Ta stran je prilagojena za slabovidne, po metodi neskončne vrstice, če želiš članek gledati v običajnem formatu klikni na:
http://www.pozitivke.net/article.php/20100413211531298
Mikrosporija v zavetišču za zapuščene živali Ljubljana
sreda, 14. april 2010 @ 05:02 CEST
Uporabnik: Pozitivke
MIKROSPORIJA V ZAVETIŠČU ZA ZAPUŠČENE ŽIVALI LJUBLJANA
(previdnost ni odveč, panika pa vsekakor)
Odziv društev na izbruh mikrosporije
Odkar je Zavetišče za zapuščene živali Ljubljana začasno zaprto zaradi okužbe z mikrosporijo (v nujnih primerih je za ta čas pristojno drugo zavetišče), je v javnosti opaziti povečanje strahu ravno zaradi dejstva, da ljudje žal premalo vedo o tej bolezni. V medijih se pojavljajo članki, ki pogosto ta strah še povečujejo, namesto da bi ljudem razumno razložili, da ni vzroka za paniko.
Seveda mikrosporije ne smemo jemati zlahka, saj je zdravljenje v primeru okužbe živali in/ali človeka dolgotrajno, a je pomembno poudariti, da je ozdravljivo (seveda moramo ravnati v skladu z veterinarskini oziroma zdravniškimi navodili). Vsekakor pa si mikrosporija – kljub strašnemu prizvoku – ne zasluži takšnega strahu, saj gre le za okužbo z glivicami (torej dermatološko obolenje) in kot pri podobnih obolenjih, se tudi mikrosporiji lahko uspešno izognemo s preventivo .
Zavetišča za male zapuščene živali je potrebno obravnavati drugače kot specifične situacije, saj je pretok živali skozi zavetišče znatno večji, navadno pa se tudi ne pozna natančne preteklosti živali. Vendar pa je treba vedeti, da se ob upoštevanju varnostnih ukrepov in pravil stroke ta bolezen načeloma ne bi smela tako bliskovito razširiti na celotno območje zavetišča. Prav zato je ključnega pomena, da ima zavetišče učinkovit veterinarko-sanitarni red, katerega se izvaja v skladu s pravili stroke, vestno in natančno. Majhna verjetnost je, da bi ob upoštevanju vseh pravil stroke s strani zaposlenih to bolezen v zavetišče zanesli in okužili celotno področje obiskovalci.
Upoštevati je torej potrebno vse prevetivne ukrepe ob sprejemu živali v zavetišče, jih testirati in do končnih rezultatov preiskav držati v strogi karanteni. Osebje, ki prihaja v tej fazi z njimi v stik, naj bi dosledno upoštevalo pravila stroke o higienskih ukrepih. Živali, ki niso iz istega legla, se ne bi smelo združevati do dokončnih rezultatov preiskav, saj se na ta način okužbe zlahka prenašajo z okuženih na zdrave živali in širše. Osebje, ki prihaja v stik z živalmi, za katere zdravstveno stanje še ni ugotovljeno, lahko prenašanje bolezni zelo enostavno prepreči s strogim upoštevanjem higienskih pravil.
O vseh podrobnostih te bolezni se lahko podučimo na internetu ali iz strokovne literature. Vsekakor pa želimo posvariti (in to je tudi namen našega pisanja) pred pretiranim strahom in paničnim odnosom do živali, kar se rado zgodi ob alarmantnih poročilih o takih pojavih v medijih. Mikrosporije ne smemo podcenjevati, vendar pa ne pozabimo, da je to glivično obolenje, katero je ob discipliniranem zdravljenju enostavno ozdravljivo.Nevarnost za okužbo z mikrosporijo v našem bivalnem okolju ni bila pred tem dogajanjem niti večja niti manjša, kot je ta hip. Previdnost ni odveč, panika pa vsekakor.
Društvo za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka
Društvo za zaščito živali Ljubljana
Komentarji (0)
www.pozitivke.net