Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100901125636862




Po sledeh Edwarda Bacha

četrtek, 2. september 2010 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Irena Roglič Kononenko  http://lkm.fri.uni-lj.si/xaigor/irena/

Edward Bach (1886–1936) je bil angleški zdravnik in utemeljitelj (Bachove) cvetne terapije. Medicino je študiral v Birmingham-u in Londonu. Kljub uspešni zdravniški praksi je razočaran nad uradno medicino opustil poklic zdravnika in se posvetil iskanju naravnih zdravil. Prave vzroke bolezni je Bach videl v negativnih čustvenih stanjih, kot so sovraštvo, jeza, ljubosumnost, strah, obup, malodušje.

Prepotoval je Anglijo in Wales, ko je iskal ustrezne rastline. Intuitivno je našel rastline, ki ta negativna čustvena stanja pomagajo odpraviti in jih spremeniti v pozitivna, v samozaupanje, ljubezen, sočutje, veselje, mir. Navdih za pridobivanje esenc je dobil ob opazovanju rosnih kapljic na cvetovih rastlin, potem pa je razvil lastno metodo pridobivanja esenc.

Naselil se je v Sotwell-u v dolini Temze, kjer je rasla tudi večina rastlin, ki jih je dotlej našel. Njegova senzibilnost je postala tako močna, da je samo položil na jezik cvetni listič kake rastline in že občutil njen učinek na telo in dušo. Bach je nabiral samo rastline, ki rastejo divje v neokrnjeni naravi. Vsega skupaj je napravil 39 esenc (37 cvetov, studenčnica in rešilno zdravilo – mešanico petih esenc). Vsaka esenca deluje na nek nekonstruktiven vzorec obnašanja, ki ga pomaga ozavestiti in potem odpraviti oz. spremeniti v bolj konstruktivnega. Bachovi cvetovi delujejo torej s svojo energijo oz. informacijo, podobno kot homeopatija. Cilj Bachove cvetne terapije je, da ponovno vzpostavi naše duševno ravnovesje in nas na ta način poveže z lastnimi duševnimi in telesnimi samozdravilnimi močmi.

Poleti 2010 sva z možem Igorjem obiskala Bachov center v Sotwellu (blizu Oxforda) v Angliji.  V hiši z imenom Mount Vernon je Edward Bach živel od leta 1934 do svoje smrti leta 1936. V okolici Sotwella je našel zadnjih 19 rastlin, iz katerih je pripravil esence po kuhalni metodi, našel pa je tudi večino rastlin, iz katerih je pripravil esence pred tem (prvih 19 esenc, pripravljenih po sončni metodi).

Danes je Bachov dom tako kot v njegovih časih odprt za obiskovalce.

Prostori, v katerih je živel in delal Bach. Pohištvo je stesal sam.  

Mount Vernon je sedež angleškega Bachovega centra, prijazno sprejema tiste, ki potrebujejo pomoč Bachovih kapljic, literaturo ali želijo zgolj obiskati Bachov dom in uživati na vrtu med Bachovimi cvetovi, rastlinami, drevesi. V prizidku Mount Vernona pa potekajo seminarji Bachove cvetne terapije.

Tea time »pri Bachu«

Najlepši pa je Bachov vrt. Tam rastejo rastline za skoraj vse Bachove kapljice.

Iz divjega kovačnika na Bachovem vrtu še danes pripravljajo matično tinkturo za Bachove kapljice. Tudi mnoge druge matične tinkture so še danes narejene iz rastlin, ki rastejo na Bachovem vrtu.

Na Bachovem vrtu:  kovačnik

razvejeni stoklasec (»divji oves«)  in  tavžentroža

Na Bachovem vrtu: vodna grebenika, krinkar in mešič

Bajer z vodno grebeniko in krinkarjem

V Bachovem centru so nama prijazno razložili pot in nama preslikali zemljevid do bližnjega nahajališča uleksa – cca 30 milj severovzhodno od Sotwela blizu vasi Russel's Water. Tam sami pripravljajo matično tinkturo uleksa, ki jo potem izročijo firmi Nelson, ki pripravi koncentrate Bachovih kapljic. Uleks v Sloveniji ne raste. Cvetovi so sredi aprila primerni za pripravo esence –za cvetove sva bila prepozna, zato pa so bila dobro vidna uleksova semena.

Nahajališče uleksa za matično tinkturo

Ob  Temzi je Bach iskal in našel veliko rastlin za kapljice. Očaralo naju je nahajališče – »drevored« navadnega potrošnika (»cikorije«).

V Bachovih krajih je v gozdovih vse polno divje bodike. Da jim bodike ne manjka, kaže tudi tale bodikina živa meja.

Po Bachovem na roke narisanem zemljevidu iz Zbranih del Edwarda Bacha sva našla nahajališče uleksa v mestecu Lane End (v Bachovih časih vasica s šestimi kočami), kjer je uleks našel in iz njega pripravil esenco Bach. Danes je na tem mestu športni center in uleksa tam več ne nabirajo za matično tinkturo. Sva pa na tem mestu vendarle še našla nekaj uleksovih grmičkov; tudi ti na žalost niso več cveteli.

Po Bachovih sledeh naju je pot vodila v Wales (cca 150 milj zahodno od Oxforda). V vasici Chrickhowell (danes večje mestece) je Bach našel nedotiko in krinkar. Po njegovem zemljevidu sva našla glavno ulico, hotel Bear, tržnico in pešpot ob reki Usk.

Ob reki Usk je Bach leta 1928 našel nedotiko in iz nje pripravil zdravilo najprej na homeopatski način, leta 1930 pa po lastni sončni metodi. Nedotika je bila skupaj s krinkarjem in srobotom ena od prvih treh Bachovih esenc.

V bližini reke Usk na nekdaj močvirnatem terenu bi moral rasti tudi krinkar, a so teren izsušili in pridelujejo koruzo.

Ob ponovnem obisku Sotwella se nama je nasmehnila sreča. Samo 200 metrov od Bachove hiške sva našla razvejeni stoklasec (»divji oves«). Po sončni metodi sva iz njega pripravila matično tinkturo, verjetno čisto blizu kraja, kjer ga je nekoč za zdravilo pripravil Bach.

Matično tinkturo stoklasca sva proslavila v pubu Red Lion, kamor je rad zahajal Edward Bach.

V bližini Mount Vernona na vrtu ob cerkvi Saint James je Edward Bach pokopan. Bach živi naprej.

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100901125636862







Domov
Powered By GeekLog