Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20110831084242465




Zdravniki, ki prepovedujejo veganstvo, so nepoučeni in nestrokovni

sreda, 31. avgust 2011 @ 08:42 CEST

Uporabnik: Sonce

Pred dnevi sem si ogledala Odmeve na temo veganske prehrane. Zgrožena sem nad pristranskostjo voditelja, ki je g. Čenčurja razglasil za nestrokovnjaka. Novinarji, ki ne morejo dovolj strokovno prikriti svojega mnenja, pač ne sodijo na nacionalno televizijo.

Težava je v tem, da tako zdravniki kot novinarji vedno izhajajo iz svojega stališča in zagovarjajo takšno prehrano, kot jo namenjajo sebi in svojim otrokom ter ne podvomijo v pravilnost svoje odločitve. Ker smo glede otrok pač vsi starši še posebej ranljivi, pa če kdo kritizira našo prehrano, vzgojo ali izbiro obleke. Pri tem so nekateri skrajno napadalni in vsiljivi, s čimer povzročajo veliko škodo posameznikom, predvsem slovenskim otrokom.

Ti so namreč v šolah in vrtcih deležni zelo nezdrave hrane, ene najslabših v Evropi. To je posledica delovanja naših "strokovnjakov" za prehrano, ki podajajo lažne podatke, citirajo zastarele učbenike, ki so jih prebrali za tistih nekaj ur predavanj na fakulteti pred 30 leti. V vseh ostalih strokah je potrebno iti z razvojem naprej, se dodatno izobraževati, biti na tekočem z novostmi, naše zdravstvo pa vehementno ohranja mit o smrtno nevarnem veganstvu in se celo javno posmehuje npr. Kitajski študiji. Takšni strokovnjaki so sramota za ves narod, bremenijo sistem in zavirajo napredek.

Vegetarijanka sem 18 let in v tem času nisem naletela na niti enega zdravnika (res je, da jih nikoli nisem kaj dosti potrebovala), ki bi mi dal kakršne koli uporabne napotke za zdravo prehrano. Vsi po vrsti so me skušali prepričati, naj začnem jesti meso, še posebej, ko sem zanosila.

Včasih sem se počutila, da plavam proti toku, da sem med izjemami. Z internetom pa sem spoznala, da nas je takšnih po svetu ogromno, da je vegetarijanstvo in veganstvo drugod po Evropi cenjeno, ponekod celo vegetarijanci plačujejo nižje zavarovanje, torej so za svojo skrb za zdravje nagrajeni.

Pri nas pa, kot glede mnogih pravic, zaostajamo za vsaj kakšnih 20 let. Ne samo, da nam smernice prehrane kreirajo ljudje, ki ne vejo ničesar o veganstvu. Za piko na i nagnusno izrabijo smrt otroka za mesno propagando in blatenje, šikaniranje in ustrahovanje posameznikov, ki smo vajeti prijeli v svoje roke, prevzeli odgovornost za zdravje svojih otrok in jih ne posiljujemo s trupli ter mrtvo, industrijsko predelano in pesticidov polno hrano. Imamo celo gospoda ministra, vegetarijanca, ki nam svetuje kljub svojim prepričanjem prvih 18 let življenja svoje otroke hraniti z nezdravo hrano, ker je pač družbeno sprejemljiva, in šele potem lahko otroci od nas zahtevajo, da jih začnemo zdravo prehranjevati. Sramota.

V 8 letih, odkar sem zanosila in postala še bolj pozorna na prehrano, sem pridobila ogromno znanja, teorije in prakse, ter se na zdravo vegansko in vegetarijansko prehrano spoznam veliko bolje od povprečnega zdravnika, ki o tem nima pojma. Prehrano svojih otrok zelo skrbno načrtujem in ji vsakodnevno namenjam veliko časa. To počnem z veseljem, brez fanatizma.Takšnih nas je verjetno večina odgovornih staršev, ki svoje otroke prehranjujemo vegansko ali vegetarijansko, saj nam naša stroka ni sposobna pomagati pri pridobivanju potrebnega znanja.

Res je, da so tudi takšni vegetarijanci, ki svojo prehrano bazirajo na čipsu, koka koli in sladkarijah ter na veliko veselje zdravnikov očrnijo vse ostale. A s kakšno pravico si drznete nas starše, ki se za razliko od večine dejansko ukvarjamo s tem, kaj naši otroci jedo, oklicati za neodgovorne? Kdaj bo končno prišel pred sodišče kakšen starš, katerega otrok ima pri petih letih previsok holesterol ali pritisk, diabetes tipa 2, osteoporozo, uničeno črevesje ali hudo previsoko težo? Kaj ni to zanemarjanje otrok?!

Pa še to dragi novinarji, ki zlorabljate podatke in širite škandalozne neresnice: vsak dojenček v Sloveniji je po priporočilu taistih zdravnikov do 6 meseca izključno dojen, torej je vegan. Potem začne jesti sadne in žitne kašice, žita, in okrog 8 meseca meso. Torej je večina otrok do 8 meseca veganov, mesec sem ali tja, in imajo ob tem normalno težo in razvoj. Ali res menite, da je mogoče po 8 mesecih normalnega razvoja, poleg izredno hranljivih žit, stročnic, sadežev, olj... v 2 mesecih izgubiti cca. 60% teže, ker otrok ne je živalskih izdelkov?

Moja hči je začela jesti šele pri 9 mesecih, ker se je hrani upirala, pa je bila zmeraj lepo rejena in zdrava kot dren, kljub temu, da mesa še ni poskusila. Oba s sinom sta od rojstva vegetarijanca, pretežno vegana. In ja, če bosta kdaj želela poskusiti meso, ga bosta seveda lahko. A pravo vegetarijanstvo ni prisila, gre za način življenja, dojemanje narave, ljubezen do živali. To niso otroci, ki bi komaj čakali, da bodo "ukradli košček mesa" in podobne neumnosti. Ta ljubezen ostane za zmeraj.

Mogoče sicer ni pametno, da o tem pišem, saj mi bo v naši državi mogoče v prihodnosti kdo otroka na silo nahranil z mesom ali celo odvzel...

Zelo si želim, da bi tej temi posvetili kakšno daljšo oddajo. Ker ste nacionalna televizija, ste dolžni nepristransko prikazovati tudi našo plat. G. Marko Čenčur je prvovrstni strokovnjak za področje zdravega veganstva in namesto da ga tako diskreditirate, mu raje dajte možnost, da naše strokovnjake pouči o tej temi. Resnično so potrebni dobrega izobraževanja. Takšna oddaja bi javnost pomagala znebiti se stereotipov o veganstu, naši otroci pa bi morda v prihodnosti bili deležni pravične in pravilne obravnave v šolstvu in zdravstvu.

Se spomnite zgodbe o Galileu?

Petra Strgar Rižnar
Gornja Radgona

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20110831084242465







Domov
Powered By GeekLog