir: mychi.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20191006200020730







Domov
Powered By GeekLog