Ta oblika članka je prirejena za tiskanje, za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
http://www.pozitivke.net/article.php/2010032820243861




Bučno olje - okusno in zdravo zeleno zlato

nedelja, 28. marec 2010 @ 22:32 CEST

Uporabnik: Sonce

Na spletni strani enaa.com pišejo, Slovenci imamo srečo, da smo doma v krajih, kjer uspevajo buče golice. Tujci, ki se z bučnim oljem srečajo prvič, so navdušeni nad oreškasto aromo najtemnejšega olja vseh jedilnih olj. Bučno olje segrevanje na višji temperaturi slabo prenaša, zato ga največkrat uporabljamo za solate.

Zaradi gostote lahko z njim okrasimo krožnike z zelenjavo, testeninami in podobnim. Je eno tistih zdravih olj, ki jih je dobro uživati vsak dan, naj bo hladno ali toplo stiskano. Dobro je, da je čim bolj sveže, in to si Slovenci lahko privoščimo.

Nimajo vsa naravna olja prijetnega okusa in bučno olje je eno izmed njih. Že pečke buč golic so okusne, še bolj oreškast okus olju pa da praženje zmletih bučnih pečk. Oljarji stiskajo v olje tudi nepražene mlete bučne pečke, a dajo zelo malo olja in aroma je neprimerljiva z aromo olja iz praženih pečk.

Bučno olje je na prvi pogled rjavo, a ko se razlije po jedeh, pokaže pravo temno zeleno barvo. In ravno to je včasih za tiste, ki tega olja ne poznajo, moteče, zato je včasih primerneje, da preliv z bučnim oljem pripravimo posebej, solato pa prelijemo in premešamo na mizi pred jedci.

Drugi dejavnik, ki omejuje uporabo bučnega olja, je, da ga zaradi nižje temperature smojenja in posledičnega nastanka škodljivih transmaščobnih kislin ne smemo uporabljati za kuho. Pogojna izjema je peka slaščic.

Z bučnim oljem lahko pripravimo bučni pesto, ki ga mažemo na popečen kruh, vmešamo v špagete, z njim izboljšamo solate, zelo dobro se poda k ribam. Mnogi pa še najraje vanj namočijo kruh in uživajo v polnosti njegovega okusa.

Okus bučnega olja se dobro ujame tudi s čokolado.

Bučno olje najbolje počaka v hladilniku. Bolje kakor v plastični se bo počutilo v steklenici iz temnega stekla, saj ga sončni žarki razgrajujejo. To lastnost pa s pridom uporabimo, če med jedjo popackamo obleko ali prt. Madež preprosto nastavimo soncu, da bo razgradilo zeleno barvilo, preostali oljni madež nato očistimo z lužnatim milom ali tekočim detergentom za pomivanje posode, še pišejo pri enaa.com.

Vir: lifestyle.enaa.com

0 komentarjev.


Za vrnitev v običajni format kliknite tukaj:
www.pozitivke.net
http://www.pozitivke.net/article.php/2010032820243861







Domov
Powered By GeekLog