Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100502201002548




Moj mali Feng shui vrt

četrtek, 6. maj 2010 @ 05:02 CEST

Uporabnik: Pozitivke

Piše: Regina S. Rant v novi številki Karme plus

Ne moremo trditi, da smo to, za kar se imamo.
Da bi izvedeli, kaj smo, moramo raziskati in ugotoviti, kaj nismo.
(Nisargadatta Maharaj)

Včasih imam priložnost pogledati skozi okno meščanske hiše na notranje dvorišče. Vse prevečkrat so takšna dvorišča odlagališče različne navlake, za katero stanovalci ne najdejo več prostora v hiši. Kadar pa gre za skupno dvorišče, je zanemarjenost skoraj pravilo. Težko je verjeti, da je to možno v civilizirani družbi, medtem ko so tisočletja nazaj ljudje negovali notranja dvorišča in jih oblikovali v prave rajske vrtove.

Kaj se je zgodilo z nami? Kako smo se lahko tako odtujili od narave? Ker smo se odtujili od samega sebe. Ob neredu in negotovosti, ki se širi okrog nas, nas prevzema strah, iz njega pa se rodi ego, ki poskuša izključiti vse, česar ne more kontrolirati. Ego je iluzija, ki destruktivno deluje na duha. Ego, ki se izraža skozi pohlep, sovraštvo, nevoščljivost in stres, je glavni razlog za trpljenje. Ego izključuje veselje, nesebičnost, ljubezen in mir. Ego in mir ne moreta rasti na isti trati. Torej na skupnem dvorišču trate ne more biti, če nam naš ego ne dovoli, da bi se prilagodili in dosegli vsaj minimalno soglasje s sosedi.           

Vrt? Kakšen vrt?

Prostor je dragocena dobrina, še zlasti v mestih, kjer je skopo odmerjen in drag. Tak prostor si zasluži, da bi uživali v vsakem kvadratnem centimetru. Vaš prostor lahko razširite tako, da vsako - še tako majhno krpo - uporabite in jo stilno oblikujete, pa naj bo to na notranjem dvorišču, balkonu, na strehi ali na okenski polici.

Mnogi si pod besedo "vrt" predstavljajo prostrane jase in cvetlične grede, zemljo, zastirko in kompost, vrtno lopo z orodjem, igrala za otroke, žar in še kaj. Vse preveč pogosto lastniki majhnih vrtičkov na silo vlečejo nekatere oblike iz obširnih vrtov v svoj omejeni svet. Kdor hoče napraviti najboljše iz svojega majhnega prostora, se mora posloviti od preteklih predstav. Vrtovi so v prvi vrsti tukaj zaradi ljudi in ne izključno samo zaradi rastlin. Elementov za oblikovanje vabljivega življenjskega prostora je dovolj – skulpture, voda, škarpa, stopnice, kotiček za druženje ... Rastline so najpomembnejši, ne pa edini dejavnik v vrtu. Seveda pa je majhna džungla v veselem mestnem vrtičku izjemno vabljiva, ker ne omili samo strogih linij, ampak nudi tudi blagodejno pribežališče od zunanjega vrveža.

Ne bi smeli podcenjevati pomena majhnega prostorčka pod milim nebom. Košček narave na terasi ali balkonu pomaga odgnati vročičnost vašega vsakdanjika. Že samo pogled skozi okno na malo zelenja dobro dene. Glejte na svoj vrt kot podaljšek stanovanja – pribežališče, kjer lahko jeste, se družite s prijatelji, berete in uživate ob pogledu na cvetje in zelenje, ki spreminja iz dneva v dan svojo obliko. Nudi vam zatočišče pred radovednimi pogledi in strašljivim razgledom na sosednje stavbe.

Ključ do optimalnega koriščenja majhnega prostora leži v oblikovanju. Načrtujte in oblikujte vaš vrt tako, da bo ustrezal vašemu načinu življenja, vašemu stanovanju in okolici. Najprej je treba ustvariti harmonično povezavo med stanovanjem in vrtom? Pomembno je, da imate tekoč prehod iz stanovanja na vrt; delajte od znotraj na ven. Začnite urejati znotraj in povežite notranji prostor z zunanjim. Nič ne de, če imate na razpolago samo balkon ali stopnišče v klet. Ne dovolite, da le-ta postane sramoten madež na hiši, ampak ga oblikujte v njen okras.

Pomembni detajli

Največkrat so mestni vrtovi videti majhni zato, ker so od vseh strani obdani z visokimi zidovi. "Znižajte" strop s pergolo ali pa napnite žice med zidovi in jih ozelenite z ovijalko (glicinija ...). Tako bo nastal prostorček, kamor se boste radi zatekli, mogoče zvečer, da bi popili kozarček dobrega vina.

Kaj narediti s temačnimi koti na dvorišču? Ozelenitev z rastlinami je ena od možnosti. Če zidovi niso kamniti, jih prebarvajte belo, da bo dvorišče čim bolj svetlo in prijazno. Narišite na zid vzorec ali pa umetno okno. Položite nov tlak in izboljšajte osvetlitev. Ali pa dodajte piko na i – v najbolj oddaljen kot vrta postavite vrtno fontano, zraven pa nekaj velikih keramičnih posod z okrasnimi rastlinami (oleander, limonovci, pomarančevci) in ležalnik. Žuborenje vode vas bo poneslo v stanje čiste zavesti, ko ne boste mislili na nič, ampak boste občutili samo brezmejno ugodje. 
Pri vrtnem pohištvu je prednostni material les, ki sčasoma dobi srebrno sivo patino. 

Okrasni dodatki, tudi v obliki keramičnih posod za rastline.  Na stopnišču pa je majhna zbirka keramičnih loncev z dišavnicami na pravem mestu.

Izbira rastlin

Najprej je treba pripraviti gredico, na katero lahko posadite rastline. Če že imate zemljo na vrtu, jo samo obogatite s humusom, da bo laže zadrževala vlago. Pri izbiri rastlin gre za to, da je učinek čim hitrejši. Zato posadite rastline nekoliko bliže skupaj, kot bi jih sicer. Prednost imajo gotovo azaleja, rododendron, lilija (L. auratum, L. regale), hosta, plahtica, Heuchera, rožmarin, sivka in tudi kakšen pritlikavi iglavec. Ob zid lahko napeljete popenjavke (klematis, vrtnica, Veitchiijeva trta in v toplejših krajih bugenvilija). 

Stil

Stil je beseda, ki je ni mogoče enostavno definirati. Vrt ima stil, če je v njem razpoznavna jasnost namena, ki izhaja iz soglasja oblik in vzorcev. Za ilustracijo: posamezne stvari mogoče niso po vašem okusu, če pa tvorijo uglašeno estetsko podobo, potem imajo stil. Toda kako podeliti majhnemu življenjskemu prostoru stil, če pa je treba upoštevati kup dejavnikov, kot so lega, oblika, videz hiše in namen.

Vsa umetnost je v tem, da vsak element vašega vrta – zidove, stopnice, keramične posode, vrtno pohištvo – obravnavate kot sestavni del uglašene slike. Ali paše vse skupaj po barvi, obliki, materialih, funkciji? Gredica tukaj, osamljen grmiček tam in vmes kopica nepremišljeno nametanih predmetov ustvarijo zmešnjavo, ki naredi prostor manjši, kot dejansko je. V dobro oblikovanem vrtu, pa naj bo ta na tleh ali na terasi ali na balkonu, je vse v harmoniji od najmanjšega do največjega elementa.

V različnih državah in klimatskih predelih najdemo različne stile vrtov. Jasnih prednosti ali uspešnih oblik ni. Gre bolj za harmonično celoto, v katero se vključujejo posamezni elementi. Odločilen je vaš življenjski stil. Če imate veselje in posvetite vrtnarjenju več časa, potem si lahko privoščite širšo paleto rastlin in vrtnih elementov. Če pa ste zelo zaposleni ali pogosto na poti, je bolje za vas, da vrt zahteva manj nege.

Vrt kot bivalni prostor

V preteklosti je vrt služil v prvi vrsti rastlinam. Vsak kotiček je moral biti napolnjen z zelenjem. To postaja vedno bolj staromodno in nepraktično. Danes se, ne glede na to, kako velik je prostor, vključuje zidove, škarpe, stopnice, ribnike, plavalne bazene, fontane in vrtno pohištvo kot polnovredne elemente za oblikovanje vrta. Rastline so le za okras.

Ne pustite se prestrašiti majhnosti vašega vrta! Nikar naj se vam ne mudi! S srcem se spravite na delo in oblikujte svoj vrt v stilu. Varnost in lepota vašega doma sta izhodišče, da se boste počutili v soglasju s samim seboj.

1 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/20100502201002548







Domov
Powered By GeekLog