Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100702150849492
Težave po dojenju - Kako jih rešiti?
sobota, 10. julij 2010 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Ninna Kozorog
Če vaše dojke postanejo napete, trde, rdeče, sijoče ali celo grudaste, morate ukrepati in prenapetost omiliti. Oteklino je treba zmanjšati in ohraniti pretok mleka. Tule je nekaj predlogov:
1. Dojite pogosto, podnevi in ponoči. Dojenček, ki dobro sesa, je najboljše, kar se vam lahko zgodi, ko je treba mleko spraviti iz dojk. Novorojenček se mora v 24 urah podojiti vsaj osem do dvanajstkrat. Kadar so vaše dojke prenapete, jih podnevi ponudite dojenčku najmanj na dve uri, ponoči pa na dve do tri ure.
2. V času težav s prenapetostjo se izogibajte uporabi stekleničk, dud in dodatkov. Otrok naj sesa izključno pri prsih. Tako si mati olajša nelagodje in dojkam pomaga, da proizvodnjo mleka prilagodijo dojenčkovim potrebam. Če dojenček na dojkah ne dobi dovolj mleka, mu svoje iztisnjeno mleko dodajajte iz skodelice, po žlički, s kapalko ali z brizgalko.
3. Preverite, ali je dojenček pravilno prisesan. Njegova usta bi morala biti široko razprta in zajemati večji del tkiva. Bradavica bi morala segati globoko v ustno votlino, da lahko dojenček z dlesnimi molze razširjene mlečne vode pod bradavičnim kolobarjem. Prisluškujte, ali otrok požira, kot je treba: požirek po enem ali dveh potegih je znak, da sesa učinkovito.
4. Če je dojka prepolna, da bi se dojenček pravilno prisesal, si pred dojenjem iztisnite toliko mleka, da se bradavični kolobar zmehča. To opravite nežno: z roko ali s prsno črpalko, ki jo nastavite na najmanjšo jakost. Naj vas ne skrbi, da se bo zaradi izčrpavanja proizvodnja mleka povečala. Bolj pomembno je, da se dojenčku pomaga, da bo lahko mleko izsesal iz dojk. Šele tako bo vaš organizem dognal, koliko mleka naj sploh pridela.
5. Približno pol ure pred dojenjem si nataknite prsne školjke, ki bodo bradavicam pomagale izstopiti. Prsna školjka je plastičen pripomoček, oblikovan kot skodelica, ki se nosi v nedrčku. Na sredi ima luknjo za bradavico. Pritisk na tkivo okrog bradavice povzroči, da bradavica izstopi, in spodbuja dojko k izcejanju mleka, s čimer deloma olajša nelagodje.
6. Nekaj minut pred dojenjem si na dojke položite topel obkladek. Delujejo blažilno in pomagajo mleku, da laže steče. S toplo mokro brisačo si povijte celotne prsi. Lahko pa stopite pod topel tuš in s hrbtom obrnjeni proti vodnemu curku pustite, da vam voda steče po prsih. Dojke izpostavljajte toploti samo tik pred hranjenjem. Toplota lahko namreč pritegne še več tekočine in oteklino še poveča.
7. Med posameznimi podoji si prsi hladite z ledeno vrečko. Ledeno vrečko obvezno zavijte v tenko brisačo, da zavarujete kožo.
8. Uporabite dovolj velik obkladek, ki bo pokril večino dojke, in ga pustite ležati od 15 do 20 minut. Lahko si pomagate z zdrobljenim ledom v plastični vrečki ali pa kratko malo z zavoji zamrznjene zelenjave. (Ne načrtujte, da boste zamrznjeno zelenjavo pojedli, če ste jo večkrat zaporedoma odtajali in spet zamrznili.)
9. Če želite, lahko za obkladke namesto ledu uporabite dobro očiščene surove liste zelenega zelja, ki si jih zatlačite v modrček. Nekatere matere poročajo, da to domače zdravilo učinkovito deluje proti prenapetosti dojk. Ko listi ovenijo (oz. po približno dveh urah), jih zamenjajte. Zeljne liste uporabljamo samo, dokler oteklina ne splahni. Če pa se pojavijo kožni izpuščaji ali drugi znaki alergij, z obkladki takoj prenehajte.
10. V pomoč vam bo tudi nedrček, ki nudi dobro oporo. Izogibajte se modelov s kostjo, ki lahko premočno pritiskajo na določene predele dojke.
11. Prosite zdravnika ali farmacevta, naj vam priporoči zdravilo, ki bi lahko preprečilo vnetje, olajšalo bolečino in zmanjšalo oteklino. Nekatera tovrstna zdravila smejo jemati tudi doječe matere.
12. Mnoge matere dobijo zaradi prenapetosti dojk rahlo vročino. Nobene potrebe ni, da bi prenehali dojiti ali da bi bilo treba mater in otroka ločiti.
13. Bodite pozorni na simptome, ki pričajo o okužbi dojke. Če je ta ali oni predel dojke videti vnet ali rdeč, če je vroč na dotik in če imate vročino nad 38,4ºC oz. simptome, ki spominjajo na gripo, je možno, da se v dojki razvija okužba. Posvetujte se z zdravnikom! Priporočljivo je dojiti čim več na tisti dojki, kjer je prišlo do okužbe, saj dojenček najbolje izprazni dojko, kar je pri zdravljenju zelo pomembno. Če otroka odstavite, lahko okužbo še poslabšate.
14. Če boste ravnali v skladu z gornjimi napotki, bi se moralo stanje izboljšati v dnevu ali dveh. Če se to ne zgodi, pokličite svetovalko za dojenje, ki vam bo dala dodatne predloge. Morda boste morali izboljšati tehniko dojenja ali odkriti pot, da vaše dojke ne bodo več proizvajale presežkov mleka. Težave niso nerešljive, zlasti če se jih lotite takoj.
Komentarji (0)
www.pozitivke.net