Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100703000944111




Z ustrezno prehrano se lahko izognemo raku želodca

torek, 20. september 2016 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Piše: dr. Bara Hieng v Karma plus

Z USTREZNO PREHRANO SE LAHKO IZOGNEMO RAKU ŽELODCA
Letno za želodčnim rakom zboli 870.000 ljudi, umre pa jih 650.000. Rak želodca tako predstavlja 9,9 % vseh malignih bolezni pri ljudeh in je z 10,4 % vseh smrti zaradi rakaste bolezni na tretjem mestu. V Sloveniji letno zaradi raka želodca zboli 493 ljudi, kar predstavlja 7 % raka pri moških in 4 % raka pri ženskah.

Bolezen se začne po 40. letu z vrhom med 60 in 80 leti starosti. Število novih primerov raka na želodcu v svetu in delno tudi pri nas upada. Recimo v Združenih državah Amerike rak želodca danes ni več tako razširjen, kot je bil ob prelomu stoletja, še vedno pa ga je veliko po drugih delih sveta, še posebej na Japonskem.

Zavedati se je potrebno, da je tveganje za nastanek raka želodca višje pri nižjih socialno ekonomskih slojih. Statistike pa nedvomno kažejo, da priseljenci iz držav z visokim življenjskim tveganjem po preselitvi v države z nizkim tovrstnim tveganjem ohranijo visoko stopnjo pojavljanja raka želodca, medtem ko imajo njihovi otroci približno enako tveganje za nastanek bolezni kot staroselci. To veliko pove o pomenu dejavnikov okolja, ki nastopijo že v zgodnji mladosti (okužba s Heliobacter pylori) za nastanek bolezni.

Pri tem je predvsem pomembno, da poznamo dejavnike tveganja za razvoj raka želodca (gl. tabelo 1 spodaj!), saj se mu z njihovim poznavanjem ter skrbjo za zdrav način življenja in prehranjevanja lahko v veliki meri izognemo.

Veliko uglednih znanstvenikov zmanjšanje razširjenosti raka želodca med Američani pripisuje predvsem posledici pogostejšega uživanja sadja in zelenjave, ki sta zaradi zamrzovanja na voljo vse leto. Čarobna snov je vitamin C, saj ta nedvomno lahko nevtralizira močne karcinogene za raka želodca, kakršni so recimo nitrozamini. Nitrati in nitriti, ki so v uporabi pri konzerviranju mesa, namreč reagirajo s prehranskimi sestavinami in v želodcu tvorijo nitrozamine, ki jih znanstveniki povezujejo z rakom želodca. Prav zaradi te lastnosti vitamin C dodajajo sušenemu mesu. Poleg tega sadje in zelenjava vsebujeta celo vrsto drugih snovi, na primer karotenoide, indole in žveplove spojine, ki delujejo proti raku. Med karotenoide sodi tudi betakaroten, katerega majhne odmerke povezujejo z nevarnostjo za nastanek raka v želodcu (živila, bogata z betakarotenom so navedena v tabeli 2).

Če ne uživamo sadja in sveže zelenjave, trikrat bolj tvegamo, da dobimo raka na želodcu. Vrsta raziskav je namreč pokazala, da veliko sadja in sveže zelenjave varuje pred rakom. Zato bi morali vsi izmed nas pridno prazniti skledo z zelenjavo. Raziskave na Japonskem, v Angliji in na Poljskem pa so pokazale, da se v primeru, če ne uživamo sadja vsak dan, nevarnost za raka želodca podvoji in celo potroji. Surova zelenjava različnih vrst je najhujši nasprotnik raka želodca, kar ugotavljajo številne raziskave. Še posebej nas pred to boleznijo varujejo surova zelena, kumare, korenje, zelena paprika, paradižnik, čebula in zelena solata.

Vegetarijanci se recimo s svojim načinom prehrane najbolje varujejo pred rakom na želodcu. Tako je pokazala študija na 70.000 moških japonskega porekla, ki je 18 let potekala na Havajih. Ugotovili so, da so moški, ki so pojedli najmanj 85 g zelenjave na dan, možnosti za to, da zbolijo za rakom želodca, zmanjšali za 40 %. Še posebej dobro so jih varovale križnice in zelenolistna zelenjava. Druga pomembna raziskava, ki so jo opravili v provinci Heliongjiang na severovzhodu Kitajske, kjer je raka želodca največ, pa je pokazala, da je zelje med zelenjavo najučinkovitejše sredstvo proti raku želodca. Z zmanjševanjem možnosti za raka na želodcu so povezali kitajsko zelje, špinačo, bučke, jajčevce in stročji fižol. Za najučinkovitejše pa se je izkazalo kitajsko zelje. Tisti, ki so pojedli zgolj 25 g surovega zelja na dan oziroma dve žlici kuhanega, so imeli manj raka želodca!

ZELENI ČAJ IN SOJA PROTI RAKU ŽELODCA

Ena najbolj prepričljivih raziskav, ki jo je podprl American National Cancer Institute, pa je bila opravljena v kitajski provinci Shandong, kjer je obolevnost za rakom želodca tudi zelo visoka. Ko so raziskovalci proučili prehranjevalne navade 564 pacientov z rakom želodca in prehrano 1131 zdravih ljudi, so ugotovili, da so tisti, ki pojedo 85 g česna in čebule na dan, samo za 40 % toliko izpostavljeni nevarnosti obolenja za rakom kot sosedje, ki na dan zaužijejo le 30 g česna in čebule. Najmočnejša je bila mlada čebula, takoj za njo pa česen in šalotka. Opazili so razmerje med odmerkom in učinkom – več čebule in česna, manj možnosti za raka. Torej pojejmo vsaj eno čebulo ali česen na dan. Tako čebula kot česen vsebujeta tudi žveplove spojine, ki so jih preizkusili in vitro in so zaustavile raka.

V neki Japonski raziskavi na 4729 odraslih se je izkazalo, da imajo najbolj vneti pivci zelenega čaja najmanj raka želodca. Vsaj deset majhnih, japonskih, skodelic zelenega čaja na dan je že delovalo varovalno. Toliko čaja vsebuje 40 do 50 mg vitamina C. Raziskovalci so tako in vitro kot tudi v človeškem želodcu dokazali, da zeleni in črni čaj nevtralizirata tvorjenje nitrozaminov (močnih karcinogenov).

Raka na želodcu lahko pomaga preprečevati tudi soja. Ko so iskali poti, po katerih hrana pomaga preprečevati raka želodca, so japonski znanstveniki naleteli na miso. To je krema iz sojinega zrnja. Ugotovili so, da imajo moški in ženske, ki pojedo skodelico juhe miso na dan, samo eno tretjino možnosti, da dobijo raka želodca, glede na tiste, ki je sploh ne uživajo. Celo občasno uživanje te juhe je nevarnost za raka želodca zmanjšalo za 17 % pri moških in za 19 % pri ženskah. V tistem času - to je bilo pred kakim desetletjem - je bila ta ugotovitev presenetljiva, današnje analize soje pa so pokazale še celo več snovi, ki učinkujejo proti raku. Očitno snovi v soji premagajo rakotvorne učinke velike količine soli v juhi miso.

Izogibajmo se prevelikim količinam soli, saj sol že dolgo časa velja za povzročiteljico raka želodca, še posebej tedaj, kadar učinkuje skupaj z drugimi karcinogeni, kakršni so dim in druge snovi, ki nastanejo pri pečenju mesa na žaru. Najbolj škodljivi so heterociklični aromatični amini (HAA), ki povzročajo raka. Najbolj škodljivo je pečenje na žaru, ko temperatura doseže 176oC. Sicer pa HAA nastajajo tudi ob cvrtju mesa in drugih vrstah priprave hrane pri visoki temperaturi. Tudi sušeno in soljeno meso, na primer hrenovke, šunka, salame in slanina, vsebujejo veliko soli. Sol raka pospešuje. Želodec draži, povzroča gastritis, pospešuje razmnoževanje prekanceroznih celic ter povečuje učinkovitost kemijskih karcinogenov. Sol je še posebej strupena, če je prehrana revna s sadjem in zelenjavo, ki bi zavirala nastajanje raka.

V povezavi z rakom želodca je omembe vredna tudi medicinska goba čaga, ki kaže zelo dobre rezultate pri zdravljenju tega raka, kakor tudi ostalih želodčnih bolezni. Ta goba  velja za najmočnejši antioksidant, zato služi kot najboljša zaščita pred rakom. Ob uporabi jedilnega olja, ki vsebuje kombinacijo hladno stiskanega olja iz gobe čaga in hladno stiskanega olja iz oreščkov sibirske cedre, ki ga lahko kupimo tudi pri nas, se še poveča učinek dvigovanja odpornosti človeškega organizma oziroma krepitve imunskega sistema. Poleg tega pa je tudi samo olje iz oreščkov sibirske cedre zelo uspešno pri zdravljenju obolenj želodčno-prebavnega trakta.

Način prehrane je danes edina pomembna determinanta oziroma komponenta zdravja, ki je popolnoma v naših rokah. Odločitev o tem, kaj gre v naša usta in trebuh, je popolnoma naša. Drugih determinant, ki zadevajo zdravje, ne moremo nadzirati, na primer kakovosti zraka, ki ga dihamo, hrupa, ki smo mu izpostavljeni, ali morda čustvenega ozračja v svojem okolju. Vedno pa lahko odločamo o tem, kaj bomo jedli. Velika škoda bi bila, če bi zapravili tako dobro priložnost za vplivanje na lastno zdravje in se zaradi neustrezne prehrane izpostavili raku želodca!

Tabela št. 1: Dejavniki tveganja za razvoj raka želodca

Dejavniki tveganja za razvoj raka želodca so:

Starost; večina bolnikov z rakom želodca je starejših.
Spol; bolezen je pogostejša pri moških.
Prehrana; raziskave kažejo, da dimljena, slana hrana lahko poveča nevarnost za razvoj raka želodca. Veliko svežega sadja in zelenjave varuje pred boleznijo.
Okužba z bakterijo Helicobacter pylori; H. pylori je bakterija, ki lahko v sluznici želodca povzroča nastanek vnetja in razjed na želodcu. Zaradi okužbe z bakterijo se poveča tveganje za nastanek raka želodca. Čeprav okužba z bakterijo poveča tveganje za nastanek raka želodca, rak ni nalezljiv.
Kajenje; pri kadilcih je večje tveganje za razvoj raka želodca.
Čezmerna telesna teža;
Drugi zdravstveni dejavniki, kot npr. operacija na želodcu v preteklosti, dolgotrajno
vnetje želodčne sluznice (gastroezofagealni refluks (GER), kronični gastritis) in perniciozna anemija.
Družinska obremenjenost; nagnjenost k raku želodca lahko podedujemo, vendar to ni zelo pogosto.

Tabela št. 2: Živila, bogata z betakarotenom


Živilo

mg/100 g

Marelice (suhe)

17,6 (28 polovic)

Breskve (suhe)

9,2 (7 polovic)

Sladki krompir (kuhan)

8,8

Korenje

7,9 (polovica korenčka)

Blitva

5,4

Ohrovt

4,7

Špinača (surova)

4,1

Marelice (sveže)

3,5 (trije sadeži)

Bučke

3,1

Melone

3,0 (krhelj melone)

Listi repe

2,2

Bučke (zimske)

2,4

Zelena solata

1,9 (deset listov)

Grenivka (rožnata)

1,3 (pol sadeža)

Mango

1,3 (pol sadeža)

Zelene solate

1,2 (deset listov)

Brokoli (kuhan)

0,7

Brstični ohrovt

0,5 (5 plodov)

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100703000944111







Domov
Powered By GeekLog