|
Alpe Adria Green - mednarodna organizacija za zaščito okolja in narave Slovenija, Hrvaška, Italija, Srbija, Vojvodina, Makedonija, Bosna in Hercegovina.
TTK: SI56-0510-0801-1891-125, Mat.št:1173120000, DŠ: 78020239. V Sloveniji delujemo kot društvo v javnem interesu
Prešernova 26, 4270 Jesenice, GMS: 051 311 450/ Tel: +386 4583 6640
JAVNI POZIV VLADI REPUBLIKE SLOVENIJE
ALPE ADRIA GREEN VLADO REPUBLIKE SLOVENIJE POZIVA, NAJ PREPOVE VSTOP LETOŠNJI REGATI - BARKOVLJANI V SVOJE TERITORIALNE VODE, SAJ JO SPONZORIRAJO POTENCIALNI INVESTITORJI PLINSKIH TERMINALOV V TRŽAŠKE ZALIVU TER ŽAVLJAH.
ITALIJA SPOROČA, DA DAJE ZELENO LUČ TUDI DRUGEMU PLINSKEMU TERMINALU V TRŽAŠKEM ZALIVU IN NJEMU PRIPADAJOČEMU PODVODNEMU PLINOVODU: POPOLNOMA IGNORIRA SLOVENIJO
Ljubljana, 23.07.2011
Stefania Prestigiacomo, italijanska ministrica za okolje, je 18.07.2011 s pismom obvestila slovenskega ministra za okolje Roka Žarnića, da se je zaključilo s postopkom Ocenjevanja Vplivov na Okolje v zvezi z načrti za plinski terminal v Tržaškem zalivu (off shore), za povezovalni podmorski plinovod in za plinski terminal v Žavljah, za katerega je Italijansko Ministrstvo za okolje že prej izdalo dovoljenje za izgradnjo. Stefania Prestigiacomo je sporočila, da bo v kratkem podpisala dovoljenje za oba projekta.
Italija torej še naprej vztraja pri temu, da nasprotujočim prebivalcem vsiljuje dva ogromna plinska terminala (16 milijard m3 letne kapacitete) v majhnem zalivu in ignorira upravičeno nasprotovanje obmejnih držav (Slovenije in Hrvaške). Še posebno Slovenija se je že od začetka izrazila, da je proti tem načrtom; ne samo zaradi uničujočega vpliva, ki bi jih uplinjevalniki imeli na okolje (za izgradnjo le-teh bi morali skopati milijone m3 zelo onesnaženega morskega dna), ampak tudi zaradi tveganja, ki ga te naprave predstavljajo za prebivalce tega območja in škodljive posledice, ki bi jih utrpel celotni trgovski promet Severnega Jadrana. To bi vplivalo tudi na promet edinega slovenskega pristanišča v Kopru. Izgradnja dveh uplinjevalnikov bi povzročila tudi veliko militarizacijo z italijanske strani, kar bi se odražalo tudi na teritorialnih vodah obeh obmejnih držav.
Neverjetno pa je, da sedaj italijansko Ministrstvo za okolje sporoča, da se je celoten postopek odvijal v spoštovanju zakonov in s polnim sodelovanjem slovenske države, medtem ko je resnica ravno obratna: »leit-motiv« teh načrtov je neupoštevanje evropskih norm in med temi tudi nesodelovanje s Slovenijo pri postopku VAS (strateško ocenjevanje vplivov na okolje). Dokazi o napačnem ravnanju Italije so prijavljeni s strani Alpe Adria Green in AAG- Greenaction Transnational evropskim inštitucijam, kjer jih le-te še vedno obravnavajo.
Sedaj imamo na eni strani Italijo, ki unilateralno želi spremeniti Tržaški zaliv v evropski energetski pol (v Trstu že 44 let deluje glavni naftni terminal Sredozemlja) in na ta način žrtvovati tržaško pristanišče. Na drugi strani imamo Slovenijo, ki pa želi okrepiti ekološko zaščito severnega Jadrana in povečati trgovski promet v koprskem pristanišču (ki je edino pristanišče v državi). Med tema poloma je usoda tako posebnega okolja, ki je edino tako na evropski ravni zaradi svoje bogate zgodovine in zaradi svojega izredno občutljivega ekološkega ravnovesja. Tu pa je tudi prihodnost ljudi, ki na tem območju živijo. Plinska terminala, bi namreč onesposobila turizem in popolnoma uničila ribiški sektor.
Proti temu moramo odločno ukrepati. Alpe Adria Green se je že pritožila, da je proti dovoljenjem, ki so jih izdale italijanske oblasti, sedaj pa še poziva slovensko državo, da se nemudoma upre temu načrtu, oziroma izpolni obljubo, da bo tožila republiko Italijo.
V AAG zato pričakujemo, da bo Slovenija oktobra meseca prepovedala vstop regate Barkovljane v slovenske teritorialne vode, ker to regato sponzorira prav španska družba Gas Natural-Fenosa, ki je potecialni glavni investitor plinskih terminalov.
Predsednik Alpe Adria Green
Vojko Bernard
Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20110723231250239
Domov |
|
Powered By GeekLog |