Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100711125722936




Prvi satelitski zemljevid vlažnosti prsti

nedelja, 11. julij 2010 @ 22:30 CEST

Uporabnik: Sonce

Evropska vesoljska agencija (ESA) je pipravila prvi satelitski zemljevid globalne vlažnosti prsti na površju Zemlje, ki so ga predstavili na simpoziju "Living Planet" prejšnji teden v Bergnu na Norveškem. Projekt "Soil Moisture and Ocean Salinity" (SMOS) je del širšega programa "Living Planet", ki ga ESA izvaja od lanskega novembra.

Satelit SMOS nosi interferometer, ki meri mikrovalovno sevanje z Zemljinega površja. Podatke nato obdelajo in jih po zapletenih postopkih spremenijo v zemljevid vlažnosti prsti, ki ga pripravijo vsake tri dni. Zemljevid slanosti oceanov bodo pripravljali vsakih 30 dni.

"Satelit se obnaša bolje, kot smo upali, in prvi rezultati so prišli prej, kot smo pričakovali,« je zadovoljen direktor Centra za preučevanje biosfere iz vesolja v Toulousu in vodja znanstvenikov v projektu SMOS Yann Kerr.

Podatki SMOS so znanstvenikom omogočili, da so sestavili obsežen zemljevid skoraj vsega površja Zemlje, razen zamrznjenih predelov in tal na visokih nadmorskih višinah. Zemljevid, ki so ga pripravili 24. junija, kaže zanimive podatke, na primer nenavadno suhost prsti v južni Veliki Britaniji in razmeroma veliko vlažnost zemlje v zahodni Afriki, ki jo je povzročilo zadnje obsežno deževje. Najbolj presenetljivi pa so podatki o visoki vlažnosti prsti v osrednjem delu ZDA, kjer so znanstveniki v tem času pričakovali relativno suhost.

Vlažnost prsti je pomemben podatek za napovedovanje vremena in podnebnih trendov. Znanstveniki so namreč prepričani, da je rekordni vročinski val v Evropi poleti leta 2003 nastal kot posledica prekomerno suhe prsti tisto pomlad. Podatki SMOS bodo pripomogli k natančnejšim projekcijam vremena, poleg tega bodo pomagali pri hidroloških študijah, kmetijstvu in pri načrtovanju upravljanja z vodnimi viri.

Prvi bodo podatke pri svojem delu začeli uporabljati meteorologi v Veliki Britaniji, kmalu jim bodo sledili tudi znanstveniki iz Francije, Nizozemske in Avstralije, zanimanje pa so izrazili tudi v številnih drugih državah. Da bi zagotovili čim bolj verodostojne podatke, bodo rezultate meritev SMOS preverjali s pomočjo meritev na zemlji. A za vzpostavitev pravega sistema preverjanja podatkov bodo potrebovali še nekaj časa.

Vir: umanotera.org/etc

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100711125722936







Domov
Powered By GeekLog