Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100605205739863




5 neresnic o vegetarijanski prehrani

nedelja, 6. junij 2010 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Morda ste jih že slišali in jim verjeli...
Vedno so bile in verjetno tudi vedno bodo razgrete debate med jedci mesa in vegetarijanci, vsak bo strastno zagovarjal svoje stališče ... pa vseeno, rezultati dolgoletnih znanstvenih raziskav govorijo sami zase.

Pa si poglejmo nekatere mite o vegetarijanski prehrani in jih ovrzimo.


1. Kdor je vegetarijanec, mu primanjkuje kalcija
Vegetarijanci lahko pridobivajo kalcij tudi iz drugih virov, npr. z uživanjem temne listnate solate, kot so peteršilj, ohrovt, špinača. Tu so še fižol, čebula, orehi. V trgovinah so na voljo sokovi, obogateni s kalcijem.

2. Kdor je vegetarijanec, mu primanjkuje železa
Rezultati raziskav so pokazali, da pri ljudeh, ki uživajo meso, in pri ljudeh, ki so vegetarijanci, ni bistvenih razlik pri železu v krvi, torej to pomeni, da vegetarijancem železa v krvi ne primanjkuje.

Železo ni samo v mesu, vsebujejo ga tudi številna rastlinska živila. Posebej bogati z železom so: zelje, žita, sončnična semena, proso, rdeča pesa, fižol, leča, soja, grah, drobnjak, sezam, pšenični kalčki. Kot je znano so tudi alge prava zakladnica železa. V lekarnah so na voljo tudi pripravki z algami.

3. Kdor ne je mesa, mu primanjkuje beljakovin
Dejansko je v vegetarijanski hrani res manj beljakovin kot v mesni, vendar je to hkrati lahko tudi prednost, kajti prevelika količina beljakovin lahko povzroči nastanek ledvičnih kamnov, srčnih bolezni in nekaterih oblik rakavih obolenj.

Sicer pa lahko pomembne beljakovine dobimo v žitih, zlasti v leči, pa tudi v grahu in fižolu.


4. Kdor ne je mesa, mu primanjkuje vitamina B12
Rastlinska živila tega vitamina ne vsebujejo oz. ga vsebujejo le v manjših količinah, kar predstavlja precejšen izziv za vegetarijance. Ker je zelenjava očiščena bakterij, ki izdelujejo ta vitamin, ga namreč v njej ne najdemo.

Če pogledamo Indijo, tam je manj pomanjkanja vitamina B12, saj sta voda in hrana okuženi z bakterijami. Tako se kar nekaj vitamina, ki ga proizvedejo črevesne bakterije, absorbira v krvni obtok. V Evropi oziroma v Sloveniji živimo v drugačnih razmerah, pa tudi naša črevesna flora se razlikuje od črevesne flore prebivalcev Indije.

Kje poleg mesa še lahko dobimo vitamin B12?
Alge, sojino mleko, prevreta zelenjava in pivo pšeničnega slada. Pri vegetarijancih je pomanjkanje tega vitamina bolj redko kot pri veganih, za katere je skoraj nujno, da uživajo alge in farmacevtske preparate.

5. Otroci nujno potrebujejo meso
Raziskave ameriškega prehranskega združenja, opravljene med vegetarijanskimi otroki, kažejo, da so ti otroci duševno razviti celo nad svojo biološko starostjo, njihov inteligentni kvocient pa je celo višji od povprečja.

To so zgolj nekatera dejstva, ki govorijo v prid vegetarijanski prehrani in zagotavljajo, da vegetarijanci niso za nič prikrajšani. Vegetarijanci največkrat navajajo vsesplošno boljše počutje, z vegetarijanstvom pa izgine tudi marsikatera, prej trdovratna, bolezen.

Seveda pa je odločitev vedno stvar vsakega posameznika.

2 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100605205739863







Domov
Powered By GeekLog