Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/2010060319310391
Uradna zahteva vladi RS po oceni čezmejnih vplivov
četrtek, 3. junij 2010 @ 22:30 CEST
Uporabnik: Sonce
Uradna zahteva vladi RS po oceni čezmejnih vplivov na okolje za regulacijski načrt tržaškega pristanišča in projektu umestitve plinskega terminala v Žavljah - Italija.
25. maja 2010 je okoljevarstvena organizacija Alpe Adria Green uradno zaprosila italijanske oblasti, da na podlagi Direktive 2001/42/CE v roku 30 dni sproži potrebne procedure v zvezi s postopki V.I.A. (čezmejno ocenjevanje vplivov na okolje) in V.A.S. (strateško ocenjevanje vplivov na okolje) za regulacijski načrt tržaškega pristanišča.
Glede teh dveh čezmejnih postopkov – V.I.A. (čezmejno ocenjevanje vplivov na okolje) in V.A.S. (strateško ocenjevanje vplivov na okolje) se bodo namreč morali vključiti tudi Republika Slovenija (vlada), javne uprave (občine) in slovenski državljani posvetovati in izraziti svoja mnenja glede načrta širjenja tržaškega pristanišča, v katerega so med drugim umestili tudi projekt uplinjevalnika- plinskega terminala v Žavljah.
Poudariti želimo, da sta AAG in Greenaction že 21. februarja 2010 zaprosila italijanske oblasti (prilagamo dokument: VIA-VAS IT-SLO – ocenjevanje vplivov na okolje in strateško ocenjevanje vplivov na okolje Italije in Slovenije) da bi se ju obveščalo o postopku čezmejnega ocenjevanja o vplivih na okolje (V:A:S: in V.I.A.) za regulacijski načrt tržaškega pristanišča, ki vsebuje številne projekte z močnim vplivom na okolje (plinovod SNAM, uplinjevalnik GAS NATURAL, električna centrala turbo-plin Lucchini spa, podvojitev VII pomola, VIII pomol, terminal RO-RO).
Prosili sta tudi za možnost udeležbe slovenskih oblasti in prebivalcev z obalnega območja Slovenije v teh postopkih. Po treh mesecih ni še nobenega odgovora z italijanske strani. Nasprotno, Italija je sprožila postopek čezmejnega ocenjevanja vplivov na okolje ob širitvi Luke Koper.
Slovenska vlada ob vsem tem sploh še ni zahtevala od Italije, da Sloveniji predloži urbanistični načrt širitve tržaškega pristanišča in vplivov na okolje, čeprav jo je okoljevarstvena organizacija AAG obvestila o tej dolžnosti in potrebni recipročnosti.
To dvoumno obnašanje Slovenije je za projekt umeščanja uplinjevalnika Gas Natural v Žavljah zelo ugodno, saj bi postopek čezmejnega ocenjevanja vplivov širitve tržaškega pristanišča zahteval vsaj dve leti časa, preden bi se ga zaključilo (v tem času pa Gas Natural ne bi mogla začeti z deli).
Zavrnitev regulacijskega načrta tržaškega pristanišča, ki v paketu ponuja tudi plinski terminal v Žavljah, bi posledično privedlo do zaustavitve projekta uplinjevalnika Gas Natural v Žavljah, ker bi s tem zastarela tudi vsa dovoljenja, ki jih je italijansko Okoljsko ministrstvo že izdalo.
Slovenska vlada torej ni izpolnila svoje pravice oziroma dolžnosti kontrole projektov z močnim čezmejnim vplivom na okolje, ki bi škodovali celotnemu Tržaškemu zalivu in na ta način ni zaščitila interesov svojih državljanov in države Slovenije.
V primeru, da do 25. junija Italija ne bo obvestila Slovenije o postopkih V.I.A.-V.A.S. (to je dolžna storiti po Direktivi 2001/42/CE., bosta okoljevarstveni organizaciji AAG in Greenaction vložili prijavo kompetentnim evropskim organom (Evropski komisiji in Evropskemu Parlamentu).
Predsenik Alpe Adria Green:
Vojko Bernard
Komentarji (0)
www.pozitivke.net