Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20150319202921910




Zmajeve črte po Jeruzalemu – drugi del

sobota, 21. marec 2015 @ 05:02 CET

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Aurigo

Orakelj: "Nihče ne more videti posledic odločitve, ki jih ne razume." (Matrix Revolution, Matrica – zadnji del)

Kaj dosti nisem hodil po novem delu Jeruzalema, razen izjemoma zadnjih dveh dneh. Prvi dan sem se peš napotil čez judovski predel Jeruzalema Mea Sharim, kjer v glavnem živijo ultra ortodoksni Židje, vse naprej do etiopske cerkve in do osrednje tržnice. Nakup politrske plastenke vode v judovski trgovini me je v vsakem pogledu zabrisal za kakšnih 40 let nazaj.

Trgovina napolnjena s čisto vsem in ničemer potrebnim do visokega stropa. Metlami, pralnimi praški, sladoledom in s steklenimi posodami v katerih so bili bonboni. Measharimska trgovina me je sočasno spomnila na današnje nastlane slovenske pošte, kjer se prodajajo kraševe čokoladice, cd-ji, knjige in plišasti medvedki.

A zanesla je hkrati moj spomin na vaško zadružno trgovino v kraju mojega deda v času mojega otroštva, kjer sem kupoval bonbone na dekagrame. »All we need a shop«, bi morali Beatli na novo zapeti pesem.

Ob obisku najrevnejše cerkve – etiopske cerkve (etiopska ortodoksna Tewahedo cerkev), na območju Božjega groba območje, se mi je v umu pojavila iskrica, da obiščem tudi njihovo glavno cerkev na območju Mea Sharim. Etiopska cerkev leži na območju dveh 32 pomožnih črt. Prva zmajeva linija teče od skorajšnjega roba mošeje Al-Aksa na etiopsko cerkev.


Etiopska cerkev na Mea Sharim

Druga zmajeva linija teče na Jeruzalemski rabinat in poslopje pošte ob ulici Kores. To drugo linijo sem našel šele potem, ko sem prišel v Slovenijo in na zemljevid Jeruzalema zarisal črte. Etiopska cerkev je postavljena v obliki kroga. Na vrhu kupole ima postavljeno železno osemkrako znamenje. V cerkvi me je presenetilo to, da ima oltar na sredini cerkve, točno izpod kupole. Na modri steni kupole so narisani angeli s šestimi perutmi in angeli z mečem.


Modra kupola

V cerkvi imajo svoje svetnike, eden od njih je sirski svetnik Abune Aregawi (Za-Mika'el 'Aragawi) iz 6. stoletja, ki jezdi na kači. Je eden izmed devetih svetnikov, ki jih častijo v etiopski cerkvi. Legenda pravi, da mu je Bog poslal veliko kačo, ki ge je ponesla na goro, da je lahko potem zgradil svoj samostan na gori Debre Damo v severni Etiopiji (http://en.wikipedia.org/wiki/Debre_Damo).


Svetnik Abune Aregawi na kači

Nekatere slike v tej cerkvi mejijo skoraj na naivno umetnost. A nekatere slike se približujejo standardnim formatom pravoslavnega slikarstva. Po slikah je očitno, da ravno tako častijo arhangela Mihaela in svetega Jurija v boju z zmajem.


Sveti Mihael in sveti Jurij


Marija z detetom

Najbolj sem se začudil postavljenim džembam, ki so bile postavljene v alkovah. Džembe so bile resda zmahane, ampak, da igrajo na njih v cerkvi? To bi bilo res lepo slišati. Mogoče na džembe igrajo rastafrijanci, ko se prelevijo iz temnih duhovniških oblačil, sem se takrat spraševal? Po iskanju po internetu sem se poučil, da na džembe igrajo: Fire songs.


Etiopske džembe

Še ena čudežna zgodba se mi je dogajala s temi Etiopci. Kamor koli sem prišel pri teh Etiopcih v Jeruzalemu, sem naletel na mladega duhovnika, ki je bil star imel okoli 25 do 30 let. Nazadnje sem ga še srečal, ko sem se sprehajal po Londonu in zagledal etiopsko cerkev. Stal je nedaleč stran od mene.
Od etiopske cerkve sem se povzpel ob trolejbusni progi do tržnice. Še prej se je moj pogled ustavil na trgu ob spomeniku Vojne za neodvisnost 1947-1948 na Davidka trgu (KikarHaDavidka). Ni kaj, Izraelci vzdržujejo z novimi spomeniki na zmajevih črtah posvečenimi posameznim »osvobodilnim vojnam« tudi kultu orožja. Spomenik za neodvisni vojni stoji na zmajevi črti svete Marjete in se nadaljuje ob desni strani ulice čez hiše, ki stojijo nasproti glavne jeruzalemske tržnice.


Davidka trg z minometom Davida Leibovitcha

Četudi tržnica ne stoji na zmajevi črti, je tržnico vredno obiskati, zaradi njenega orientalske izgleda, saj je prava paša za oči. Na tej tržnic lahko nakupite od orientalskih začimb, jajc, rib, omak, sira, kruha,  različnih vrst oliv, datljev in ostalega sadja.


Osrednja tržnica

Zmajeva črta svete Marjete se nadaljuje na spomenik Kikar Alembi (Allenby trg) za glavno avtobusno postajo. Na drugi strani zmajeva linija Marjete poteka čez pravoslavno rusko katedralo svete Trojice.


Katedrala svete Trojice

Naslednji dan sem se odpravil na Yad Va-Shem spomeniku, ki je posvečen vsem žrtvam Holokaustu. Da se tudi sam poklonim, tistim, ki so preživeli nacistične grozote in tistim, ki tega niso zmogli. Svojim sotrpinom preteklega življenja. (http://www.pozitivke.net/article.php?story=VelikaPot6&query=aurigo.)

Od severnega dela starega dela Jeruzalema vse do spomenika Yad Va-Shem je speljana trolejbusna pot. Na odseku od starega dela Jeruzalema vse do tržnice je brez avtomobilskega prometa. To je tudi edina trolejbusna pot v Jeruzalemu. Drugje po mestu vozi mestni avtobus. Še nekaj je s tem trolejbusom. Z njim je vožnja brezplačna. Ostrmel sem, ko mi prevoza ni bilo potrebno plačati.

SUHE KOSTI OŽIVIJO
»Svojega duha denem v vas, da boste oživeli, in vas spet postavim na vašo zemljo«; (Ezekiel 37:14), vas pričaka epitaf na vhodu v memorialni park. Napis je povzet iz 37 poglavja dela preroka Ezekiela* iz Stare Zaveze.

Osrednji del Yad Va-Shem predstavlja muzej, ki je po obliki bolj podoben kakšnemu (betonskemu) šotoru, a njegova mrzla notranjost spominja na betonske plinske celice iz Auschwitza. Skozi muzej se sprehodite in si ogledate kje vsepovsod so Židje živeli v Evropi. Fotografije prikazujejo kakšno je bilo njihove življenje pred II. svetovno vojno. Prikazujejo življenja meščanskih družin v Nemčiji in kmečkih družin na Poljskem, v Ukrajini in v Rusiji. Njihov vsakdanjik. Fotografije se nadaljujejo v prikazu žalostne zgodbe: Noč kristalov v Nemčiji in Avstriji leta 1938, ustrelitve Židov na zasedenih ozemljih Poljske, Rusije, koncentracijska taborišča smrti. Posamični predmeti žrtev. Vse naprej do prvih poskusov uporov, odporništva, varšavske vstaje in odrešitve leta 1945. Po betonskih tleh se spuščate, kakor ob kakšnem mrzlem potoku v inferno človeških brezdušnih dejanj.


Stavba muzeja

Nekje na sredini spominskega parka leži stavba Yad Va-shem z večno lučjo. Tla so tlakovana z antracitnimi ploščami. Na ploščah so imena nacističnih taborišč smrti, kjer je bilo pogubljenih na milijone Židov: Auschwitz, Buchenwald, Treblinka, Sobibor, Majdanek, Jasenovac….. Okoli stavb so kot zanimivost posejani po tleh tudi imena raznih ljudi, ki so po Evropi reševali med II. svetovno vojno Žide pred neizogibno smrtjo.


Prostor večne luči z napisi taborišč

Po mojih izračunih sama lokacija Yad Va-Shem leži na zmajevi črti svetega Jakoba, v bližini osrednjega dela je tudi omfalos.
Kljub pretresenosti ob ogledu muzeja, sem postal žalosten, ker današnji izraelski svet ravna enako, kar so Židje doživeli v II. svetovni vojni. Takšen genocid počnejo Palestincem. Staroselci Palestinci, ki živijo v starem delu Jeruzalema imajo posebne dovolilnice, da se lahko gibljejo po njem. Prostega priseljevanja ni. Vsak dan jih nadzorujejo. Tudi tako, da imajo Izraelci posebne obveščevalce nad strehami starega bazarja v starem delu Jeruzalemu. Da o Gazi ne razpredamo predolgo in na široko. O Gazi, sodobnem koncentracijskem taborišču, kjer na vsake tri ali  štiri leta preizkušajo nova (izraelsko - ameriška) orožja in bombardirajo prebivalce Gaze z vsemi vrstami izstrelkov. Se Židje ne zavedajo, da se lahko že v naslednji reinkarnaciji rodi kot Arabec v Gazi? Imel sem pogovor s staroselcem Židom, ki od rojstva živi v Palestini. Razočarano mi je dejal: »Najhujši so ortodoksni Židje iz območja Mea Sherim. Če se boste slučajno peljali od petka na soboto, na dan Sabata po teh ulicah, te bodo kamenjali s kamenjem.«
Po Yad Va-shemu, sem se odpravil k Izraelskemu muzeju, vendar je bil ob tisti uri zaprt. Ni se mi dalo čakati, da ga odprejo popoldne, zato sem se odpravil nazaj čez območje Rekhavya. Pogled mi je obstal na dolinico na samoten gruzinski Samostan križa iz 11. stoletja, ki leži na 32 pomožni zmajevi črti.


Samostan Križa

Om, shanti, shanti, shanti, om, se zaključi Matrica.

* Ezekiel je eden izmed zadnjih prerokov.  Dokaj kontroverzna osebnost, ki je onemel po Božjem pričanju. Je eden izmed redkih prerokov, ki naj bi videl Gospod. Boga je obdajala atmosfera sija in ognja in mavrice na oblaku ob deževnem dnevu. Videl je Gospodovo kočijo, kjer so bila angelska bitja s krili in štirimi vrsti obrazov: človeško podobo s štirimi krili, obraz vola s štirimi krili, obraz orla s štirimi krili in obraz leva s štirimi krili.

RA

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20150319202921910







Domov
Powered By GeekLog