Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100923212746328




Hladno stiskana olja iz Sibirije

petek, 24. september 2010 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Življenje ljudstev sibirskih prostranstev je še danes odvisno od naravnih danosti. Njihov način življenja in prehrana nista odvisna od nakupovalnih centrov kot v razvitem svetu, kajti t.i. civilizacija je omejena le na mestna, podeželsko prebivalstvo oz. prebivalstvo tajg onstran Urala, pa še dandanes svojo prehrano črpa izključno iz narave.

Neglede na težke klimatske pogoje in sedemmesečno zimo, jim narava daje vse, kar za preživetje potrebujejo. Skozi tisočletja ti avtohtoni prebivalci ohranjajo povezavo z naravo in si njene plodove skladiščijo tako, da naravno ohranjajo njihovo vsebnost. Iz naravnih plodov ali semen po starodavni metodi hladnega stiskanja, prešajo olja, ki jim služijo kot najkvalitetnejša hrana in ljudem tako dajejo vsa potrebna hranila.

Starodavno znanje stiskanja olj iz semen in plodov danes srečamo redko kje, čeprav je bilo to znanje še pred stoletjem živo tudi pri nas. Ker narava prebivalce Sibirije nekako prisili, da si življenjsko potrebna živila skladiščijo za dolgo sedemmesečno zimsko obdobje, iz semenk in plodov enostavno iztisnejo njihovo vsebino in jo kot olje uživajo v vsakodnevni prehrani. S tem ohranijo vsebnost vseh sestavin in si zagotavljajo najkvalitetnejšo hrano. Originalna sibirska olja, ki so tudi na slovenskem tržišču, so prepoznavna po posebnem načinu zapiranja stekleničk s pečatnim voskom in vtisnjeno staro sibirsko šamansko mandalo. Na trgu so na voljo sledeča hladno stiskana olja:

OLJE IZ OREŠČKOV SIBIRSKE CEDRE:
Z izjemno vsebnostjo vitaminov in antioksidantov  (B kompleks, E, C vitamin, beta karoten, pantotenska kislina), mineralov (predvsem visoka vsebnost joda, ki uravnava delovanje ščitnice). V Sibiriji človeku ob slovesu zaželijo »dobro sibirsko zdravje in dolgo življenje«. Njihov starodavni recept za to je zelo enostaven: vsak dan pričnejo s t.i. »eliksirjem življenja«, ki ga pripravijo iz ene žličke olja iz oreščkov sibirske cedre, ene žličke medu in ene žličke cvetnega prahu.

OLJE IZ PŠENIČNIH KALČKOV:
Je bogat narvni vir vitamina E oz. tokoferola in je po njegovi vsebnosti rekorder med vsemi naravnimi sestavinami, saj vsebuje do 600 mg tokoferola na 100 g, s tem, da prevladuje njegova najaktivnejša oblika alfatokoferol. Poleg tega je to olje tudi bogat vir esencialne linolenske maščobne kisline, ki med drugim znižuje tveganje za usodni srčni napad..

OLJE IZ GOBE REJŠI
Ki je poznana tudi kot »eliksir nesmrtnosti«. V Kitajski farmakopeji je že 2000 let ena izmed najbolj cenjenih rastlin. V svetu to olje uporabljajo za zdravljenje najrazličnejših vrst raka samostojno ali v kombinaciji z drugimi metodami. Glavna aktivna snov, ki ima protirakavo delovanje so rejšijevi polisaharidi, ki se vežejo z aminokislinami, aktivirajo t.i. T limfne celice in na takšen način uravnavajo imunske reakcije organizma.

OLJE IZ KITAJSKE ŠISANDRE
Semena kitajske šisandre vsebujejo kompleks petih lignanov(šisandrini in šisandrol), ki so metil-estri fenolnih lignanov. Lignani namreč stimulirajo centralni živčni sistem in tako 2 – 3 krat povečajo naše umske in fizične sposobnosti.Olje izjemno aktivno deluje proti stresu, depresiji, preobremenjenosti in izčrpanosti, uravnava krvni tlak, izboljšuje vid in sluh in deluje tudi proti težav s spolnostjo.

OLJE IZ ŠIPKOVIH SEMEN
Je bogat vir C vitamina, karotena, vitamina E, vsebuje pa tudi veliko magnezijevih soli.
Uporaba tega olja se priporoča kot pomoč pri zdravljenju prehladov, gripe in za splošen dvig odpornosti. Uporablja se za masažo občutljivih in krvavečih dlesni in proti zgagi.

OLJE IZ ČAGE IN OREŠČKOV SIBIRSKE CEDRE
Je enkratna kombinacija dveh izjemnih olj, s tem, da substance čage (predvsem kromogeni, čagina kislina, polisaharidi, alkaloidi, lignini, steroidi, triterpenske in oksalne kisline,silicij, mangan,…) dodatno aktivirajo delovanje olja iz oreškov sibirske cedre. Po ruski farmakopeji je sibirska čaga zdravilo proti raku, čeprav se je to njeno delovanje dolgo časa skrivalo kot skrbno varovana državna skrivnost. Znano je, da si je raka s pomočjo čage pozdravil tudi ruski pisatelj, Nobelov nagrajenec Solženicin (roman Rakov oddelek). Ljudstva Sibirije si iz drevesne gobe čaga, ki parazitira breze, pripravljajo tudi čaj. Čaga se priporoča v obliki olja ali čaja tudi kot izvrstno sredstvo za detoksacijo organizma.

Članek napisala: Maria Ana Kolman
(članek je bil objavljen v majski številki revije Alter Zel)

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100923212746328







Domov
Powered By GeekLog