Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20140208193348563




Šest uspešnih let od uvedbe okoljskih redarjev na Dunaju

sreda, 12. februar 2014 @ 22:30 CET

Uporabnik: Pozitivke

Od uvedbe okoljskih redarjev na Dunaju leta 2008 se je količina ilegalno odloženih kosovnih odpadkov, odvrženih cigaretnih ogorkov in pasjih iztrebkov znatno zmanjšala. Okoljske redarje, imenovane WasteWatcher, podpira 85 odstotkov Dunajčanov.

V šestih letih, odkar na kršitelje čistoče na Dunaju prežijo okoljski redarji, se je količina ilegalno odloženih kosovnih odpadkov zmanjšala za 41 odstotkov, število zapuščenih nakupovalnih vozičkov za 45 odstotkov in odvrženih cigaretnih ogorkov za 31 odstotkov. Tudi lastniki psov za svojimi štirinožci bolj vestno pobirajo iztrebke, saj jih v nasprotnem primeru čaka kazen v višini 36 evrov. Mesto Dunaj letno zagotavlja 20 milijonov brezplačnih vrečk za pasje iztrebke, ki jih je mogoče dobiti na 3.000 stojalih po celem mestu.

„Na Dunaju imamo veliko možnosti, kako pravilno odlagati odpadke, zato ni več izgovorov za kršitve. Strog nadzor prav tako deluje in okoljski redarji v veliki meri pripomorejo k čistoči. Nenehno narašča tudi njihova priljubljenost,“ je povedala mestna resorna ministrica za okolje Ulli Sima. Februarja 2008 je bil na Dunaju sprejet zakon, s katerim so bili uvedeni okoljski redarji. Sodelavci v modro-sivih uniformah ali v civilu so predvsem pozorni na stvari, ki Dunajčane najbolj jezijo: na ilegalno odložene kosovne odpadke, zapuščene nakupovalne vozičke in pasje iztrebke, kaznujejo pa tudi odgovorne za neočiščen sneg s pločnikov. Storilcem manjših prekrškov lahko izrečejo zgolj opozorilo ali izdajo globo v višini 36 evrov, pri težjih prekrških pa jih lahko nadzorniki celo ovadijo. Kazni po upravnih in kazenskih postopkih lahko znašajo tudi do 2.000 evrov. Denar od prekrškov je namenjen izključno čiščenju parkov in cest.

Na začetku je za vzdrževanje čistoče v mestu skrbelo 30 posebej za to usposobljenih okoljskih redarjev, do sedaj pa se je njihovo število povečalo na 50 poklicnih s polnim delovnim časom, 400 pa je dodatno izšolanih sodelavcev, ki to funkcijo opravljajo poleg neke druge v različnih magistratskih oddelkih. Do konca preteklega leta so izrekli 18.953 kazni, podali 6.486 ovadb in izrekli 9.790 opozoril.

Vir: www.viva.si

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20140208193348563







Domov
Powered By GeekLog