Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20111021181209318




Spoštovane Svetnice in Svetniki Državnega sveta Republike Slovenije!

petek, 21. oktober 2011 @ 18:12 CEST

Uporabnik: Sonce

Humanitarne organizacije, združene v Nacionalnem forumu humanitarnih organizacij Slovenije (NFHOS), in invalidske organizacije skupno podpiramo predlagane spremembe Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o lastninskem preoblikovanju Loterije Slovenije (ZLPLS). Želimo vam navesti nekaj razlogov, zaradi katerih menimo, da bi moral spremenjeni ZLPLS podpreti tudi Državni svet Republike Slovenije.

Spremembe so v prid vsem uporabnikom sredstev Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v Republiki Sloveniji (FIHO), saj preprečujejo kolizijo interesov članov Sveta FIHO, hkrati pa predlagana sestava tega organa predstavlja predpogoj za partnersko sodelovanje med predstavniki dveh skupin uporabnikov. Predlagana sestava je namreč 10/10/3.

Gre za 10 predstavnikov invalidskih organizacij, ki predstavljajo 105.000 invalidov v Sloveniji, 10 predstavnikov humanitarnih organizacij, ki ob upoštevanju možnih uporabnikov več humanitarnih programih (evidentirano število uporabnikov smo zato zmanjšali za 40%) pomagajo 590.000 uporabnikom, in 3 predstavnike države. Taka sestava zagotavlja tudi, da bo upravljanje tega pomembnega vira financiranja še naprej zaupano civilni družbi, kar je zelo pomembno.

Ker pa sta Komisija za kulturo, znanost, šolstvo in šport ter Komisija za socialno varstvo, zdravstvo in invalide Državnega sveta Republike Slovenije podali negativno mnenje na predlagane spremembe ZLPLS, smatramo, da vam moramo podrobneje pojasniti nekatera stališča organizacij, uporabnic sredstev FIHO.

FIHO je nedvomno neprecenljiv vir financiranja invalidskih in humanitarnih organizacij. FIHO je tudi edini vir za delovanje in naložbe, ki so za delo invalidskih in humanitarnih organizacij nujno potrebne, zato pričakujemo, da deluje v okviru zakonodaje in pravnega reda RS, transparentno, namensko ter v korist končnih uporabnikov.
Menimo, da bi v situaciji, v kakršni se nahajamo, morali nadvse odgovorno upravljati s tako pomembnimi sredstvi, ki omogočajo dostojno življenje invalidov in uporabnikov humanitarnih organizacij.

Celo več, stopiti moramo na pot, ki zagotavlja osnovni namen ustanovitve Loterije Slovenije, kar je financiranje invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij. Dogaja se namreč to, da so prilivi v Loterijo Slovenije večji, koncesijske dajatve pa vedno nižje, kar pomeni manj denarja za ogrožene skupine prebivalstva in več za vodstvo Loterije Slovenije. Tovrstno vodenje gospodarske družbe v javnem interesu se nam zdi nesprejemljivo. Kljub temu, da sprememba ZLPLS ne rešuje problema priliva sredstev, pa po drugi strani uvaja nekaj nujno potrebnih sprememb, ki gredo v smeri odgovornega dela z loterijskimi sredstvi v dobro prebivalcev Slovenije, ki so jim namenjena.

Svet FIHO, katerega sestavo predlagani ZLPLS spreminja, je namreč najvišji organ upravljanja FIHO in je tudi tisti, ki predlaga člana v nadzorni svet Loterije Slovenije, sprejema pravila FIHO, imenuje direktorja, upravlja s premoženjem FIHO. Vse te odločitve sprejema z navadno večino, medtem ko je razmerje delitve sredstev med invalidskimi in humanitarnimi organizacijami stvar dvotretjinske večine, kar pomeni, da predlagano številčno uravnoteženje znotraj sveta FIHO nikakor ne pomeni zmanjšanja sredstev za invalide. Kar se dogaja, je, da sedanja sestava Sveta FIHO ne omogoča partnerskega dogovarjanja znotraj Sveta, to pa se zdi vsem podpornikom sprememb ključnega pomena za odgovorno vodenje FIHO.

Komisija za preprečevanje korupcije je ponovno podala nedvoumno mnenje v povezavi z vprašanjem članstva v svetu in odpravljanjem nasprotja interesov. Še več, Komisija za preprečevanje korupcije smatra predlagane spremembe za nujni ukrep, da se ne nadaljuje utečena politika dela znotraj Sveta FIHO.

Naj opozorimo na dejstvo, da so invalidske in humanitarne organizacije opozarjale na nepravilnost dela znotraj Sveta FIHO in predlagale določene ukrepe, ki pa nikoli niso bili sprejeti. Tudi ugotovitve Računskega sodišča Republike Slovenije pri revizijah poslovanja FIHO v preteklih letih opozarjajo na nujnost sprejema meril za ocenjevanje programov in večjo transparentnost delitve sredstev.

Spoštovane Svetnice in Svetniki Državnega sveta Republike Slovenije, prosimo vas, da o napisanem premislite, in si ustvarite mnenje, ki ne bo baziralo le na izjavah posameznikov, ki so v vse procese FIHO intenzivno vključeni in ki so pripeljali do trenutnega stanja, za katerega je značilno netransparentno razdeljevanje sredstev med invalidskimi organizacijami, neupoštevanje partnerskega sodelovanja obeh skupin uporabnikov in neupoštevanje priporočil in pozitivnih predlogov dela znotraj Sveta FIHO.

V upanju, da podprete zakon, vas lepo pozdravljamo.

Obenem pa podpisniki izjave izražamo željo in pripravljenost aktivno sodelovati na sejah državnega sveta ali njegovih delovnih teles, kjer smo svoja mišljenja in izjave pripravljeni dodatno pojasniti in odgovoriti na vsako nejasnost.

Podpisniki:

Nacionalni forum humanitarnih organizacij Slovenije (NFHOS)
Tereza Novak, predsednica

YHD – Društvo za teorijo in kulturo hendikepa
Klavdija Poropat

SONČEK - Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije
Iztok Suhadolnik

INVALID – Zveza društev gibalno oviranih in oseb z invalidnostjo Slovenije
Karol Strašek

Sklad Silva – Društvo za kakovostno življenje ljudi s posebnimi potrebami
Jurij Švagelj

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20111021181209318







Domov
Powered By GeekLog